Публічне “згвалтування” українського шоу-бізнесу відбулося при потуранні президента Зеленського та його команди

На сайті «Український репортер» 14 грудня була опублікована моя стаття про конфлікт, що ось уже рік точиться в українському шоу-бізнесі, набираючи дедалі більших і більших обертів.

15-е грудня принесло новий “сюрприз” – на цей раз із Верховної Ради України.

Нагадаємо коротко: все почалося після того, коли донедавна державна, а нині громадська організація – «Українська агенція з авторських та суміжних прав» (УААСП) – програла конкурс акредитації організацій колективного управління.

Але амбітний менеджмент ОКУ УААСП, з якої, як виявилося, тільки за останні три роки зникло невідомо куди 44 мільйони гривень авторських рояльті, не визнав поразки й розгорнув справжню війну з переможцями конкурсу в шоу-індустрії, щоб скасувати рішення державної акредитаційної комісії й перезапустити конкурс акредитації на свою користь.

Банальний конфлікт трьох організацій колективного управління? Не скажіть. Так було на першому етапі. Але після того, коли до нього долучилося парламентське лоббі, яке, виявляється, підтримують перші особи держави Володимир Зеленський та Андрій Єрмак, конфлікт перейшов зовсім на інший рівень – державний і навіть міжнародний.

Аутсайдери конкурсу та їхні покровителі пустили в хід навіть заборонені законом прийоми та методи боротьби й вдалися до безпрецедентних дій – почали маніпуляції з законодавством, щоб досягнути своєї “мети”.

Йдеться про скандальний законопроєкт #5572 (автори Микита Потураєв та Олександр Санченко), що по-суті руйнує закон 2018 року про реформу авторського права й повертає хаос та безлад у сферу збору роялті і, власне, вже пересварив між собою не лише зірок національного шоу-бізнесу, але й навіть провідні міжнародні авторські організації, які апріорі живуть і працюють у рамках закону й чесних та зрозумілих правил взаємовигідного співробітництва за принципом «win-win» (коли у виграші обидві сторони).
Та «унікальність» #5572 на цьому не закінчується.

Не вірите?

Тоді самі прочитайте розміщений на сайті ВР документ Головного юридичного управління Верховної Ради України під назвою «ЗАУВАЖЕННЯ до проекту Закону України про внесення змін до Закону України “Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав щодо забезпечення збору доходу від прав організаціями колективного управління” (реєстраційний № 5572), де на 5 сторінках викладено аналітичні висновки юридичної експертизи підготовленого до другого читання парламентським комітетом з питань економічного розвитку однойменного законопроєкту.

Тут прямо сказано, що “окремі положення законопроєкту не відповідають Конституції та не узгоджуються із законами України, а також не враховують юридичних позицій Конституційного Суду України”, що “низка положень законопроєкту викладена всупереч принципу правової визначеності (недвозначність, внутрішня узгодженість нормативних положень та відсутність суперечностей з іншими приписами законів), який є невід’ємною складовою верховенства права та визнання України правовою державою (статті 1 та 8 Конституції України)”, а “Прикінцеві та перехідні положення законопроєкту містять внутрішню неузгодженість та є взаємовиключними”.

Реальним вироком професійності цієї законотворчості проєктові є й узагальнюючий висновок авторитетних юристів-законотворців: “Зважаючи на висловлені зауваження, слід дійти висновку, що положення законопроєкту, у разі його прийняття як закону, можуть бути предметом розгляду Конституційного Суду України”.

Тобто навіть на високому офіційному рівні юристи визнали: законопроєкт №5572 підпадає підкатегорію антиконституційних і суперечить законодавству. Конкретно: мається на увазі Закон “Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав”, адже це – спеціальний закон, який не можна перевищити іншим законом.

І, тим не менш, попри всі ці досить принципові зауваження та рекомендації Комітет ВР України з питань економічного розвитку (голова Д. А. Наталуха) все ж ухвалив рішення винести одіозний законопроєкт #5572 у другому читанні на розгляд парламенту…

Моя згадана вищестаття на сайті «Українського репортера» від 15 грудня (в цей день до сесійної зали внесли #5572) закінчувалася словами-надією, що народні обранці не «провалять іспит» і зуміють вникнути в проблеми шоу-бізнесу, щоб відділити полову від зерен і таки дослухаються до голосу багатотисячної спільноти шоу-бізнесу.

Але трапилося з точністю навпаки.

Запам’ятався виступМиколи Задорожного (162-й виборчий округ, Сумщина). “Я, – сказав він, – як співголова міжфракційного об’єднання “За музичну індустрію” провів досить багато зустрічей з представниками музичної, і не тільки, індустрії стосовно авторських прав і збору роялті. Дійсно, погоджуюсь з тим, що нинішня система не дає повної картини і повного задоволення авторам у частині виплати роялті згідно їх доходів. Тим не менш, даний законопроєкт має ризики принести ще більший хаос і колапс в цій сфері”.

Наполегливо закликала колег не підтримувати законопроєкт №5572 Людмила Буймістер (223-й округ, Київ). Позафракційна депутатка прямо заявила (див.: стенограму засідання ВР України від 15 грудня 2021 року; режим доступу:

“…Цей законопроєкт суперечить нормотворчій техніці, адже він порушує низку законів України, зокрема Конституцію України. Немає у Верховної Ради повноважень скасовувати рішення органів виконавчої влади і рішення суду”. «Ви думаєте, – сказала вона далі, – що цей закон вирішить проблему. Насправді це зовсім не так. Наші автори та зірки не будуть отримувати авторської винагороди, тому що цей законопроєкт повертає нас у той хаос, який існував у системі виплати роялті до 2018 року.

І, таким чином, вже медіагрупи підтвердили, що вони не будуть сплачувати в хаос, а підуть у суди і будуть відстоювати свої права в судах. Автори тікатимуть від нас до країни-агресора, до Російської Федерації, де їх зустрінуть, як-то кажуть, з «распростертыми объятиями».

Тому, колеги, розумійте, що, голосуючи за цей законопроєкт, ви зливаєте нашу всю музичну індустрію в руки Кремля. І ті, хто збираються натиснути зелену кнопку, усвідомлюйте, частиною якого процесу ви будете, тому що вам за це нести потім відповідальність”.

Завершуючи свій третій короткий виступ від мікрофону Людмила Буймістер відкритим текстом попросила колег: ” … Будь ласка, подумайте двічі або тричі перед тим, як натиснути зелену кнопку. Ще раз закликаю вас, колеги, до відповідальної позиції”.

Власне, сказане Людмилою Буймістер перегукується з висновками, які містяться в документах, пов’язаних із роботою над законопроєктом 5572 (“Висновки Головного науково-експертного управління від 29.09.2021” і “Зауваження Головного юридичного управління від 13.12.2021”).

Не почули. Ані свою колегу, ані авторитетних експертів-юристів, ні громадськість та шоу-бізнес, які били в усі дзвони, щоб парламентська більшість об’єктивно й неупереджено розібралася в суті конфлікту й не допустила публічного “згвалтування” українського шоу-бізнесу та, власне, й Конституції. 253 депутати проголосували за прийняття в другому читанні та в цілому скандального законопроєкту #5572. Проти: 8, утрималися:43, не голосували: 46.

Думається, однак, що крапку в цій ганебній історії про те, як «завалили» надії українського шоу-бізнесу на справедливий розподіл роялті, а дехто й свою репутацію, ставити рано… Правда рано чи пізно візьме гору.

Олександр ЯГОЛЬНИК, продюсер, композитор, публіцист, поет, драматург

Малюнок Андрія Петренка.

 

 

 

 

 

На цю тему:

Like

Олександр Ягольник

продюсер, композитор, публіцист, поет, драматург


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *