Ми віддали не тільки ракети, але й знищили більше мільйона стрілецької зброї
Виповнюється 30 років з часу підписання Меморандуму про гарантії безпеки у звʼязку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, також відомого як Будапештський меморандум.
Ми віддали ядерну зброю, стратегічні ракетоносці та бомбардувальники в обмін на запевнення, що на нас не нападуть. Україну просто обманули. Обеззброїли.
А потім українську армію почали підточувати, як зсередини, та із зовні. І ми пішли на те, щоб знищити величезну кількість протипіхотних мін, яких сьогодні дуже не вистачає на фронті.
Справа дійшла і до утилізації стрілецької зброї, навіть переносних зенітно-ракетних комплексів. Наші міжнародні партнери, зокрема з Трастового фонду НАТО, запевнювали нас, що ці кроки є «практичним інструментом для підтримки оборонної реформи та боротьби з тероризмом». До того ж «знищення надлишкових арсеналів зброї та боєприпасів у країнах-партнерах НАТО зменшує ризик для населення не тільки цих країн, а й більш широких регіонів».
Раніше у низці своїх журналістських розслідувань я неодноразово порушував питання: чому нікого не покарано за підрив за ось цю, більш ніж сумнівну, утилізацію? А відповіді нема й донині.
Ось деякі факти. У 2005 році, між Кабміном України і натовською структурою NAMSA було підписано імплементаційний договір про утилізацію переносних зенітно-ракетних комплексів (ПЗРК), легких озброєнь, стрілецької зброї та звичайних боєприпасів. Ми взяли на себе зобов’язання протягом двох років перетворити в пил тисячу ПЗРК, 400 тисяч одиниць стрілецької зброї і 15 тисяч тонн снарядів.
Сьогодні, як відомо, Україна не має змоги озброїти десять армійських бригад. Нічим.
А тоді, у 2005-му, в тій сумнівній справі нам зголосився допомогти трастовий фонд НАТО «Партнерство заради миру». І куди забрали зброю з арсеналів? У заводських печах для переплавки металу згоріли автомати Калашникова, карабіни, гвинтівки, пістолети різних моделей, а ще кулемети, гранатомети і навіть спортивна та навчальна стрілецька зброя.
Всього утилізували 132 тисячі 827 одиниць стрілецької зброї, тисячі ПЗРК.
Але й цього було мало. 26 вересня 2008 року Рада національної безпеки і оборони України (секретарем РНБО у той період була лікарка-гінеколог Раїса Богатирьова) зобов’язала Кабмін прийняти рішення про утилізацію в рамках контракту між Міноборони та NAMSA ще 267,2 тисячі одиниць легкого озброєння і стрілецької зброї. Зокрема, на переплавку відправили партію автоматів АК-74 (калібр 5,45 мм) 1975 – 1990 років випуску, більше 50 тисяч пістолетів, у тому числі ТТ, Макарова.
Збройні Сили України залишалися на «голодному пайку». І це вже було після того, як міжнародний аферист, агент ФСБ росії Дмитро Стрешинський вивіз з України по фальшивих документах сотні тисяч тон різної зброї. З кожним роком наші арсенали і військові бази ставали все більш порожніми. Сумні реалії минувшини.
Леонід Фросевич