Шоу-бізнес: глянець від СБУ та куди ж зникли 100 000 доларів?
У боротьбу за проштовхування парламентського законопроєкту №5572 про внесення змін до Закону України “Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав”, який так збурив українських митців, музичні профспілки та міжнародні авторські організації IIPA, IFPI, SCAPR, ICMP, його ініціатори – народні депутати Потураєв, Санченко та ГО УААСП – підключили ще й ресурси СБУ, Національної поліції та Київської міської прокуратури.
Принаймні такий висновок можна зробити, аналізуючи останній гучний скандал в шоу-індустрії.
Коротко про хроніку подій. Наприкінці минулого тижня (29 жовтня) – на три години раніше за СБУ! – найскандальніша персона 2021 року в українському шоу-бізі, фронтмен гурту «Антитіла» та віце-президент ГО УААСП Тарас Тополя опублікував у Фейсбуці пост-сенсацію про затримання нашими спецслужбами генерального директора організації-конкурента УЛАСП\ОКУАСП Олександра Нікіна, підкріпивши свій допис осаною чесному народному депутатові Санченку, в якого «немає цінника, а є совість». І на три години оперативніше за прес-службу СБУ виклав «свіженьке», професійно виконане фото спецоперації з готелю «Київ». У новому хайпі від Тополі були такі подробиці щодо конкурентів-ОКУ, які навіть правоохоронні органи не розголошують, дотримуючись таємниці слідства.
Дещо незвично бачити, як український рок(!)-музикант сміливо для загальновідомого рокерського іміджу бунтарів і протагоністів будь-якого державного силового блоку декларує свою причетність до роботи з СБУ й причетність до затримання – можете уявити, приміром, Цоя, Гребєнщикова чи Петриненко або Вакарчука, співпрацюючими з КДБ? Скажете, чого не зробиш задля хайпу?
Далі приголомшуюча новина про те, як спецслужба затримала “хабарника” з шоу-бізнеса, котрий хотів за $100 000 підкупити народного депутата України, з’явилася на сайті СБУ із заретушованими обличчями учасників операції й, відповідно, у новинних стрічках.
За повідомленням прокуратури, в цей же день проводилися обшуки й за місцями роботи та проживанням підозрюваного, а також в офісі ще однієї ОКУ, яка виграла ту державну акредитацію, котру, власне, й прагне скасувати законопроєкт 5572 на радість олігархічним медіа, комерційним фестивалям, рестораторам та великому бізнесу.
Та дещо в офіційній заяві Служби безпеки та інших правооборонців відразу насторожувало. Принаймні тих, хто розуміється в перепитіях конфлікту трьох авторських організацій колективного управління, одна з яких – ГО УААСП – програла державну акредитацію й весь рік активно й креативно «мутить воду» в шоу-індустрії, користуючись близьким знайомством свого віце-президента Тараса Тополі з Володимиром Зеленським на зйомках фільму «Я, ти, він, вона» й прихильністю політтехнолога-депутата Микити Потураєва, чий син є розробником комп’ютерної програми ГО УААСП.
Вкрай дивно, що допис поважної силової державної інституції в цілому повторює пост головного скандаліста року українського шоу-бізнеса – це, вибачайте, такий тонкий челендж «ти – мені, я – тобі» аби наступного року група «Антитіла» змогла зібрати НСК «Олімпійський»?
Насторожує навіть не cтільки хітовий для медіа «хук» про нового «лобіста шоу-бізнеса». А те, що офіційна заява СБУ виявилась аж занадто глянцевою ілюстрацією слів депутата Микити Потураєва, якими той нещодавно представляв з високої парламентської трибуни законопроєкт 5572 і мотивував колег проголосувати за своє дітище – фактажем, яким той самий ГО УААСП цієї весни атакував своїх конкурентів по авторському праву. І який за кілька днів до свого затримання Олександр Нікін вчергове спростував на фейсбук-сторінці УЛАСП/ОКУАСП та детально прокоментував деяким ЗМІ всі без винятку потураєвські тези – нібито існують якісь “прокладки”, на яких залишаються додаткові відсотки/утримання, окрім передбачених договорами з Правовласниками.
Якщо слідчі дії довго готувалися, а підозрюваного так довго «вели» й прослуховували до затримання, тоді чому ж ці важливі пояснення не побачив й пропустив повз увагу навіть керівник операції, заступник начальника першого управління ГУ БКОЗ СБУ Антон Кравчук? Ось і вийшло, що з сайту СБУ банально ретранслювалися тези піар-компанії ГО УААСП, над якою ще з весни голосно регоче все професійне авторське середовище країни.
Геть не зрозуміло й те, чому прес-служба СБУ в своїй статті стверджує, що законопроєкт 5572 “ліквідовує вказану організацію”, тобто УЛАСП\ОКУАСП– адже в законопроєкті й близько нічого подібного немає! Дивно, що нібито професійні слідчі, котрі вели й постійно слухали «злочинця», не побачили, що проти №5572 виступає більшість музичної індустрії України, американські та міжнародні організації, великі музичні корпорації світу – а тільки Т. Тополя і його ГО УААСП цей законопроєкт підтримує.
А ще більше дивуюся, що зі змісту статті випливає, що Служба безпеки також підтримує цей законопроєкт. Але ж ніби-то СБУ має бути поза політикою!? Чи за часів Баканова українські спецслужби потроху знову повертаються до сумнозвісних практик режиму Януковича? Це не перебільшення й не маніпуляція: СБУ, офіційно викладаючи таку вочевидь тенденційну для шоу-бізнесу позицію, всім своїм іміджевим ресурсом стає на сторону одного з учасників корпоративного конфлікту – на сторону ГО УААСП, який «за» 5572 в його конфлікті із УЛАСП/ОКУАСП, який «проти».
Що для української шоу-індустрії є ГО УААСП популярно пояснила на Фейсбуці Руслана, переможниця Євробачення-2004 і колишня народна депутатка України, яка з початку 2000-х бореться за авторську реформу в Україні:
«Ця організація була непрозоро створена, в нечесний спосіб отримала всі свої надбання у вигляді договорів із міжнародними організаціями та українськими авторами від державної організації УААСП, і – головне – ніколи нормально не виплачувала гроші та вела дуже непрозору фінансову діяльність із фірмами, афілійованими з депутатом М. Потураєвим. Ця організація й зараз більше відстоює права медійних холдингів, концертних організацій (як приклад, фестиваль «Атлас» депутата О. Санченка), ресторанних асоціацій, великого бізнесу, що не хочуть платити гроші за так звані «чисті носії». Коротше кажучи – лобіює всіх, хто нехоче платити авторську винагороду, та аж ніяк не захищає самих авторів та правовласників».
Як один з авторів ГО УААСП це стовідсотково підтверджую.Такою є гірка правда про організацію, яка в Україні представляє CISAC.
Та чи не найголовніше запитання залишається без відповіді. Судіть самі: в пості Офісу Генерального Прокурора від 29.10.2021 року про затримання Олександра Нікіна чорним по білому написано, що “за даними слідства, голова громадської спілки… надав народному обранцю – голові одного з підкомітетів Верховної ради України пропозицію – 100 тисяч доларів США неправомірної вигоди…” (про це читайте ТУТ).
І СБУ того ж дня повідомила о 20:50 хв. вечора, що затримала зловмисника «громадянина України на спробі підкупу депутата Верховної ради… $100 тис.» Запитується: а де ж у розтиражованому в інтернеті фоторепортажі фото самого хабаря, про який розповідають прокуратура, СБУ, поліція ,Тополя та купа інших медіа? Куди зникли оті сенсаційні 100 тисяч доларів? Адже жодне затримання хабарників не відбувається без фіксації коштів, які демонстративно викладаються “на публіку”. І чи, власне, були вони?
Поясніть, навіщо юристу за освітою, магістру бізнес-адміністрування всесвітньовідомої Единбурзької бізнес-школи власноруч (!) нести в холл урядового готелю «Київ», де всюди камери безпеки, валізу з грошима? Щоб очолюваний ним УЛАСП\ОКУАСП надалі залишався переможцем державної акредитації, яку вони й так вже виграли майже рік тому? Де тут логіка?
На який рівень розуміння соціально-політичного життя країни розраховує СБУ, стверджуючи, що всього за $100 000 можна легко й непомітно зняти з порядку денного Верховної Ради України резонансний законопроєкт?
І насамкінець. У прес-релізі СБУ відзначено: “Заходи з викриття зловмисників проводили співробітники СБУ спільно з Національною поліцією за процесуального керівництва Київської міської прокуратури”. А як бути в цьому випадку з частиною першою статті 62 Конституції України про те, що особа вважається невинуватою у вчиненні злочину й не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку та встановлено обвинувальним вироком суду? І тим, що новина про затримання фізичної особи подається так, що це паплюжить честь, гідність та ділову репутацію членів організації, що представляє 75 % прав на музику, що звучить в Україні, колектива УЛАСП\ОКУАСП та сотень її членів, відомих авторів та виконавців.
Олександр ЯГОЛЬНИК,
продюсер, композитор, публіцист,
поет, драматург
На цю тему також читайте:
- У Нью-Йорку готують новий позов проти держави Україна
- Реве та стогне… український шоу-бізнес. Депутати ганебно підіграли шкурникам і товстосумам
- В чиїх кишенях 100 мільйонів гривень українського шоу-бізнесу?
- Шоу-бізнес: як олігархат намагається похоронити авторську реформу 2018 року, або що таке «Stop#5572»
- Композитор Олександр Ягольник просить міністра Авакова з’ясувати, до чиїх кишень потрапляє інтернет-роялті українських митців