СБУ, УААСП і акула у ванній українського роялті
Дивну вибірковість сьогоденних українських спецслужб, принаймні щодо авторського права, в передостанній день листопада яскраво підтвердив голова молодіжного крила партії «Слуга народу» депутат Олександр Санченко.
У себе на Фейсбуці парламентарій опублікував сенсацію – пост і ролик з явними ознаками фотомонтажа із відео-нарізкою оперативних матеріалів слідства про те, як нібито його через помічника намагався підкупити представник одразу двох відомих авторських організацій Олександр Н. Хабар нібито пропонувався за те, щоб відкласти сумнозвісний законопроєкт №5572 або ж взагалі його відкликати, а ще краще взагалі провалити голосування.
По-молодіжному просто міксує Санченко в матеріалах відео й схему та суму «послуги» – 2 646 000 грн, розбитої на маленькі суми по місяцях, що буцімто мала б надходити у вигляді хабаря від “дрібної рибки” на вказаний депутатом або його помічником ФОП.
«Страшно уявити, – пускає сльозу автор ролика, – скільки грошей артистів до них не доходять десятки років, якщо тільки мені пропонували 100 тис $ в рік, щоб залишити ситуацію як є. Переконаний, слідство принесе відповіді на ці питання і ті, хто був дотичний до обкрадання артистів ці всі роки, понесуть покарання».
Залишаю на совісті депутата «Слуги народу» його твердження, ніби всього за $ 100 тис. можна зняти з розгляду резонансний законопроєкт у ВРУ – здається, навіть в парламенті Сомалі розцінки більші… Хоча йому як депутату, мабуть, видніше.
Більш цікавими, як на мене, є інші його публічні “перли” про гроші, котрі «не доходять десятки років» до авторів, про те, що понесуть покарання «ті, хто був дотичний до обкрадання артистів всі ці роки» і т.д.. При цьому хабарниками Санченко називає дві організації – саме ті організації, що отримали перемогу в конкурсі державної акредитації і яку саме він із Потураєвим і намагаються відмінити законопроєктом 5572.
Але зверніть увагу: одна з організацій – «АіВ», президентом якої є Руслана, існує всього рік! Друга, «УЛАСП/ОКУАСП», лише відзначила своє 10-річчя діяльності на ринку авторського права, проте вже здобула належний авторитет у шоу-індустрії й міцно закріпила за собою титул лідера із виплат роялті в Україні.
Більше того: люди, які тривалий час працюють у шоу-бізнесі, вам підтвердять: антирейтинг закріпився лише за однією організацією колективного управління в нашій країні –УААСП. Саме вона, власне, й дотична до отієї довготривалої історії «в десятки років», яку так палко розвінчує голова молодіжного крила «Слуги народу» Олександр Санченко на публічних акціях, у парламенті й поза його стінами.
Прикро, але факт: на жаль, саме з УААСПу всі роки незалежності за різних керівників зникали авторські гроші у величезних розмірах. Всі інші ОКУ до прийняття в 2018 році закону про реформу авторського права не мали змоги навіть наблизитися до багатомільйонних зборів, якими в реальності жонглювала державна УААСП, і які, втім, не доходили до авторів або доходили в значно скороченому вигляді. Документально підтверджено: тільки за 2018, 2019, 2020 роки сума системно зникаючих у кабінетах УААСПа невиплаченого авторам роялті набігла до 44, 68 мільйонів гривень!
Постає закономірне запитання: чому ж СБУ, ГУ БКОЗ, Національна поліція, окружна прокуратура, попри навіть публічні звернення окремих авторів і видавців з цього приводу, не цікавляться зниклими мільйонами й не вчиняють слідчих дій у цьому напрямі?
Відповідь напрошується така: мабуть, тому, що в питаннях авторського права органи правопорядку тісно співпрацюють із віце-президентом УААСПа Тарасом Тополею чи то як з рок-агентом, чи то як із «лідером думок», котрий викладає скандальну інформацію зі світу шоу-бізнесу навіть раніше за всі їхні прес-служби, як це було, пригадується, у випадку із затриманням Олександра Н. А може тому що товаришує з Зеленським і може поскаржитися першим особам? Чи тому, що зі слідством співпрацює депутат Санченко?
Якщо вже правоохоронні органи так завзято взялися за «дрібну рибку» (2,646 млн), чому ж вони бояться зловити акулу (44, 68 млн. грн) у ванній українського роялті й дати суспільству відповідь, кому й куди щорічно витікають гроші з тепер уже громадського УААСПу?
І чому б за всі роки незалежності не довести, бодай, одну справу по УААСПу до суду й справедливого покарання? Тим більше, для цього не потрібно навіть особливо напружуватися та залучати таку кількість співробітників як у вищеописаному випадку – достатньо просто вивчити річні звіти УААСП за останні 3 роки. На допомогу слідчим органам це давно вже зроблено небайдужими громадськими активістами з шоу-бізнесу, які систематизували річні звіти УААСП. Просто погугліть «УААСП та зниклі мільйони авторського роялті».
Олександр ЯГОЛЬНИК,
продюсер, композитор, публіцист, поет, драматург
Читайте також:
- Про президентські принципи почули, але куди зникли мільйони УААСПу?
- Зниклі мільйони Української агенції з авторських та суміжних прав. Нові подробиці
- Шоу-індустрія і роялті: хто й навіщо підставляє Володимира Зеленського?
- Законопроєкт 5572 як дзеркало розбитих надій українського шоу-бізнесу
- Прибуток з неприбутковості, або кому течуть авторські мільйони у шоу-бізнесі
- Шоу-бізнес: глянець від СБУ та куди ж зникли 100 000 доларів?
- У Нью-Йорку готують новий позов проти держави Україна
- Реве та стогне… український шоу-бізнес. Депутати ганебно підіграли шкурникам і товстосумам
- В чиїх кишенях 100 мільйонів гривень українського шоу-бізнесу?
- Шоу-бізнес: як олігархат намагається похоронити авторську реформу 2018 року, або що таке «Stop#5572»
- Композитор Олександр Ягольник просить міністра Авакова з’ясувати, до чиїх кишень потрапляє інтернет-роялті українських митців
- Гуманітарна “ядерна” бомба в серце українського шоу-бізнесу. Розслідування