В ОРДЛО пенсію не одержати без російського паспорта

Мій батько пройшов грізними дорогами Другої світової війни «від дзвінка до дзвінка», як мовиться по-народному. Повернувся в розпал жнив 47-го року, бо був задіяний в охороні Потсдамської конференції. Мало кому в моєму рідному селі випало таке щастя. Більшість мобілізованих на фронт «полягли смертю хоробрих».

Гетьман Іван Мазепа не знічев’я вказував, що українська земля – «точка і біль усього нещастя». Я це бачив на власні очі. Шкільні підручники наприкінці й після війни – на вагу золота.

Видавалися по одному примірнику на цілий гурт. Доберешся восени по невилазній грязюці, а взимку через кучугури снігу до однокласника, напів сироти, а в його хаті, окрім в’язки очерету або осоки біля печі, немає нічогісінько. Тільки голі стіни.

Підростаючи, голодні направлялися в так зване ФЗО, а трохи старші – на шахти в Донецьку й Луганську області. Син моєї хрещеної матері добував вугілля в забої. За тих часів яка там техніка безпеки? «Все – для фронту!» Допікав трудолюбивому силікоз. Коли навідувався в рідне село, свіже повітря «обпалювало» легені. Для полегкості дихав димом від мотора трактора й чим скоріш повертався назад.

З його спадкоємцями часом спілкуюся. Вони також з осені до весни світу білого не бачать. Працюють у підземних виробках. І яка ж віддяка їм за окупаційних порядків? На телеканалах в Україні галасу про російські паспорти в ОРЛДО скільки завгодно. Та чомусь замовчуються кричущі порушення прав робітників при виході на пенсію. Нащадкам мого ровесника хоч стій, хоч падай. Або їдь у Луганськ за новим паспортом, або заробленої пенсії і в сні не бачити. Чи ж не «точка і біль усього нещастя»? І до яких же ООН, ЄС чи до Господа Бога звертатися?

Вадим Пепа, письменник.

Малюнок Андрія Петренка.

Статті Вадима Івановича Пепи на сайті “Український репортер:

Like

Вадим Пепа

Журналіст, письменник


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *