Спецконфіскація мільярдів Януковича. Як відбирають майно у “посіпак старого режиму”

Генеральна прокуратура України не підтверджує і не спростовує справжність тексту “секретного” вироку суду щодо спецконфіскації до бюджету $1,5 млрд, що належали оточенню екс-президента-втікача Віктора Януковича, який вчора оприлюднив телеканал Al Jazeera. З такою заявою 11 січня виступив заступник генпрокурора Євген Єнін.

10 січня документ, який українська влада з якоїсь причини засекретила, опублікували “Українська правда” та Центр протидії корупції.

Полювання за грошима “злочинного режиму”

Полювання за грошима оточення екс-президента-втікача Віктора Януковича нова українська влада почала одразу після перемоги Революції Гідності. У січні 2015 року Держслужба фінансового моніторингу заблокувала $1,42 млрд на рахунках компаній, пов’язаних з Віктором Януковичем та його оточенням.

Вчорашні лідери Майдану заявили, що ці “вкрадені у народу” гроші повернуть до бюджету, щоб вони “працювали на українців”. Кабінет Міністрів України заклав у бюджет-2017 10,5 млрд грн надходжень від спецконфіскації коштів корупціонерів.

Гроші Януковича і Ко лежали на рахунках “Ощадбанку” в статусі “заарештованих”. Передати їх державі, тобто в бюджет, наважився Краматорський міський суд.

28 квітня 2017 року РНБО і генпрокурор Юрій Луценко заявили, що “суд останньої інстанції” (який саме не уточнили) дозволив конфіскацію заарештованих $1,5 млрд, які належали оточенню колишнього президента-втікача Віктора Януковича. Ці кошти мають бути перераховані до держбюджету.

З ухвалою суду генпрокурор Юрій Луценко та секретар РНБО Олександр Турчинов поїхали до “Ощадбанку”, щоб той перерахував гроші “посіпак старого режиму” на рахунки Державного казначейства, тобто до держбюджету.

До слова, тоді у парламенті вже припадав пилом законопроект про спецконфіскацію, за який Верховна Рада відмовлялась голосувати.

З “Ощадбанку” силовики поїхали до Президента України, який вирішив, що конфісковані судом гроші (майже 40 млрд грн) направлять на підтримку обороноздатності.

Рішення Краматорського міського суду про спецконфіскацію від гріха подалі засекретили задля захисту “національних інтересів”. Тепер він якимось чином опинився в розпорядженні Al Jazeera.

https://www.documentcloud.org/documents/4346006-virok2.html#document/p1

До слова, практику “ручного” для ГПУ Краматорського міськсуду перейняв і Соснівський райсуд міста Черкаси. У вересні 2017 року він дозволив спецконфіскацію 200 млн Януковича, які лежать на банківських рахунках “Укрексімбанку”.

Полювання за грошима еліти з оточення Януковича напевно триватиме. До слова, в 2018 році держава очікує отримати від спецконфіскації 4,7 млрд грн. Ці гроші заклали в Держбюджет-2018  як надходження.

Про що йдеться у рішенні суду

У секретному документі у загальних рисах описується діяльність “злочинної організації Януковича”, зокрема схеми розкрадання у держави понад 13 млрд грн групою компаній “СЄПЕК” під керівництвом олігарха Сергія Курченка. Описані такі епізоди:

  • Незаконне заволодіння скрапленим газом ПАТ “Укргазвидобування” та ПАТ “Укранафта” на загальну суму 2,196 млрд грн;
  • Незаконне заволодіння 449 млн грн “Нафтогазу”;
  • Незаконне заволодіння 787 млн грн НБУ, які у вигляді стабілізаційного кредиту надали “Реал Банку” Курченка;
  • Незаконне заволодіння 836 млн грн “Брокбізнесбанку”, які у вигляді міжбанківських кредитів передали “Реал Банку”;
  • Незаконне заволодіння 1,4 млрд грн “Брокбізнесбанку” шляхом видачі кредитів фіктивним підприємствам;
  • Незаконне заволодіння 499 млн грн “Укргазбанку” шляхом укладання договорів купівлі-продажу облігацій Державної іпотечної установи;
  • Незаконне заволодіння 2 млрд грн ПАТ “Аграрний фонд” через укладення договорів купівлі-продажу ОВДП з “Укргазбанком” та договорів прямого РЕПО з НБУ;
  • Незаконне заволодіння 4,966 млрд грн ПАТ “Нафтогаз України” шляхом купівлі “вишок Бойка”.

У документі описано лише, як “відмивали” вкрадені гроші. Від українських компаній гроші переводили на офшори на Кіпрі, Панамі та Белізі: Foxtron networks limited, Katiema enterprises limited, Loricom holding limited, Wonderbliss LTD, Quickpace LTD (пов’язують з  нардепом-втікачем Олександром Онищенком), Sabulong trading LTD, Kviten solution limited, Baleingate finance ltd, Akemi management LTD, Opalcore LTD.

Офшорні компанії переказали гроші “Ощадбанку” і через фінансову компанію ICU купували валютні облігації внутрішньої державної позики (ОВДП).

Цікаво, що засновниками ICU є голова НБУ Валерія Гонтарева (продала свою частку в компанії у червні 2014-го) та Макар Пасенюк.

Тепер 7 з 10 офшорних компаній, у яких конфіскували ОВДП та гроші, оскаржують рішення Краматорського міського суду, і рано чи пізно законність “спецконфіскації” розглядатимуть європейські суди.

Спустошити “гаманці Януковича”

Держава активно переслідує Сергія Курченка, якого називають “гаманцем” Віктора Януковича, через суди і наполегливо полює за його активами.

У 2014 році в МВС заявили, що розкрили схему незаконного ввезення на територію України та реалізації нафтопродуктів групою компаній Курченка. Збитки державі оцінюють в 7 млрд грн. Пізніше ГПУ оголосила Курченку підозру в справі розкрадання майна держпідприємства ПАТ “Укргазвидобування”. Збитки державі оцінюють в 1 млрд грн.

У січні 2017 року Печерський райсуд Києва задовольнив клопотання прокуратури про обрання запобіжного заходу олігарху у вигляді тримання під вартою. У травні 2017 року прокуратура направила Курченку повідомлення про підозру в створенні злочинної організації та ухиленні від сплати податків при реалізації 800 тис. тонн нафтопродуктів. У червні 2017 року ГПУ повідомила, що Курченка звинувачують за 9 статтями Кримінального кодексу України.

Ще в серпні 2015 року Печерський райсуд Києва арештував нафтопродукти Курченка, які зберігалися на потужностях компанії “Укртранснафтопродукт”.

У червні 2017 року Суворовський райсуд Одеси конфіскував на користь Кабінету Міністрів Одеський нафтопереробний завод, який належить “Східно-Європейській паливно-енергетичній компанії” Курченка. У жовтні 2017 року в олігарха відібрали на користь держави Харківський футбольний клуб і стадіон “Металіст”. У листопаді 2017 року на Одещині конфіскували майже 100 тисяч тонн нафтопродуктів вартістю понад 800 млн грн.

Незважаючи на таке “рейдерство” з боку держави, молодий олігарх з оточення Януковича непогано почувається у вигнанні в Росії. Він отримує вигідні контракти в Криму та фактично взяв під контроль промисловість окупованого Донбасу.

Паралельно держава методично відбирає активи у колишнього міністра доходів і зборів часів Януковича Олександра Клименка. У жовтні 2017 року Головна військова прокуратура звітувала, що арештовано майно Клименка на суму 1,7 млрд грн: 154 об’єкти нерухомості, 22 автомобілі, майже тисячу залізничних напіввагонів загальною вартістю 900 млн грн, активи компаній на 400 млн грн і закордонні кошти на суму $20 млн.

Генпрокурор Юрій Луценко заявляв, що сума арештованого майна Клименка та його дочірніх компаній сягає 6 млрд грн.

На думку слідства, Клименко та його посіпаки за допомогою так званих “податкових майданчиків” у 2011-2014 рр.  вивели з бюджету за кордон 96 млрд грн. Зокрема, лише Клименко поклав до власної кишені $788 млн.

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *