“Виклики – 2018”. Порошенко дав прес-конференцію і відповів на 22 запитання (+відео)
Президент України Петро Порошенко провів велику прес-конференцію під назвою “Виклики – 2018”. Спілкування з пресою тривало дві години в столичному “Мистецькому Арсеналі”.
Востаннє Порошенко відповідав на питання журналістів у травні 2017 року.
Що питали президента, і що він відповідав, можна подивитися тут:
або тут:
Прес-конференція глави держави розпочалася о 15:08. Насамперед Порошенко пообіцяв, що найближчим часом у країні з’явиться новий очільник Нацбанку й оновлений склад Центрвиборчкому, буде доукомплектовано Конституційний Суд. Однак це залежить і від Верховної Ради.
Також чекає на призначення аудитора НАБУ, склад Рахункової палати й Омбудсмена. А також підтримку парламентом законопроекту про Антикорупційний суд.
Порошенко пообіцяв, що безвізовий режим – назавжди і передав вітання лідерці однієї з парламентських фракцій, яка “робить селфі з російськими послами” (Юлія Тимошенко. – Ред.).
Порошенко відкрив завісу стосовно закону про Національну безпеку. Зокрема заявив, що в Україні буде цивільний міністр оборони.
Президент визнав, що економічна ситуація в країні кепська. Російська окупація й агресія знищили 20% економіки. Більшість українців не відчувають позитивного ефекту від реформ і покращення рівня життя. Обурюється, що найбільше постраждав середній клас.
“Темпи зростання економіки надто повільні і мене як президента не влаштовують”.
Порошенко анонсував створення Нацагентства фінансової безпеки, яке займатиметься платниками податків. Законопроект щодо нього готовий, сьогодні вранці, 28 лютого, його оприлюднили. Пропонує оподатковувати лише той капітал, який виводять з України.
Перше питання – про миротворців.
Порошенко розповідає, що миротворці змусять Росію вивести війська, роззброїти незаконних бойовиків, взяти під контроль неконтрольовану нині ділянку російсько-українського кордону.
“Заморожений конфлікт – це для нас неприйнятно. Я буду робити все, щоб запровадити миротворців, бо це єдиний варіант, який може зупинити вбивство українців”. Зауважив, що миротворцями не зможуть бути країни-сусіди, найвірогідніше, має на увазі Білорусь, яка вже запропонувала надіслати на Донбас свій контингент.
Питання про Мальдіви.
Порошенко стверджує, що кордон перетинав під своїм прізвищем, зі своїм паспортом і з реєстрацією у прикордонників. Літак і готель сплачував із власного рахунку в українському банку. Все це буде відображено в декларації.
Питання про участь у майбутніх президентських виборах.
Порошенко заявляє, що рішення про участь у виборчій кампанії прийматиме, коли ця кампанія почнеться. Переконує, що соціологічні рейтинги його мало цікавлять. Ті, хто піклується про рейтинги, називаються популістами.
Питання про радикалів.
“Коли ви дивилися нацдружини на Хрещатику – чи відчували себе в безпеці? Вчора під Верховною Радою влада, поліція діяли адекватно. А провокатори – ні. Тому вони мають нести відповідальність. Але журналісти мають об’єктивно висвітлювати ці події”.
Порошенко говорить про приватні армії окремих олігархів, закликає змінити закони, щоб поліція могла діяти ефективніше.
Повторне питання про Мальдіви.
Порошенко повторює, що перетинав кордон законно, літав під своїм прізвищем, це відображено у базах прикордонників. А журналісти і не мають права доступу до особистих даних.
Глава держави додає, що у відпустку не йшов, бо президент за законом не може нікому передавати свої повноваження.
Питання про летальну зброю від США.
Порошенко розповідає про свої контакти з американськими чиновниками і “продуктивний діалог”. Перші поставки летальної зброї начебто мають розпочатися у найближчі тижні.
Повторне питання про президентські вибори.
Порошенко кокетує і каже, що точно піде на вибори – голосувати. А чи буде балотуватися – ще не вирішив. І стверджує, що досі не програв жодної виборчої кампанії. Обіцяє, що “не допустить реваншу”. А у випадку програшу залишиться жити в Україні.
Порошенка питають, як йому вдається жити добре, коли всі живуть погано?
Порошенко розповідає про порожню скарбницю і казначейський рахунок, коли він прийшов до влади. І заявляє, що став першим президентом, статки якого зменшились за час перебування при владі.
Розповідає, що олігархи нарешті почали платити податки, а в ОРДЛО живуть гірше, ніж на вільній Україні.
Бідкається, що його життя не цукор і несподівано запрошує журналістку провести з ним день.
Питання про заручників.
Порошенко говорить, що до кінця року повернуть двох бранців. Ніхто із журналістів не цікавиться, чому так мало, адже до кінця року ще 10 місяців. Через кілька запитань його прес-секретар Цеголко виправить свого патрона, що двох полонених українців повернуть до рідних до кінця цього тижня. Можливо, у п’ятницю.
Питання про дострокові парламентські вибори.
Порошенко заявляє, що у цьому немає необхідності. Він задоволений роботою Верховної Ради: коаліція працює, ухвалює закони, “може забезпечити зрушення”. Президент має право розпускати парламент, якщо він не працює 30 днів. Наголошує, що право, а не обов’язок.
Питання, хто вбив Павла Шеремета.
Президент не знає, але зробить все, щоб знайти вбивць. Порошенко обіцяє, що готовий долучити до слідства “будь-якого слідчого з будь-якої країни світу”.
Питання, чи будемо забирати з Криму бойові кораблі.
Обов’язково будемо! Але разом із Кримом.
Питання про стан двосторонніх відносин з Польщею.
Порошенко заявляє, що політики мають дивитися у майбутнє, а історики у минуле. Зауважує, що практика заборони на в’їзд є помилковою, Україна не вказує Польщі, яких героїв їй шанувати, і “ми самі розберемося, яких героїв шанувати“.
Питання про Саакашвілі.
Порошенко зрізає журналіста, що паспорт у Саакашвілі він не забирав, лише громадянство. Пригадує аванси, які роздав його давнішній студентський друг по КІМО в Одесі. Президент пригадує, що дозволив йому призначати грузинів на керівні посади в регіоні, але “результати були відсутні”.
Коли Порошенко дізнався про порушення під час оформлення громадянства, не мав іншого виходу, як забрати його. Саакашвілі він назвав нещасною людиною, оскільки він не зміг реалізувати свої ідеї.
Питання про можливий альянс “БПП” і “Народного фронту”.
Порошенко заявляє, що не збирається брати участь у парламентських виборах. Підтвердив, що цього року мав зустріч із Тимошенко, на якій обговорювали формування ЦВК. Але говорив з цього питання з усіма керівниками фракцій.
“Громадське” питає, як Порошенко може просити гроші на Заході й одночасно відкидати рекомендації, зокрема щодо Антикорупційного суду.
Порошенко пишається, що є першим українським президентом, при якому Україна отримала 5 траншів МВФ. Це регулюється Меморандумом. Заявляє, що не дозволить, щоб нам хтось щось диктував. Нагадує, що законопроект з рекомендаціями Венеціанської комісії президент відправив до парламенту. А далі – справа Верховної Ради. Вона має право переписати його як завгодно.
Питання про Медведчука на переговорах в Мінську.
Порошенко відповідає, що Медведчука призначив туди екс-голова СБУ, який працював у підгрупі (Євген Марчук. – Ред.).
І зауважує, що виявився Медведчук найбільш ефективним переговорником щодо звільнення заручників. Тому що рішення про звільнення приймає особисто Путін.
“Буду працювати з будь-ким, хто ефективно зможе повернути хоча б одного українського заручника додому”.
Питання про майбутню прес-конференцію Януковича (2 березня. – Ред.).
“Мені не цікаво, що скаже Янукович. Він мав чотири роки, щоб щось пояснити і покаятись, адже наробив стільки шкоди. Українців теж не цікавить”.
Питання про трасу Одеса – Рені.
Порошенко розповідає про зростання надходжень від митниці, фантастичні перспективи Одеси і необхідність добудувати трасу Одеса-Рені.
Питання про угоду з Фірташем.
“Жодних угод із Фірташем у мене не було, а координація з Кличком була і залишається”. Питання розвивають: чи завершилася деолігархізація?
“Деолігархізація – це відлучення олігархів від політичної влади в країні”. Порошенко питає, невже Фірташ посилив свій вплив на парламент і президента? А може, Коломойський?
“Чи в “Укрнафті” немає змін, чи в “Приватбанку” немає змін? Правда, канал “1+1″? Якщо олігархічний канал мочить президента, значить зміни є”. Далі Порошенко розмірковує про Ахметова і “Роттердам+“. Приходить до того, що має бути створена біржа і конкурентний ринок енергоносіїв. Насамкінець нагадує пресі, що “Укртелеком” відібрали у Ахметова.
Останнє питання – про зміни виборчого законодавства.
“Ми маємо різко підвищити відповідальність за скупку голосів, фальсифікацію голосів на дільницях. Як обирати парламент – це справа парламенту. Він має визначитись і знайти той компроміс, який дозволить набрати конституційну більшість”. Далі президент розповідав про успіхи і проблеми децентралізації на місцевому рівні.