Від Генпрокуратури вимагають розслідувати вбивство Шеремета як теракт (+відео)
Розслідувати загибель журналіста Павла Шеремета у 2016 році як терористичний акт вимагає редактор-засновник видання “Українська правда” Олена Притула. Про це йдеться в її заяві до генпрокурора Юрія Луценка.
Очільника ГПУ просять невідкладно внести відповідні відомості до ЄРДР та почати розслідування за фактом скоєння кримінального правопорушення за ч.3 ст. 258 ККУ (скоєння терористичного акту, що призвело до загибелі людини). Олена Притула просить визнати її потерпілою в кримінальному провадженні.
Також очевидною метою терористів є залякування журналістів, оскільки Павло Шеремет був відомим в Україні, Білорусі та Росії журналістом. Його критика влади в Білорусі стала причиною позбавлення громадянства Білорусі. В Україні Шеремет робив гостросюжетні репортажі для “Української правди” та “Радіо Вєсті”.
“В 1998 році Павло отримав премію Міжнародного комітету захисту журналістів за внесок у розвиток свободи слова. А в 2002 році став лауреатом премії ОБСЄ за демократію та захист людини в галузі журналістики. В спецвипуску “Радіо Вєсті” “Чистий четвер” Шеремет послідовно викривав корупційні схеми владних структур та олігархів в Україні”, – йдеться в заяві.
Також наголошується, що досудове розслідування за фактом навмисного вбивства Павла Шеремета за 20 місяців слідства не дало жодного результату: ані виконавців, ані замовників вбивства не встановлено.
Нагадаємо, Павло Шеремет загинув 20 липня 2016 року в результаті вибуху автомобіля в центрі Києва. Він їхав у Subaru, яка належала його цивільній дружині Олені Притулі (власниця “Української правди”). Вибух пролунав о 7:45 на розі вулиць Богдана Хмельницького й Івана Франка.
Білоруський журналіст десять років працював на російському телебаченні, у тому числі на Першому каналі. Останні 5 років він мешкав у Києві, працював у інтернет-виданні “Українська правда”, на “Радио Вести”. Раніше слідство заявляло, що головна версія його вбивства – помста за професійну діяльність.
10 травня журналісти проекту Slidstvo.Info разом із колегами з міжнародного Центру дослідження корупції й організованої злочинності (OCCRP) оприлюднили на сайті “Громадського” документальний фільм “Вбивство Павла” із власним розслідуванням.
За даними авторів фільму, напередодні вбивства неподалік від будинку Шеремета перебували два автомобілі — Skoda і Mercedes. У них сиділи дві людини, які час від часу спілкувалися між собою. Сам Шеремет у цей час зустрічався з бійцями батальйону “Азов”. Машини були припарковані за 120 метрів від місця їхньої зустрічі.
Також у ніч перед убивством Шеремета невідомі чоловік і жінка у спортивних костюмах були біля будинку журналіста. На відеозапису, який вдалося отримати журналістам, видно, що вони намагаються поводитися так, ніби не знайомі. В якийсь момент жінка з’являється на запису біля автомобіля Шеремета і, ймовірно, закладає бомбу під водійське сидіння Subaru. Після цього вона зустрічається зі своїм спільником, і вони разом йдуть геть.
Журналісти-розслідувачі також встановили, що поліція не опитала ключового свідка – таксиста, який був поруч, коли жінка “закладала бомбу”.
Через 43 хвилини автомобілі Skoda і Mercedes поїхали, зникнувши з камер спостереження. Журналісти з’ясували номер Skoda (АА 2551). Автомобіль належить Наталії Зарецькій. Спочатку жінка заперечувала, що володіє автомобілем, однак згодом зізналася, що виписала доручення Ігорю Устименку.
Устименко розповів журналістам, що надає “приватні послуги”, і в той день на чиєсь замовлення стежив за дитиною. Мовляв, саме з цієї причини він і опинився біля будинку Павла Шеремета. Ким був другий пасажир автомобіля, Устименко не повідомив, лише сказав, що його колега.
Репортерам вдалося з’ясувати, що станом на 2014 рік Ігор Устименко був співробітником СБУ, але сам він цього не повідомив. Згодом прес-секретар СБУ Олена Гітлянська повідомила, що “Устименко Ігор Андрійович був звільнений з СБ України 29 квітня 2014 року. Якби журналісти звернулися до нас із запитом про пана Устименка не після виходу програми в ефір, а до неї, можливо, не було б про що розповідати… Нагадуємо, що кримінальне провадження за фактом вбивства Павла Шеремета розслідується Національною поліцією, до слідчих якої ми і рекомендуємо звертатися за коментарями по суті справи”.
Автори фільму стверджують, що поліція знала про підозрілу Skoda біля будинку Шеремета, однак не допитала ані Устименка, ані Зарецьку. І, відповідно, правоохоронці приховували інформацію про ключових свідків убивства. Їх є принаймні шість.
Крім того, раніше про стеження з боку СБУ заявляли і журналісти видання “Українська правда”, з яким співпрацював Павло Шеремет.