Австрійський суд відмовив Іспанії в екстрадиції Фірташа
Вищий земельний суд Відня відмовив Іспанії у видачі українського олігарха Дмитра Фірташа, оскільки іспанська влада не надала достатнього обґрунтування для проведення екстрадиції. Рішення суду є остаточним, таким чином суд підтвердив законність рішення австрійського суду наприкінці серпня.
Нагадаємо, наприкінці лютого Вищий земельний суд Відня дозволив екстрадицію бізнесмена до США, де його звинувачують у корупції. Однак остаточне рішення має прийняти федеральний міністр юстиції Австрії. Суд окремо наголосив, що не визначає провину Фірташа, а лише приймає рішення про допустимість екстрадиції.
Що Фірташу закидають у США
ФБР зацікавилося Дмитром Фірташем у 2013 році, коли американська прокуратура відправила запит до Відня. Українського бізнесмена звинувачують у підкупі індійських чиновників, які за 19 млн євро надали його компанії право на розробку титанових покладів у Індії. За іншою версією, переслідування Фірташа може бути пов’язане з його ймовірними зв’язками з кримінальним авторитетом Семеном Могилевичем, якого у США підозрюють у низці тяжких злочинів.
2014 року Фірташа австрійці арештували, однак згодом відпустили під рекордну для Австрії заставу розміром 125 млн євро. Справу про можливу екстрадицію розглядали рік, і австрійський суд відмовив США. Тож 21 лютого 2017 року прохання американських слідчих задовольнили лише з третього разу. У Штатах Дмитру Фірташу загрожує 50 років в’язниці і конфіскація майна.
Екстрадиції Фірташа добиваються не лише США, а й Іспанія. Питання, кому саме віддадуть Фірташа – Іспанії чи США, перебуває у компетенції федерального міністра юстиції Австрії. А вже 23 лютого суд Відня обиратиме Фірташу новий запобіжний захід.
Справи проти Фірташа в Україні
В Україні проти бізнесмена також порушено кримінальні справи. Зараз Національна поліція розслідує два карні провадження щодо завдання державі збитків на суму 5,742 млрд грн. Справи стосуються діяльності групи компаній ОЅТСНЕМ, а також про списання “Нафтогазом України” на користь “Росукрэнерго” 12,1 млрд куб. м газу.
За заявою Національного банку України розглядається справа про неповернення кредиту. В Україні Фірташу загрожує від 7 до 12 років позбавлення волі. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявляв, що у випадку повернення Фірташа в Україну, поліція його затримає.
Перспективи Фірташа
Якщо Фірташ все-таки опиниться в руках американського правосуддя, щоб не сісти за ґрати на десятки років, йому, скоріш за все, доведеться піти на угоду зі слідством. Логічно, що він може виступити з одкровеннями щодо екс-президента Віктора Януковича, а також розповісти про “російський слід” у подіях в Україні останніх років.
Водночас мільярдер багато знає про схеми, які використовувала українська політична еліта при купівлі газу, а також має іншу інсайдерську інформацію про діяльність чинного президента Петра Порошенка, з яким у нього склалися непрості відносини.
Реформи, які проводились у країні, Фірташ, який був головою Федерації роботодавців України, називав неефективними, а також готувався подати свій план перетворень у державі.
Хто такий Дмитро Фірташ
Дмитро Фірташ — один із найзагадковіших українських олігархів. Родом він із Західної України. Його статки в 2014 році видання “Фокус” оцінювало у 2,7 млрд доларів, що дозволило йому потрапити до п’ятірки найбагатших людей країни.
Більшу частину своїх статків він заробив на торгівлі газом: компанія Фірташа “Росукренерго” (співвласником є “Газпром”) займалася транзитом російського і середньоазійського газу в Україну і країни Центральної Європи.
У 2007 році бізнесмен створив Group DF, яка об’єднала активи олігарха. До її складу входить OSTCHEM Holding — підприємства з виробництва мінеральних добрив і діоксиду титану, угорська газоторгова компанія EMFESZ, австрійська компанія з будівництва газової інфраструктури Zangas, найбільший в Україні завод із виробництва аміачної селітри, карбаміда “Черкаський азот”.
Дмитро Фірташ є співвласником однієї з найбільших в Україні медіагруп, яка об’єднує телеканали “Інтер”, НТН, К1, МЕГА, “Ентер-фільм”, К2 й інші. Загалом на підприємствах олігарха працюють 100 тисяч людей.