Закон про Антикорупційний суд треба переписати. Світовий банк також має претензії до президентського документа
Сату Кахконен, регіональна директорка Світового банку, відповідальна за Україну, Молдову та Білорусь, надіслала до голови Верховної Ради й очільника Адміністрації Президента листа, в якому попередила про неприпустимість ухвалення президентського законопроекту про Антикорупційний суд в його нинішній редакції.
Світовий банк попереджає: якщо Україна зацікавлена отримати гарантії Світового банку на суму $800 млн, вона має доопрацювати законопроект відповідно до рекомендацій Венеціанської комісії Ради Європи.
Більшість зауважень і вимог донора співпадають з тими, які викладено в аналогічному листі МВФ.
Роль громадської ради міжнародних експертів має бути вирішальною, а не просто дорадчою, як у президентському законопроекті. Негативне рішення ради щодо кандидатів має бути обов’язковим для Вищої кваліфікаційної комісії суддів. До складу громадської ради мають включити представників міжнародних організацій і донорів.
Світовий банк, як і МВФ, критикує нереалістичні вимоги до кандидатів на посади суддів Антикорупційного суду. Зокрема, документ від президента передбачає, що всі кандидати повинні мати значний досвід професійної діяльності у сфері права з питань протидії корупції у міжнародних організаціях або міжнародних судових органах.
Чи достатньо кандидати мають такого досвіду, на власний розсуд, без чітких критеріїв вирішуватиме Вища кваліфікаційна комісія суддів.
У президентському законопроекті не визначено кількості суддів Антикорупційного суду, тобто це питання визначатиме Державна судова адміністрація. Водночас прописано, що суд запрацює після обрання двох третин суддів. Донори вимагають чітко прописати в документі їхню кількість, щоб не затягувався процес запуску суду.
Юрисдикція Антикорупційного суду має відповідати юрисдикції НАБУ та САП. Зараз із підсудності суду виведені злочини топ-посадовців, пов’язані з відмиванням грошей, поданням недостовірної інформації в е-деклараціях і ухваленням документів, що незаконно зменшують доходи держбюджету.
Водночас суд має розглядати кримінальні злочини, якщо до них причетні посадовці. Таким чином Антикорупційний суд засиплять справами про вбивства чи наркотики, замість того, щоб судити корупціонерів на державних посадах.