Справа MH17: в Гаазі готують обвинувальний висновок. Прізвищ Путіна та його генералів не почуємо

Окружний суд Гааги вийшов на фінішну пряму в судовому розслідуванні резонансного злочину – збиття російською ракетою “Бук” пасажирського лайнера рейсу MH17 в небі над Донбасом у 2014 році.

Як повідомляє телерадіокомпанія NOS, цього тижня прокуратура виголосить обвинувальний висновок. Підсудні – росіяни Сергєй Дубінський, Олег Пулатов, Ігор Гіркін (він же Стрєлков) та українець Леонід Харченко. Їх судять заочно.

“Питання, що MH17 був навмисно збитий. Це не має значення для питання провини, але це може мати значення для покарання”, – стверджує експертка з міжнародного кримінального права Меріке Де Хоон.

Вона очікує, що вирок також може відрізнятися для кожного підозрюваного, залежно від ролі, яку вони зіграли у збитті літака.

Нагадаємо: у статтях “Сім років після трагедії MH17: Путін уникає в’язниці, світ заплющує очі. Розслідування”, “MH17: Путін уникає в’язниці, світ заплющує очі. Розслідування” які було розміщено на сайті “Український репортер”, Герой України, генерал-лейтенант СБУ Григорій Омельченко писав:

“Сім років минуло від дня катастрофи пасажирського літака рейсу MH17 Malaysia Airlines, який російські загарбники збили зенітною ракетою «Бук» з окупованої території Донбасу.

“Боїнг” прямував із Амстердама в Куала-Лумпур. Загинули 283 пасажири й 15 членів екіпажу.

Міжнародна спільна слідча група, до якої увійшли представники Нідерландів, Австралії, Бельгії, Малайзії та України, дійшла висновку, що літак був збитий із зенітно-ракетного комплексу «Бук», який належить 53-й зенітно-ракетній бригаді ППО Збройних сил РФ, дислокованій в Курську.

Глава центрального департаменту кримінальних розслідувань поліції Нідерландів Уілберт Паулсен заявив, що слідчим вдалося зняти навіть відбитки пальців російських військовослужбовців однієї з зенітно-ракетних бригад Росії на уламках ракети, яка збила малайзійський літак.

Лише через 5 років (!) після збиття літака Генеральна прокуратура Нідерландів спромоглася нарешті «розродитися» підозрюваними нижньої ланки, назвавши прізвища чотирьох цапів відбувайлів і видала чергову дозу інформації з чайну ложечку.

19 червня 2019 року генпрокурор Нідерландів Фред Вестербеке і голова Національної поліції Вільберт Пауліссен озвучили на брифінгу офіційну версію результатів розслідування і назвали прізвища чотирьох підозрюваних у знищенні літака: Сергія Дубинського (позивний «Хмурий»), Ігоря Гіркіна («Стрілок»), Олега Пулатова («Гюрза») – всі троє громадяни РФ і Леоніда Харченка («Кріт») – громадянин України.

Згодом Генеральна прокуратура Нідерландів видала міжнародні ордери на їх арешт і висунула їм офіційні обвинувачення як співучасникам знищення літака рейсу МН17.

Про одного з цих «організаторів» доставки «Бука» в Донецьк та його роль у збитті літака МН17 – Ігоря Гіркіна я розповів ще чотири роки тому у статті «Кремль – вбивця» («Україна молода», 5 травня 2016 р., № 55).

В зазначеній публікації, а також у статті «Путін – терорист № 1» («Україна молода», 5 жовтня 2016 р., № 125) я назвав головних організаторів терористичного акту – президента РФ Путіна і окремих представників військово-політичного керівництва Росії та виконавців злочину – офіцерів 53-ї зенітно-ракетної бригади РФ (їхні прізвища, посади, звання та їх фото опубліковані у статті).

Прізвища і позивні трьох інших стрілочників (Дубинського, Пулатова і Харченка), їх роль у знищенні літака, я опублікував у статті «Путін – гібрид Гітлера-Сталіна» («Україна молода», 20 лютого 2018 р., № 20).

У статті «Якби не Путін – ми були б живі» («Україна молода», 27 лютого 2018 р., № 23) я опублікував повний список керівників вищого командного складу ЗС РФ на чолі з Путіним, причетних до збиття малайзійського МН17, щодо яких, на мою думку, як колишнього слідчого, зібрано достатньо доказів для оголошення підозри в організації вчинення терористичної атаки на літак рейсу МН17, яка призвела до загибелі 298 людей.

У своїх публікаціях і неодноразових зверненнях до генеральних прокурорів України і керівництва СБУ я рекомендував їм оголосити президенту РФ Путіну і керівникам вищого командного складу ЗС РФ (їх прізвища, посади, звання були зазначені) підозру в організації вчинення терористичного акту, за попередньою змовою групою осіб, що призвів до загибелі людей ( ч.3 ст.27, ч.3 ст.258 КК України) і плануванні, підготовці, розв’язанні та ведення агресивної війни проти України (ч.3 ст.27, ст. 437 КК), обрати підозрюваним запобіжний захід – тримання під вартою, оголосивши їх у міжнародний розшук.

У серпні 2016 року міністр юстиції Павло Петренко стверджував: «Ми можемо оголошувати підозру Путіну, якщо він порушив українське законодавство, його посада не має значення».

У грудні 2017 року перший заступник генерального прокурора України Дмитро Сторожук, який входив до складу Міжнародної слідчої групи (МСГ) наголосив, що, відповідно до Угоди між Україною і Нідерландами, судовий процес у національному суді Нідерландів не позбавляє Україну можливості звертатися до українського суду з обвинувальними актами щодо осіб, причетних до знищення літака.

У кожній країні – учасниці спільної МСГ є своє кримінальне провадження, своє слідство, ми знаходимо докази і матимемо можливість звертатися в національні суди з клопотанням про засудження винних у збитті літака,- зазначив Сторожук.

Проте лише 18 червня 2019 року Головне слідче управління СБУ за погодженням Генеральної прокуратури України виявилося спроможним офіційно оголосити повідомлення про підозру стрілочникам Гіркіну і Дубинському в організації вчинення терористичного акту, за попередньою змовою групою осіб, що призвів до загибелі людей ( ч.3 ст.27, ч.3 ст.258 КК України), а Пулатову і Харченку – у пособництві вчинення терористичного акту, за попередньою змовою групою осіб, що призвів до загибелі людей (ч.5 ст.27, ч.3 ст.258 КК України).

Після закінчення брифінгу генерального прокурора Нідерландів 19 червня 2019 року Юрій Луценко, який був присутнім на ньому, заявив журналістам, що МСГ готує підозри широкому колу причетних до збиття літака рейсу МН17 і має «дорожню карту» подальшого розслідування. «Наступними підозрюваними будуть особи від солдат, полковників і генералів до найвищого політичного та військового керівництва Російської Федерації. Остання розмова між Гіркіним і Сурковим (помічником президента РФ на той час – Г.О.) за двома криптованими кремлівськими телефонами багато про що каже уважним аналітикам»,- наголосив Луценко.

Володимир Зеленський, своєю чергою, привітав висновки МСГ у справі знищення літака малайзійських авіаліній МН17 і висловив сподівання надію, що на лаві підсудних будуть не лише ті, кому СБУ оголосила підозру, а всі ті, хто винний у «зухвалому вбивстві невинних дітей, жінок і чоловіків».

Я сподівався, що після заяви Зеленського тепер ніщо не буде заважати Генеральному прокурору Рябошапці (якого парламент 5 березня 2020 року відправив у відставку) і голові СБУ Баканову порушити кримінальне провадження щодо президента Росії Путіна та вказаних мною осіб вищого військового командування ЗС РФ і військових 53-ї ЗРБ, оголосити їм підозру в організації вчинення терористичного акту, обрати міру запобіжного заходу – арешт і оголосити їх у міжнародний розшук.

Проте до цього часу обіцяних «підозрюваних найвищого політичного та військового керівництва РФ» у знищенні МН17, так і не з’явилось. Більше того, один із підозрюваних у справі – громадянин України, колаборант Володимир Цемах (позивний «Борисич»), командир роти ППО так званої «ДНР» у місті Сніжне, звідки російською ракетою було збито літак МН17, за наполяганням Путіна і за згодою Зеленського, був звільнений з-під варти і 7 вересня 2019 року переданий Росії в рамках обміну полоненими…”

На цю тему також статті-розслідування генерала Омельченка:

 

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *