В Україні знайшли чоловіка, який перебуває за гратами 46 років
В психлікарні на Полтавщині пацієнти живуть десятками років в умовах безпорадності й тотального контролю. До такого, невтішного, висновку дійшли фахівці моніторингової групи Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
Вони стверджують:
“Попри те, що в психлікарні лікування передбачено до двох місяців, у Полтавській психіатричні лікарні № 2 «Снітино» більшість пацієнтів перебувають там понад 5 років, один з них живе в ній вже 46 років.
Люди живуть в тотальній ізоляції та залежності від персоналу. Вдень, окрім тихого сну, їм заборонено знаходитися в палатах, всі пацієнти сидять на дерев’яних лавах у їдальнях відділень і дивляться телевізор, деяким не вистачає місця і вони сидять на підлозі.
Палати переповнені: на одне ліжко по 2,2–2,4 кв.м, хоча норма – 6 кв.м. На старих ліжках – брудна зношена білизна, матраци і ковдри, хоч у відділеннях є запаси.
Під час візиту були пацієнти, які спали на ліжках без матраців чи постільної білизни. Туалети з вигрібними ямами прибудовані до корпусів, за словами пацієнтів доступ до них є лише з дозволу персоналу. У пацієнтів зовсім немає власних речей.
Перебуваючи роками в таких умовах люди втрачають соціальні зв’язки, і саме це є підставою для рішення лікарів щодо продовження лікування таких пацієнтів.
Деяких привезли родичі і не забирають, деяким нікуди повертатися. Лікарня останніми роками не вживає жодних заходів для повернення пацієнтів або влаштування до інтернатів, оскільки зацікавлена у їх довготривалому перебуванні.
Про це свідчить і той факт, що з 2009 року в лікарні знаходиться пацієнтка, опікун якої є її лікуючим лікарем і одночасно головним лікарем закладу.
Жодний з хворих не госпіталізований у примусовому порядку, хоча й згоду на лікування у психіатричному закладі ніхто не підписував. Під час спілкування пацієнти говорили, що не хочуть перебувати в лікарні, один пацієнт плакав і просився додому. Таке перебування їх у психлікарні є протиправним, а умови їх – як жорстоке поводження”.
Фото на головній сторінці: фрагмент експозиції соціально-просвітницького проекту “Шокуюча правда про психіатрію”, Київ, 2018.
Фото “Українського репортера”
На цю тему також читайте:
- Шизофренія на замовлення. Що відбувається в психоневрологічному інтернаті (+відео)
- Україна має скасувати «пожиттєве ув’язнення» в психоневрологічних інтернатах