У Києві відкривається велика художня виставка історичної картини

Десята всеукраїнська бієнале “Україна від Трипілля до сьогодення в образах сучасних художників” відкривається 2 грудня о 15.00 у Києві в залах Центрального будинку художника на Львівській площі.

Проєкт було започатковано 2004 року для відродження, а по суті створення, жанру історичної картини в Україні. Для того, щоб в творах мистецтва була передана правдива, нефальсифікована імперією, наша історія, сповнена величних, героїчних сторінок і страшних трагедій.

Лише перша виставка пройшла в галереї мистецтв Києво-Могилянської академії. Всі наступні, за рішенням з’їзду НСХУ, проводилися Дирекцією виставок спілки у Центральному будинку художника.

Від першої виставки до цієї виставковий комітет включав у експозицію твори наших видатних митців, що вже, на жаль, відійшли: Василя Забашти, Валентина Задорожного, Івана Литовченка, Бориса Довганя, Миколи Стороженка, Галини Севрук, Людмили Семикіної, Веніаміна Кушніра, Віктора Гонтарова, Володимира Федька, Віктора Григорова, Олександра Бородая, Олександра Івахненка, Миколи Данченка… Вони задали високий рівень і створили авторитет бієнале у мистецькому середовищі.

В усіх цих виставках беруть найактивнішу участь Феодосій Гуменюк, Володимир Прядка, Володимир Пасівенко, Анатолій Кущ, Аліса Забой, Вадим Петров, Сергій Савченко, Богдан Ткачик, Микола Білик, Василь Корчинський, Володимир Гарбуз, Оксана Полтавець-Гуйда, Наталя Литовченко, Марина Соченко… Вдруге долучається Михайло Гуйда.

Високий рівень підтримали талановиті учні Миколи Стороженка: Олесь Соловей, Андрій Коваленко, Ольга Ковтун, Микола Кутняхов, Костянтин Косаревський… та Віктора Гонтарова: Олег Омельченко, Олександр Сердюк, Катерина Ткаченко…

Олесь Соловей вже й своїх учнів та й інших студентів Національної академії мистецтв і архітектури залучає до участі в проєкті.

“Цьогорічну виставку ми давно вирішили присвятити 300-річчю Григорія Сковороди. Виставком відібрав 42 твори на теми життя і творчості філософа. Та війна внесла свої корективи в плани митців. Їхні переживання трагедії і подвигу народу втілились на полотнах, писаних під час ракетних обстрілів, вимкнень електроенергії та опалення, деким в евакуації, а то й в окупації… Тож образи великого мислителя дивитимуться на глядача часом з-поміж зафіксованих на полотнах руїн, з полум’я війни. Він стоятиме на весь зріст поруч із захисниками Маріуполя. І все це на тлі багатовікової нашої історії, в яку ви зможете зануритись, переходячи із зали до зали, – зазначає куратор проєкту, відомий хужожник Олександр Мельник.

– На всіх десяти бієнале, з 2004-го по 2022 рік, виставлено 2189 творів, що висвітлюють наше минуле. Започатковуючи проєкт, ми мріяли про створення галереї-музею мистецтва історичного жанру, що сприяв би вихованню патріотизму, формуванню ідентичності, утвердженню державності.
На жаль, держава, що на законодавчому рівні відмовилась від ідеології, відвернулась від нашої творчості.

Художники пишуть великі історичні полотна без надії, що вони будуть закуплені. Митці беруть на себе державні функції, самотужки, своїм коштом проводять заходи державного значення. Але якщо державної, громадської, меценатської підтримки й далі не буде, проєкт урветься”.

Виставка триватиме з 2 по 25 грудня, щодня, крім вівторка, з 12.00 до 18.00.

Нагадаємо, що у 2020 році на попередній виставці у залах Центрального будинку художників було розміщено більше двохсот робіт вітчизняних митців, присвячені утвердженню духовної незалежності України.

За матеріалами прес-релізу.

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”