Киян та гостей столиці запрошують на унікальну художню виставку «Бачу справи твої, Людино!» (+відео)

«Бачу справи твої, Людино!». Таку назву має антивоєнна миротворча виставка відомого українського художника Олександра Мельника, відкриття якої заплановано на четвер 21 вересня у Національному музеї Тараса Шевченка. Відвідувачі також матимуть змогу подивитися однойменний документальний фільм режисера Станіслава Литвинова та авторки Андріани Білої.

Сьогодні, 18 вересня у столиці відбулася презентація мистецького проєкту «Бачу справи твої, Людино!». Про майбутню подію розповідали художник Олександр Мельник, кураторка виставки Леся Кочергіна, Надзвичайний і Повноважний Посол України, Посол з особливих доручень МЗС України Ігор Осташ, авторка кінострічки Андріана Біла, мистецтвознавець, режисер кінокартини «Бачу справи твої, Людино!» Станіслав Литвинов.

18 вересня. Під час презентації виставки “Бачу справи твої, Людино!” Фото із Фейсбук-сторінки Олександра Мельника.

Отже нас чекає знакова подія у культурному просторі. Надзвичайно приємно, що представляє свої роботи не просто художник, а Митець з великої літери, який упродовж десятиліть наполегливо торує свою стежину – утвердження правди в історичній картині. Таких подвижників культури як Олександр Іванович Мельник варто називати «совістю нації», вони є непохитними у справі оборони українства, захисту наших національних інтересів і є яскравим прикладом виянтково чесного служіння правдивому мистецтву.

З його біографії відомо, що Олександр Іванович – монументаліст, майстер історичної картини, автор мозаїк, фресок, розписів, вітражів, гобеленів, станкової графіки та ілюстрацій, портретів відомих постатей. Основна тема творів станкового живопису – історія України та проблеми війни і миру. В них художник намагається засобами мистецтва повернути правдиву історію України, застерегти людство від катастрофічних наслідків майбутніх війн.

Його роботи складні, філософські, сповнені глибоких сенсів і сучасних форм. Полотна створені десятиліття тому, стали зараз ще актуальніші і хвилюватимуть глядача й через століття, бо відобразили дотик людської душі з любов‘ю. Про це також йшлося під час сьогоднішньої презентації.

Акцентуємо вашу увагу, що антивоєнна миротворча виставка «Бачу справи твої, Людино!» розпочне діяти якраз тоді, коли світ відзначатиме Міжнародний день миру. Тема війни, миру здавна хвилювала художника Мельника, як ми почули під час презентації – з дитинства. За словами Олександра Івановича, він досі пам’ятає свій схвильований душевний стан, коли почув про створення атомної бомби. Пригадує і період, коли людство занурилося у морок «холодної війни». «Ми жили тоді у тривозі і страху», – каже митець. І за мить продовжує: «Ця тематика проходить через усю мою творчість, тісно переплітаючись з написанням історичних картин».

Історична, миротворча – ось дві теми, дві лінії, які заполонили мистецький обшир талановитого художника. І вони – у його дивовижних картинах. Нова експозиція, яка відкриється у Національному музеї Тараса Шевченка, є логічним продовженням двох попередніх антивоєнних виставок художника.

Така деталь: ще у 2014 році Олександр Іванович написав картину «Спломенілий цвіт», у якій художніми засобами виразно передано біль і сум за полеглими воїнами, автора дуже непокоїть, що нація втрачає свій цвіт Героїв. Ми оплакуємо їх, сподіваючись, що і світ почує нас, побачить цю страшну біду.

Зрештою, світ мусить замислитися, чому упродовж віків триває потяг людини до самознищення і у які дзвони сьогодні треба калатати Організації Об’єднаних Націй, щоб запанував мир на планеті. Яких зусиль до цього докладає ООН, що робить для того, щоб вберегти людство від руйнації, загибелі? (Резонні питання в Міжнародний день миру, чи не так?) Ці зворушливі очі Вседержителя, які так проникаюче, по особливому дивляться на нас із картини Олександра Мельника, немов промовляють: «Бачу справи твої, Людино!». Художник ще десять років тому попереджав українців про загрозу війни, про небезпеку, яка нависла над нашим народом.

І був Майдан, люди вийшли на Революцію Гідності. Олександра Мельника не можна було не запримітити на велелюдному революційному Майдані. Такі «Очі» були тільки у нього. Ним задумані, написані, пройняті думкою про кожного, з поглядом і надією у душу і серце кожного. «Очі» Вседержителя – «Бачу справи твої, Людино!». І майданівський волелюбний, вільний гурт також зводив очі до Господа, благав, молився. Щоб дав сил і наснаги вистояти. Перемогти нечисть. Уберегти від смерті і каліцтва кожного, хто став в оборону волі. Навіть беркутівські кулі не змогли пробити цю дивовижну картину, хоч самого автора зачепили.

А ви знаєте, що на зворотному боці картини художник написав: «Люди, ви прекрасні! Я вас люблю!»? З вірою у красу людських вчинків, людської душі, чистоти, чесності, правдивості українства.

Сьогодні українці – на фронтах війни. Тільки ж так багато всенародної печалі, бо війна – це ж, на жаль, і спломенілий цвіт (згадуючи картину Олександра Мельника під такою назвою). Країна потужно бореться з дикою рашистською ордою. І знову ж, чи не до кожного українця промовляють Очі Вседержителя: «Бачу справи твої, Людино!».

«Бог бачить усе, що ми робимо, – якось сказав мені в інтерв’ю художник. – Це – образ Вседержителя, він споглядає на нас із куполів храмів. Саме звідти я «викадрував» ці очі. Вони дивляться не тільки у церкві на прихожан, на всі наші справи, а й на весь світ… – Ми, художники, – солдати духовності. Наша надія – бути почутими. Тому й працюємо, щоб безнадія не здолала надію. Ми не маємо ані автоматів, ані гранат. Наша зброя – мистецтво, дзвін, у який ми калатаємо, щоб пробудити сонних – байдужих до чужого горя і болю, до майбутнього свого і вселюдського. Ми несемо людям правду про дійсно глибоку і велику історію нашого народу, аби він міг твердо стати на своє історичне підґрунтя, щоб свідомо творити новітню державу і нарешті знову бути в ній господарем».

І ця правда про глибоку і велику історію українського народу – у відомих мистецьких проєктах Олександра Мельника, серед яких знаковим є Всеукраїнська художня виставка “Україна від Трипілля до сьогодення в образах сучасних художників”. Олександр Іванович є організатором і куратором цієї виставки, яку було започатковано ще у 2004-му.

Наприкінці 2022 року в Києві було проведено чергову всеукраїнську бієнале “Україна від Трипілля до сьогодення в образах сучасних художників”, ( вже десяту за ліком), присвячену 300-літтю видатного українського філософа, мислителя і поета Григорія Сковороди.

За весь період на десятьох бієнале експонувалося більше трьох тисяч робіт художників з багатьох міст, а також із закордоння. Якби усі ці полотна зібрати разом, то можна було б реально створити в Україні гарний музей-галерею історичної картини. До речі, такою є мрія Олександра Мельника.

Приємно, що сьогодні, під час презентації нової виставки із вуст Надзвичайного і Повноважного Посла України, Посла з особливих доручень МЗС України Ігоря Осташа прозвучало: «Створити Музей історичної картини має бути справою честі для українців».

Знову ж, «Очі» Вседержителя пильно дивляться на нас…

***

Виставка відкривається в Міжнародний день миру 21 вересня о 18 годині в Національному музеї Тараса Шевченка. Експонуватиметься до 7 жовтня з 10.00 до 18.00. Вихідні: понеділок, вівторок. 29 вересня – санітарний день.

Леонід ФРОСЕВИЧ

Like

Леонід Фросевич

Головний редактор “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *