“Мадонни” українського художника Олександра Мельника. Відеорепортаж з творчої майстерні

«Я вже й не полічу, скільки написав «Мадонн» – багато, – каже Олександр Мельник, талановитий український художник, майданівець, великий патріот своєї нації.  – Вони були і на полотні, і на невеликих дошках… Усі «розійшлися» світом… На ці картини дивляться люди, захоплюються, і це мене дуже тішить”.

«Мадонни» є духовною вершиною моєї творчості, – каже Олександр Іванович. А працює він в галузі монументального мистецтва (мозаїка, вітраж, фреска, гобелен, розпис, ковка, скульптура), станкового живопису та графіки. Так, він – художник-монументаліст, його творча стезя – висвітлення правдивої історії України, яка нефальсифікована імперією, себто наша історія, сповнена величних, героїчних сторінок і страшних трагедій.

Найвідоміший і наймасштабніший проєкт Олександра Мельника, як автора і куратора, – Всеукраїнська виставка-бієнале “Україна від Трипілля до сьогодення в образах сучасних художників”.

Наприкінці 2022 року в Києві було проведено чергову всеукраїнську бієнале, вже десяту за ліком (а започатковано ще у 2004-му), присвячену 300-літтю видатного українського філософа, мислителя і поета Григорія Сковороди.

Десь перед початком повномасштабного рашистського вторгнення, взимку 2022-го, художник почав писати свою «Мадонну», яка мала назву «Щаслива». Уся в чарівних квітах, усміхнена, сяюча. А в лютому дика й несамовита московитська орда вдерлася на нашу землю. Біля майстерні художника, на околиці Києва, наші оборонці стали копати траншеї, окопи, від гучних вибухів вже й стіни будинку, де творив майстер, здригалися. Може й через це, зобразити «Мадонну» усміхненою та щасливою не вдавалося, попри намагання живописця. Вона поставала на полотні сумною. Тоді художник приступив до нової картини – і також до «Мадонни», яку назвав «Неспалимою».

А після того, як українські воїни вибили криваву русню з Бучі, Ірпеня, Гостомеля, з-під пензля митця вийшла ще одна «Мадонна», її назва – «На згарищі». Але він не забув про недописану картину – про свою «Щасливу»… Отож знову сів за роботу…

“На згарищі”. Грудень-2022, під час мистецької виставки “Україна від Трипілля до сьогодення в образах сучасних художників”. Фото: “Український репортер”

Сьогодні Олександр Іванович і розповів нам, журналістам «Українського репортера», про своїх «Мадонн». До речі, задумав він ще одну «Мадонну»… «Хочу написати картину про жінку при надії, вагітну, замріяну, яка мріє про щасливе майбутнє для своєї дитинки», – відкриває секрет наш співрозмовник.

За рік війни із московитським звіром художник написав чотири картини. «Хочу й надалі робити те, чим живу», – каже.
Творити по правді. Як завжди, навіть у найтяжчі, лихі часи радянської диктатури, коли твори майстра були під забороною.

Читайте також: Війна і ціна Перемоги очима художника Олександра Мельника (+відео)

Член Національної спілки художників України Олександр Мельник завжди зі своїм народом. Його не можна було не запримітити на велелюдному революційному Майдані. Такі «Очі» були тільки у нього. Ним задумані, написані, пройняті думкою про кожного, з поглядом і надією у душу і серце кожного. «Очі» Вседержителя. Пригадуєте його картину “Бачу справи твої, людино!”?

І майданівський волелюбний гурт також зводив очі до Господа, благав, молився. Щоб дав сил і наснаги вистояти. Перемогти нечисть. Уберегти від смерті і каліцтва кожного, хто став в оборону волі. Мабуть, трішки допомагали вистояти у лютій борні й ті «Очі»… Це було щось єдине, се було незламне. Навіть «беркутівські» кулі не змогли пробити «Очі».

На зворотному боці картини художник написав: «Люди, ви прекрасні! Я вас люблю!». З вірою у красу людських вчинків, людської душі, чистоти, чесності, правдивості українства.

Хіба ж не прекрасна наша земля, коли є такі подвижники?! Коли є такі українські “Мадонни”.

Світдана Фросевич, Леонід Фросевич (відео)

 

Like

Світлана

Редактор “Українського репортера”