Американські санкції “топлять” російський рубль. Євро по 80, долар – 65

Росія таки колос на глиняних ногах. Нова порція санкцій від США третій день поспіль діє як проносне на російську валюту, і нічого з цим не можуть зробити ані Кремль, ані уряд, ані Центробанк РФ. На момент закриття торгів у п’ятницю, 6 квітня, коли стало відомо про нові обмеження від Мінфіну США, американський долар коштував 58,17 рублів, а євро – 71,38. О 15:00 11 квітня за один бакс давали 64,57 рублів (+6,4 рублі), а за 1 євро – 79,92 (+8,54). 

Такого стрибка курсу не було останні півтора-два роки. Головний регулятор ринку – Центробанк РФ – в курсову ситуацію не втручається. У 2014 році, коли РФ відчула перші санкції за агресію проти України, він відмовився від практики підтримувати “дерев’яний” за допомогою інтервенцій. Тобто, береже свої валютні активи. І послідовно скуповує золото – вже понад 1 829 тонн.

Кепсько почувається і російський фондовий ринок. Інвестори розпродають акції російських компаній, навіть тих, які не потрапили під санкції, тож торгові індекси щодня ідуть в мінус.

Хто потрапив під санкції США

Нагадаємо, 6 квітня Міністерство США оголосило про введення санкцій проти 24-х громадян РФ (олігархи і владна еліта, які отримують вигоду від путінського режиму) і 15 російських компаній, які фігурували у так званій “кремлівській доповіді“. Їм заборонено в’їзд до Сполучених Штатів, усі їхні активи та нерухомість на території США заморожені, американцям заборонено з ними співпрацювати. За співпрацю з фігурантами списку на фізичних осіб і компанії можуть накладати санкції. Через це іноземні партнери гуртом відмовляються відс росіян.

Бізнесмени:

  • Олег Дерипаска;
  • Сулейман Керімов;
  • Ігор Ротенберг;
  • Кирило Шамалов;
  • Віктор Вексельберг;
  • Володимир Богданов;
  • Андрій Скоч.

Компанії: 

  • “Рособоронекспорт”;
  • “Ренова;
  • “Российская финансовая корпорация”;
  • “Базовый элемент”;
  • “Русал“;
  • “En + Group”;
  • агрохолдинг “Кубань”;
  • “Русские машины;
  • “Група ГАЗ”;
  • B-Finance;
  • “ЕвроСибЭнерго”;
  • “Ладога менеджмент”;
  • “Газпром бурение”;
  • NPV Engineering.

Топ-менеджери:

  • Андрій Акімов, “Газпромбанк”;
  • Володимир Богданов, “Сургутнефтегаз”;
  • Андрій Костін, “ВТБ”;
  • Олексій Міллер, “Газпром“;
  • Сергій Фурсенко, “Газпром нефть”.

Чиновники:

  • Олексій Дюмін, губернатор Тульської області, екс-командувач Силами спеціальних операцій, які зіграли ключову роль в анексії Криму;
  • Михайло Фрадков, екс-глава СЗР і керівник Російського інституту стратегічних досліджень;
  • Віктор Золотов, начальник Росгвардії;
    Микола Патрушев, секретар РБ РФ;
  • Олександр Жаров, глава Роскомнадзору;
  • Володимир Колокольцев, міністр внутрішніх справ;
  • Тимур Валіулін, начальник ГУ з протидії екстремізму МВС РФ;
  • Володимир Устінов, постпред президента РФ в ПФО;
  • Олександр Торшин, заступник голови ЦБ РФ;
  • Костянтин Косачев, сенатор, голова комітету з міжнародних відносин Ради Федерації;
  • Владислав Резник, депутат Держдуми;
  • Євген Школов, помічник президента Росії;
  • Олег Говорун, керівник кремлівського управління із співпраці з СНД, Абхазією і Південною Осетією.

Олег Дерипаска: з олігархів у банкроти?

Найбільше від рішення Мінфіну США постраждав Олег Дерипаска – власник санкційних “Русала” (найбільший у світі виробник алюмінію), “Базового елементу”, “ГАЗу” і “En+ Group”. І “Русал”, і “En+” торгуються на біржах, тож від Дерипаски, як від чуми, тікають інвестори. “Русал” вже офіційно заявив про можливість технічного дефолту, на Лондонській фондовій біржі акції “En+” впали на 25%, і біржа припинила операції з ними.

Більш того, Лондонська біржа металів (LME) і Нью-Йоркська товарна біржа (Comex) оголосили, що вводять обмеження на торгівлю металами “Русала”. Швейцарська Glencore відмовилася міняти її 8,75% в СП “UC Rusal” на акції “En+”. Купувати алюміній у “Русала” за чинними контрактами буде заборонено з 5 червня.

Останнім часом про Дерипаску говорили виключно у світлі того, що він став героєм мемуарів Насті Рибки – елітної російської повії. Водночас в українців є привід позловтішатися через його бізнесові проблеми. Наприкінці серпня 2018 року СБУ звинуватила “Русал” у навмисному знищенні виробничого комплексу Запорізького алюмінієвого комбінату (єдиного в Україні виробника первинного алюмінію) заради інтересів російських виробників металу.

Цікавим є той факт, що компанії, підконтрольні Дерипасці, мають вплив на 15% російської економіки. Тож скрута російського олігарха матиме відзеркалення на справи РФ в цілому. Борги ж “Русала” оцінюються у $7,6 млрд, тож у російській пресі вже пишуть про можливу націоналізацію.

Через санкції група “Ренова” члена клубу “друзів Путіна” Віктора Вексельберга, яка хоч і не проводить торгів на біржах, має відмовитися від контролю над швейцарським машинобудівним концерном Sulzer і вимушено скоротила свою частку в цій компанії нижче контрольних 50%.

Скільки мільярдів доларів втратили олігархи з санкційного списку і власники постраждалих компаній зараз важко підрахувати. На кінець “чорного понеділка” 9 квітня, збитки 27 російських мільярдерів оцінювали в $16 млрд.

Прогноз розвитку подій

Російська влада пообіцяла допомогти компаніям, які потрапили під санкції. Яким чином – поки невідомо, жодної конкретики ще не звучало. Скоріш за все, йдеться про видачу позик з боку державних банків для попередження дефолту, реструктуризацію кредитів і розміщення державних замовлень.

А поки що банкіри і чиновники закликають людей не панікувати через валютні коливання, мовляв, головний експротний товар Росії – нафта – зараз пішла в гору і коштує $70 за барель (у бюджеті закладено $40). Коли нафта дорожча за $40 за барель, маржою російський Мінфін  поповнює Фонд національного добробуту (Резервний фонд росіяни проїли у грудні 2017 року), у тому числі купує валюту. Якщо менше – гроші витрачають на поточні потреби.

Водночас на зниження ціни нафти активно грають Штати. Вони перенасичують ринок сировиною і лише минулого тижня встановили 10 нових бурових вишок, маючи таким чином 808 свердловин. У будь-якому разі дешева нафта вигідна Україні, де з цим ресурсом проблематично.

На користь рубля говорить і початок підготовки експортерів до податкового періоду: вони продають валютну виручку, створюючи рублеві резерви для сплати податків.

Крім того, влітку під час Чемпіонату світу з футболу в Росії іноземні вболівальники конвертують в рубль принаймні $0,5 млрд.

У будь-якому разі експерти говорять про витіснення долара США з Росії і послідовний перехід на на розрахунки в євро.

Цікаво, що цього разу Кремль навіть не лякав Білий дім відповіддю на ворожі санкції. Експерти очікують підняття для податків для американських компаній і спільні дії з Пекіном, який вступив з Вашингтоном у торговельну війну.

Нещодавно Китай оголосив про введення додаткового мита (25%) на імпорт 106 американських товарів загальною вартістю $50 мільярдів. Мито запровадять щодо продовольства (у тому числі на соєві боби, зернові та свинину), продукції хімічної промисловості, автомобілів та літальних апаратів. КНР пішла на це після того, як Дональд Трамп на початку березня запровадив мито на імпорт сталі (25%) і алюмінію (10%). Америка не збирається відступати: опубліковано список з 1300 китайських товарів, на які пропонується запровадити загороджувальні мита у розмірі 25%.

Тим часом гравці на ринку всерйоз остерігаються прямого збройного конфлікту США та РФ у Сирії. Аналітики вважають, що Америка не залишить без відповіді хімічну атаку армії Башара Асада у Східній Гуті, внаслідок якої постраждали майже півтисячі мирних жителів. І, як варіант, може застосувати санкції проти державного боргу РФ.

Президент США Дональд Трамп уже обіцяє почати стріляти в Сирії. У Твіттері він написав: “Росія обіцяє збивати будь-які ракети, пущені в Сирії. Приготуйся, Росіє, тому що вони будуть: гарні, нові і “розумні””!

Володимир Путін мовчить. Він досі не коментував ані дуже болючі, як виявилось, американські санкції, ані навіть якусь хлопчачу броваду свого американського колеги.

Американські санкції проти РФ

Нагадаємо, що в США ще з 2014 року діють запроваджені Бараком Обамою антиросійські санкції. Екс-президент США склав “чорний список” сепаратистів в Україні, а також тих, хто підтримує їхню діяльність в РФ, зокрема осіб з найближчого оточення Путіна. Колишній президент США обмежив залучення американських інвестицій та передачу технологій до фінансового, оборонного та енергетичного сектору Росії.

Пізніше Дональд Трамп підписав законопроект про санкції проти Ірану, Росії та КНДР № H.R. 3364 . Він передбачає створення спецфонду протидії Росії з бюджетом в $250 млн на 2017/18 фінансовий рік. Україні мають виділити $30 млн.

США зобов’язуються допомогти Україні та союзникам США в регіоні “знизити залежність від російського природного газу”. Зокрема, йдеться про необхідність протистояти будівництву “Північного потоку – 2”. Для цього Президент США може обмежувати фінансування та постачання товарів і послуг від американських організацій для трубопровідних проектів РФ навіть за її межами.

США також зобов’язуються сприяти приватизації українських державних енергетичних компаній “за всіма сучасними стандартами”. Ще одним окремим пунктом прописано накладання санкцій на будь-яку компанію, яка фінансує видобуток російськими компаніями сирої нафти.

Міністерство фінансів США отримало право накладати санкції на проект, в якому бере участь російське державне підприємство, що займається залізничними перевезеннями, гірничовидобувною діяльністю або металургією.

Через агресію проти України і анексію Криму США вже кілька разів вводили санкції проти РФ. У США складено “чорний список” сепаратистів в Україні та тих, хто підтримує їхню діяльність в РФ, зокрема осіб з найближчого оточення Путіна. Ще адміністрацією Барака Обами обмежено залучення американських інвестицій та передачу технологій до фінансового, оборонного та енергетичного секторів Росії.

Торік було оприлюднено санкційний список з 33-ма оборонними підприємствами і шістьома «розвідувальними» організаціями з РФ щодо обмеження на видачу кредитів. Американські чиновники підрахували, що своїми обмеженнями вони вже зірвали міжнародні угоди РФ у сфері оборонно-промислового комплексу на $3 млрд.

Тепер головне питання, чи підтримає санкції США Європейський Союз, який раз на півроку продовжує санкції проти Росії.

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *