Рада закликала світ бойкотувати “Північний потік-2”. Фінляндія не почула

5 квітня Верховна рада України закликала іноземні держави не допустити будівництва нового магістрального газопроводу “Північний потік – 2”, який по дну Балтійського моря має з’єднати Росію та Німеччину. Відповідну постанову №8111 про “Звернення Верховної Ради України до міжнародного співтовариства щодо неприпустимості будівництва газопроводу “Nord Stream 2″ та монополії Російської Федерації на газових ринках світу” підтримали 266 народних депутатів.

Виконання проекту “Nord Stream 2” спричинить економічну й політичну дестабілізацію всієї Європи. Адже ці проекти створять на газовому ринку Європи абсолютну монополію “Газпрому” – компанії, контрольованої урядом Російської Федерації… У такому разі “Газпром” отримає контроль над обсягом і ціною всього газового ринку континентальної Європи, а також фізичну можливість взагалі відмовити в постачанні газу країнам Центральної Європи – які сьогодні сумлінно купують в монополіста газ за міжнародно визнаними комерційними контрактами. Таким чином, наслідки виконання проекту “Nord Stream 2” вийдуть далеко за межі комерції або внутрішніх справ країн ЄС,  і спричинять економічну й політичну дестабілізацію всієї Європи – а відтак і планети в цілому”, – йдеться у пояснювальній записці.

Також Україна у разі запуску нової російської експортної труби потужністю 55 млрд кубометрів на рік, втратить $2-3 млрд доходу від транзиту блакитного палива через свою ГТС, це майже 3% ВВП.

Заклик українського парламенту не почули в Фінляндії. Уряд цієї країн сьогодні, 5 квітня, дав дозвіл проекту будівництва газопроводу “Північний потік – 2” на використання своєї виключної економічної зони. Це близько 374 км, а загальна протяжність труби становитиме 1 229 км. Офіційному Хельсінкі ще потрібно видати другий дозвіл.

Як повідомляв “Український репортер“, 27 березня Німеччина видала всі дозволи на будівництво “Північного потоку – 2” і рокладання німецької ділянки труби протяжністю 85 км. Слідом за Гірничим відомством німецького міста Штральзунд проект схвалило Федеральне відомство з судноплавства та гідрографії ФРН.

Не рахуючи Фінляндію, яка вже на півшляху, і Росії, яка є ініціатором будівництва, тепер доля нового газопроводу в руках двох країн – Швеції і Данії. 

Союзник, але прагматичний. Німеччина схвалила "Північний потік - 2"
Схема можливого проходження газопроводу “Північний потік – 2”

 

Найбільші занепокоєння росіян викликає позиція Данії. Торік парламент країни ухвалив закон, який дає право МЗС королівства відхилити проект трубопроводу з міркувань національної безпеки та зовнішньої політики.

У січні 2018 року Міністерство з проблем клімату й енергетики Данії звернулося до МЗС з проханням дати свою оцінку щодо прокладання труб, якими російський раз качатимуть до Німеччини. Тож тепер доля проекту володаря Кремля залежить саме від рішення дипломатів.

Раніше представники компанії-оператора проекту Nord Stream 2 заявили, що для зниження ризиків вивчають можливість прокладання альтернативного маршруту через міжнародну акваторію Балтійського моря на північ від острова Борнхольм. Цей варіант вже не передбачає участі Данії.

Офіційний Копенгаген також виступає за передачу Єврокомісії мандату на ведення переговорів з Росією щодо будівництва газопроводу. Єврокомісія вже ініціювала розгляд поправок в європейське законодавство, щоб поширити на “Північний потік – 2” дію “третього енергопакету”. Тобто газогони з третіх країн, які зараз діють поза межами енергетичного права ЄС, підлягатимуть регулюванню. Зокрема ЄС зможе вимагати від них розділення функцій постачальника і транзитера, а також допустити до труби третю сторону.

Союзник, але прагматичний. Німеччина схвалила "Північний потік - 2"

Проти “Північного потоку – 2” активно виступають Україна, Польща і країни Балтії. Вони закликають владу Європейського Союзу заблокувати цей проект, мовляв, це “газова голка”, яка збільшує залежність європейців від поставок енергоносіїв з РФ.

Суперечить російський проект і стратегічним цілям США, які намагаються збільшити поставки власного скрапленого природнього газу на ринок Старого Світу.

У законі про санкції проти Ірану, Росії та КНДР № H.R. 3364 США зобов’язуються допомогти Україні та союзникам США в регіоні “знизити залежність від російського природного газу”. Зокрема, йдеться про необхідність протистояти будівництву “Північного потоку – 2”. Для цього Президент США отримує повноваження обмежувати фінансування та постачання товарів і послуг від американських організацій для трубопровідних проектів РФ навіть за її межами.

США також зобов’язуються сприяти приватизації українських державних енергетичних компаній “за всіма сучасними стандартами”. Ще одним окремим пунктом прописано накладання санкцій на будь-яку компанію, яка фінансує видобуток російськими компаніями сирої нафти.

Фото Reuters  

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *