Тодуров проти Супрун. Що коїться в медицині?

“Ми повністю відсторонені від процесу реформ у медицині…” Про це під час прес-конференції “Катастрофа у вітчизняній медицині. Хто винен” сказав директор Інституту серця МОЗ Борис Тодуров.

– Ми повністю відсторонені від процесу реформ у медицині… Якщо бути об’єктивним, то запропоновані реформ від Міністерства охорони здоров’я, графіки і красиві презентації, які вони готують, нічого спільного з медициною на місцях не мають. Нема розуміння елементарних речей — економічного обгрунтування, розуміння того, як проблеми можна вирішити, нема кадрового потенціалу. Я об’їздив практично всі області, там люди у шоці від “реформ”…

Борис Тодуров нагадав журналістам, що фахівці інституту мають шістнадцятирічний досвід проведення операцій з пересадки серця:

– Ми провели дві операції з імплантації механічного серця. Ми збирали гроші, проводили з цією метою всеможливі акції, нам допомагали волонтери і ми врятували двох пацієнтів. Для них — це був дивовижних шанс спасіння, для нас — технічний прогрес. Якщо порівняти такі операції, то це все одно, що запуски ракети в космос. Уляна Супрун була присутня на нашій прес-конференції, бачила цих пацієнтів із механічними серцями, але… Наше прохання про виділення коштів на продовження “програми механічних сердець” просто ігонорується. І якщо подібний стиль роботи триватиме ще якийсь час, то навіть те, що ми останні 25 років підтримували і примножували буде зруйновано. Якщо завдання – зруйнувати, тоді — руйнуйте! Але мені все-таки здається, що сьогодні завдання полягає в тому, щоб зберегти і примножити…

Тодурова підтримують колеги. Ось і ця прес-конференція зібрала небайдужих представників вітчизняної медичної галузі. Серед них, зокрема, завідувач відділення трансплантації кісткового мозку Центру дитячої онкогематології та трансплантації кісткового мозку НДСЛ “Охматдит” Олег Рижак, завідувач Центру дитячої онкогематології та трансплантації кісткового мозку НДСЛ “Охматдит”, голова ВГО “Асоціація дитячих онкогематологів України” Світлана Донська, голова ради Асоціації медиків революції гідності, відповідальний секретар Української асоціації нейрохірургів Андрій Гук, президент Фонду допомоги онкохворим дітям Валентина Маркевич, президент Всеукраїнської ради захисту прав і безпеки пацієнтів Віктор Сердюк.

Як зазначив під час прес-конференції директор Інституту серця Борис Тодуров, сьогодні медики вийшли до журналістів, аби донести до суспільства інформацію про реальний стан справ у медицині, розповісти про нагальні потреби лікарів і пацієнтів.

За словами Тодурова, в лікувальних закладах немає достатньо медикаментів та лікарських засобів, за забезпечення якими хворих відповідає Міністерство охорони здоров’я.

Кардіохірург також торкнувся проблеми зневажливого ставлення представників Мінохорони здоров’я до провідних медиків країни.
Слово — Тодурову:

Виконувач обов’язки міністра Уляна Супрун змінила охорону в міністерській будівлі й пропускає лише “своїх”. Охоронець мені каже: “Я вас знаю, дуже поважаю, але пропустити не можу.” Супрун оточила себе 25-літніми дівчатками та хлопчиками без освіти. І ці радники розмовляють зі мною, як з безхатьком! Ну як так може бути? Мова йде не про якісь особисті образи, на кону – питання про виживання десятків тисяч людей. Я очолюю клініку, яка в рік робить п’ять тисяч операцій на серці. Якщо Супрун зі своєю командою дозволяє собі таку поведінку з нами, то уявляєте, як вони поводяться з іншими? Вони ж нас бояться, на гарматний постріл до себе не підпускають!

Директор Інституту серця каже, що всі його ініціативи Супрун з командою блокують або затягують:

– Я 30 років віддав кардіохірургії, за дев’ять років ми з нуля створили кращу кардіохірургічну клініку в Україні. Як можна так поводитися з фахівцями? Я їм, до міністерства, телефоную – ніхто слухавки не піднімає. Телефоную секретарю Уляни Супрун, вона каже: “Вас не приймуть”. Телефоную, прошу підписати листи, отримую відповідь: “Ми розглядаємо”.

Борис Тодуров вважає: аргументи міністерства щодо ситуації, яка склалася навколо Інституту серця, м’яко кажучи, непереконливі. Міжнародна організація, якій МОЗ переказав близько 360 мільйонів гривень, виділених держбюджетом для закупівлі медпрепаратів за напрямом “серцево-судинні захворювання”, лише на початку цього року оголосила тендер. Але скільки часу мине, поки вони будуть проведені та будуть виконані усі процедури закупівель? – запитує керівник Інституту. Чим медики мають лікувати хворих весь цей час?

За словами Бориса Тодурова, МОЗ, надаючи інформацію про забезпечення роботи Інституту серця, повідомляє: у 2016 році інститут отримав 1363 стенди, які мав встановити безкоштовно. От тільки потреба в стендах інституту набагато більша, ніж квота: торік в Інституті було проведено майже три тисячі операцій із стентування судин. І окрім вартості стента, до суми вартості операції слід занести ще вартість інших медичних засобів, витратних матеріалів та препаратів.

Борис Тодуров розшифрував цифри:

Якщо 60 мільйонів гривень, виділених державою на фінансування інституту в минулому році, розділити на 5900 операцій, проведених нашими медиками, то вийде трохи більше за 10 тисяч гривень. А згідно із тарифами, вартість хірургічного лікування серцево-судинних хвороб коштує від 35 до 220 тисяч гривень. Отже, держава покриває в середньому десяту частину, а в особливих випадках лише двадцяту частину вартості операції, і тим самим змушує хворих і лікарів шукати гроші, яких не вистачає.

Тодуров також розповів, що у березні 2015 року Верховна Рада ухвалила закон, який дозволяє міжнародним спеціалізованим організаціям проводити державні закупівлі лікарських засобів. Наприкінці того ж року Міністерство охорони здоров’я переказало авансом понад два мільярди гривень і згідно з угодами сплатило згаданим організаціям близько 111 мільйонів гривень бюджетних коштів, як комісійну винагороду. Натомість ці організації порушили умови угод щодо постачання медикаментів протягом шести місяців з дня попередньої оплати.

Лікувальні заклади, через згадані затримки поставок практично залишилися без медикаментів, а ці міжнародні організації за це не несуть ніякої відповідальності. Такі… умови угод.

Борис Тодуров каже, що Уляні Супрун усі ці факти відомі, однак нова команда МОЗ чомусь не поспішає змінювати цю ситуацію. Міністерство, за його словами, досі не підписало нових договорів на здійснення держзакупівель медикаментів, що мало бути зроблено ще у вересні 2016-го.

На думку Тодурова, заощадження бюджетних коштів, якго досягнуто міністерством завдяки начебто новому формату закупівель, є насправді результатом скорочення обсягів цих закупівель і аж ніяк не є зменшенням цін на препарати. Хірург переконував:

– Конфлікт Інституту серця з Міністерством охорони здоров’я — це не особисте протистояння, це – конфлікт між новою міністерською командою та громадянами України, на передньому краї якого стоять медичні працівники.

Попередню статтю на цю тему “Український репортер” писав ТУТ , читайте відповідь Уляни Супрун

Також метеріал на цю тему можна прочитати  ТУТ

Матеріали “Українського репортера” про Інститут серця читайте ТУТ , а також ТУТ

 

Світлана КОВАЛЬОВА
Фото Ігоря ІВАРОВСЬКОГО

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *