В’ятрович: «Національний пантеон може бути біля арки Дружби народів»

Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович: «Поета Олександра Олеся поховають на Лук’янівському кладовищі».

Під час розмови з «Українським репортером» Володимир В’ятрович розповів, що сьогодні завершуються дипломатичні процедури, пов’язані з передачею останків поета Олександра Олеся і його дружини до України. І як тільки їх буде повністю виконано, відбудеться перепоховання на Лук’янівському кладовищі – на спеціально відведеній алеї для перепоховань останків відомих українців з усього світу. Чеська влада надала дозвіл на передачу до України ексгумованих останків поета. Родичі Олександра Олеся, які мешкають у Канаді, погодилися з цим.

За словами В’ятровича, ця тема зачепила набагато масштабнішу проблему щодо українських могил у різних куточках світу. Мова не йде про перепоховання на батьківщині усіх відомих співвітчизників, але є нагальна потреба в організації догляду за цими могилами. Український інститут національної пам’яті сьогодні розробляє відповідну концепцію. Її суть: частина цих могил залишиться на території країн, де і закінчили свій життєввий шлях знані українці. Однак ці поховання мусять взяти під опіку українські дипломатичні представництва, очевидно, не залишаться осторонь цієї справи і громадські організації. Щодо інших могил, особливо тих, яким загрожує ліквідація, то останки відомих українців мають бути перевезені до України, а потім перепоховані або в Києві на Лук’янівському кладовищі, або там, звідки вони родом.

– Найвизначніших діячів української історії, а їх не так уже й багато, можливо, два-три десятки осіб, ми хотіли б перепоховати в Національному пантеоні, який має бути в Києві, – вважає Володимир В’ятрович. – Наш інститут провів низку громадських обговорень концепції такого пантеону, думаю, що найближчим часом ми вийдемо на певні законодавчі рішення, бо, на нашу думку, Національний пантеон має бути під охороною спеціального закону.

– А питання щодо ділянки уже вирішено?

– Ще потребує обговорень, пропозиція інституту – пагорб над Дніпром, біля арки Дружби народів.

– Можливо, в рідній землі знайдуть спочинок Симон Петлюра, Євген Коновалець, інші славні українці?

– Коли говоримо про пантеон, то йдеться про імена саме такого масштабу.

Так, пропозицій щодо створення сакрального місця пам’яті не бракує. Але як же довго запрягає наша влада! Ще у січні 2015 р. Верховна Рада ухвалила постанову «Про увіковічення пам’яті Героїв України, які віддали своє життя за свободу і незалежність України». Передбачено «створення у центральній частині столиці України місті-герої Києві Українського національного пантеону (Меморіального комплексу)». У серпні того ж року Президент підписав Указ «Про заходи щодо створення меморіалу українських героїв». Уряду доручено розробити і затвердити конкретні заходи зі створення в столиці меморіалу українських героїв.

Минуло вже чимало часу. Де ж ці «конкретні заходи»? Чи, може, про меморіал вкотре згадають, коли в якійсь країні викинуть із могили останки відомого українця, як це трапилося з похованням Олександра Олеся в Чехії?

Про цю подію “Український репортер” писав ТУТ

Леонід ФРОСЕВИЧ

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *