Пума на волі. Як це було (+відео, фото)
Два місяці і 18 днів. Саме стільки часу провела в одиночній камері київського ізолятора тимчасового тримання захисниця України, волонтерка Інна Грищенко (позивний «Пума»).
Інну разом з чоловіком Владиславом (позивний «Буча») підозрюють у замаху на вбивство підприємця Михайла Чекурака в місті Косів на Прикарпатті. Начебто цього чоловіка намагалися підірвати в автомобілі, однак «бомба» з якихось причин не вибухнула. «Пума» і «Буча» стверджують, що до цього злочину вони не причетні, а справу сфальшовано.
Тим не менш «Пуму» узяли під варту. Печерський райсуд геть відкинув клопотання про обрання більш м’якого запобіжного заходу, на якому наполягали адвокати, – домашній арешт. Подружжя Грищенків воювало з російськими окупантами. Інну було тяжко поранено, вона є інвалідом III групи.
ВІДЕО:
Про «Пуму» і «Бучу» вся країна дізналася 12 грудня 2019-го. В МВС було проведено екстрений брифінг щодо затримання осіб, яких підозрюють у причетності до вбивства журналіста Павла Шеремета. На брифінг прибули президент Володимир Зеленський, генпрокурор Руслан Рябошапка, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.
Суспільству розповіли, що вбивство журналіста Павла Шеремета розкрито. Затримано групу: лідера гурту Riffmaster, сержанта Сил спеціальних операцій Андрія Антоненка, дитячу лікарку та волонтерку Юлію Кузьменко і медсестру військового батальйону, волонтерку Яну Дугарь. Серед фігурантів справи назвали також «Пуму» і «Бучу».
Читайте матеріал
Утім, подружжю Грищенків ніхто ніякої підозри щодо вбивства Шеремета не пред’являв. Однак в багатьох ЗМІ їхні прізвища відразу ж після брифінгу стали фігурувати в контексті підозрюваних. Якщо “нагорі” сказали про “причетність”, то й покотилося страшне колесо облудних звинувачень на різних інформресурсах. І “розпинають”… Чи не з 1937-го котиться це “колесо”? І як його зупинити? Де стіна закону і права?
Читайте матеріал
В суді першої інстанції – Печерському – усі скарги адвокатів тотально відкидали. Ми знову змушні наголосити на тому що гуманізм до людини, до жінки-воїна, інваліда тут було глибоко закопано в землю.
В Печерському суді люди бачили, як під час розгляду клопотань суддя із задумливим виглядом час од часу писав комусь есемески в телефоні, прикривши його томиком матеріалів.
І робив вигляд начебто уважно слухає, з’ясовує, глибоко вивчає, прагнучи прийняти справедливе, зважене, обґрунтоване і мотивоване рішення. У прокурора трусилися руки, він абсолютно не оперував аргументами. Усе це разом і було знущанням над правосуддям, зрештою над правами людини.
Через деякий час інша суддя у цій же справі (того ж Печерського) винесла ухвалу, в якій зовсім не зазначила, які ж ризики існують, що Грищенко може ухилятися від слідства, втекти, впливати на свідків. Людина в суддівській мантії повторила прокурорський документ про те, що «ризики при обранні запобіжного заходу продовжують залишатися», а потім, потупивши очі в підлогу, залишила суддівську залу. Фраза про «ризики» повторювалася від суду до суду, перекочовувала з ухвали до ухвали.
Читайте матріал
Починаючи з 5 листопада і по сей день жодні слідчі дії у косівській справі з Інною Грищенко не проводилися, аргументовано довели адвокати.
У Київському апеляційному суді «Пума» заявила, що її тримають за гратами як заручницю з тим, щоб здійснювати тиск на чоловіка, Владислава Грищенка. Якщо він обмовить людей, на кого вказує слідство у справі про вбивство журналіста Павла Шеремета і візьме на себе «вину», то Інну звільнять з-під варти.
Читайте:
Фронтовичка “Пума” і всі-всі. Репортаж із зали суду (+відео)
Адвокат Альона Помазановська стверджує, що в матеріалах слідства немає жодного доказу про перебування Інни Грищенко на місці злочину в Косові Івано-Франківської області, взагалі причетності до цієї події.
Прокурор парирує – експертиза вивила, що на вибухівці є залишок жіночого волосся. Але водночас немає точного підтвердження, що це волосся з голови Інни Грищенко.
В адвокатів залишалася надія на справедливість в апеляційній інстанції.
Перший раунд розгляду скарги завершився досить несподівано – суд зобов’язав прокурора до 23 січня надати розсекречені матеріали негласних слідчих дій щодо Інни Грищенко, а також копії протоколів з підписами понятих щодо проведення обшуків. Адже Грищенко у своєму поясненні заявила про фальсифікацію, на її думку, певних моментів, зв’язаних з понятими.
І ось 23 січня… Суддівська колегія під головуванням Валерія Лашевича слухає аргументи прокурора – чому підозрювану все ж треба тримати під вартою і які конкретні обставини вказують на її безпосередню участь у кримінальному правопорушенні.
Що «накопало» слідство? Є матеріали негласних слідчих дій, зокрема прослуховування телефонних розмов. І все? Серед доказів – зразок жіночого волосся, який начебто залишився на вибухівці в Косові. Однак експертиза, за словами адвокатів, не довела, що це волосся Інни Грищенко.
Суд все намагався дізнатися у прокурора, чому слідство офіційно не намагалося узяти в підозрюваної зразки волосся, щоб таким чином підтвердити або спростувати попередні дані негласних слідчих дій.
А відповіді, як на мене, зовсім непереконливі, помережані загальниками, неконкретні. Але ж йдеться про долю людини!
«Моя єдина вина у тому, що я вийшла заміж за Владислава», – з іронією сказала Інна, пояснюючи суду свої аргументи у справі. Тим самим підтвердивши попередню думку про те, що її зачинили в камері як заручницю.
Суддівська колегія пішла в нарадчу кімнату. Невдовзі ми почули вердикт.
Розглянувши скаргу адвокатів, суд скасував ухвалу про тримання Інни Грищенко під вартою. Її мають звільнити негайно. Згідно з новою ухвалою Грищенко має перебувати під цілодобовим домашнім арештом.
На очах доньки Інни – дев’ятикласниці Дарини – з’являються сльози. Дівчина плаче. Не вірить своїм очам і батько Інни Петро Миколайович, старий солдат, учасник АТО. Він щодня бачить, як розтоптують правду в державі. І як боляче вдарило це нещастя з арештом доньки і зятя по його родині. Що називається, прийшли з фронту і потрапили у пекло.
Читайте статтю
Поруч і брат Інни – Микола, також колишній воїн. Він вже ладен підійти і обійняти сестру, але ще бар’єри скляного акваріуму на заваді. Лише мама Інни, Євдокія Калениківна, теж волонтерка, не витримує і безстрашно йде на «стіну» з конвою, хутко пробираючись до тих казенних дверей, за якими її донька.
«Пума» просить заспокійливе. Для неї, певно, цей вердикт як певний шок. Її вже «призначено» винною, її прізвище раз-по-раз лунало на тому резонансному брифінгу за участю найвищого керівницта держави, її фотографію показували на усіх телеканалах.
І раптом апеляційний суд «посмів» мати іншу думку. Як так? Виходить, слідчий каток, який «утюжить» людські долі, не такий вже і могутній. Його можна зупинити лише безумовним і суворим дотриманням закону.
Сьогодні апеляційний суд усім наочно показав, яким має бути справжнє і незалежне правосуддя.
Опинившись на волі, Інна потрапила в обійми рідних, подруг, знайомих. Багато хто плаче. Від радості.
Лише тепер на обличчі «Пуми» з’являється посмішка. Вона серед своїх. Ці не стріляють у спину.
Леонід ФРОСЕВИЧ
Фото “Українського репортера”
ВІДЕО: