Хто вбивав Героїв Небесної Сотні. Звіт Генпрокуратури (+відео)

Сьогодні, 20 лютого, виповнюється чотири роки з часу наймасовішого розстрілу учасників Революції Гідності на вулиці Інститутській у Києві. Той епізод Євромайдану став найтрагічнішим, адже тоді загинуло майже півсотні людей. Водночас бійня на Інститутській стала точкою неповернення Революції Гідності і зробила неминучою втечу Віктора Януковича. 

Генеральна прокуратура і досі проводить досудове розслідування тих подій. Слідчим доводиться вивчати сотні злочинів і вбивств, які відбувалися в Києві та інших містах у період з листопада 2013 року до 20 лютого 2014 року. У слідства є численні докази придушення протестних акцій, організації вбивств і причетності до цього вищого керівництва держави.

Повідомлено про підозру найвищим особам держави, в тому числі екс-президенту-втікачу Віктору Януковичу, екс-очільнику СБУ Олександру Якименку, його заступнику Володимиру Тоцькому, екс-міністру внутрішніх справ Віталію Захарченку та його заступникам Петру Федчуку та Віктору Ратушняку.

Слідство отримало дозвіл на заочне розслідування щодо Януковича, Якименка та Тоцького.

Масові вбивства 18-20 лютого 2014 року

Якщо ж говорити про силове протистояння в Києві 18-20 лютого 2014 року, то загинули тоді 77 людей:

18 лютого силовики розігнали мирну ходу громадян, тоді загинули 11 осіб, більше 100 отримали тілесні ушкодження – середньої тяжкості та тяжкі. Ці інциденти виділено у 17 кримінальних проваджень, про підозру повідомлено 14 особам.

6 підозрюваних оголошено в розшук, щодо 7 обвинувальні акти скеровано до суду, 1 підозрюваний знайомиться з матеріалами справи. Це діючий керівник управління громадської безпеки Нацгвардії. Суд не задовольняє клопотання слідчих про його відсторонення від посади, бездіяльне і керівництво МВС.

Нижче – відеореконструкція подій 18 лютого 2014 року, зокрема підготовка до вечірнього штурму Майдану.

У ніч на 19 лютого відбулася спроба штурму наметового містечка на Майдані, в результаті якого загинули 17 осіб, а 127 осіб отримали травми тяжкі та середньої тяжкості.

Ці інциденти виділено у 18 кримінальних проваджень, про підозру повідомлено 31 особі. 18 підозрюваних – екс-керівники СБУ, МВС і “Беркуту“, а також “тітушки”, зокрема ті, що вбивали журналіста В’ячеслава Веремія, оголошені в розшук, 4 обвинувальні акти щодо 6 осіб скеровані до суду. Суд уже оголосив вирок 1 особі.

20 лютого у центрі Києва сталася бійня. Підконтрольні Януковичу силовики безжально розстріляли мітингувальників на вулиці Інститутській. Тоді від куль загинули 48 учасників Революції Гідності, 157 отримали поранення.

Страшні події того дня виділено у 13 кримінальних проваджень, про підозру повідомлено 35 особам. 28 підозрюваних оголошено в розшук, 2 обвинувальні акти щодо 5 осіб – колишніх бійців «Беркуту» – скеровано до суду. Справу розглядає Святошинський райсуд Києва.

Вже доведено використання мисливської картечі у штатних помпових рушницях силовиків.

В “італійську” версію про так званих “грузинських снайперів“, які начебто діяли на Майдані в лютому 2014 року, у ГПУ не вірять, однак сподіваються, що свідок, на якого ці “стрільці” посилаються (екс-президент Грузії Міхеіл Саакашвілі. – Ред.), зможе виступити в суді.

Водночас 20 лютого в районі Майдану дійсно були якісь загадкові снайпери. Вони фігурують на різних відео і породжують версії про причетність до бійні вождів Майдану.

Також ГПУ розслідує перевищення військовослужбовцями СБУ у Хмельницькій області своїх повноважень при застосуванні вогнепальної зброї, внаслідок чого 19-20 лютого 2014 року загинули 2 людини (Любов Шеремета та Дмитро Пагор) і ще 7 отримали поранення.

Також розслідуються протиправні дії черкаських правоохоронців проти учасників мирних протестів в місті Черкаси, зокрема вбивство учасника «Самооборони Євромайдану Черкаської області» В. Сергієнка.

Розслідування злочинів проти учасників Революції Гідності

Загалом Генпрокуратура розслідує 80 вбивств на Майдані в Києві під час народних протестів: 3 вбивства у січні 2014 року та ще 77 – у період з 18 по 20 лютого. Щодо трагедій лютого розслідування просувається, а от хто вбив у січні 2014 року Нігояна, Жизневського та Сеника – слідство не знає.

Сильні зачіпки є щодо вбивства на Київщині Героя України Юрія Вербицького.

Щодо п’яти вбивств на Майдані один звинувачувальний акт направлено до суду ще в 2015 році, у 2016-му – другий. Про підозру оголошено 32 особам, встановлено причетних до 48 вбивств і 80 вогнепальних поранень. Зараз це питання суду.

У 2017 році про підозру повідомили 48 особам, до суду скеровано 21 звинувачувальний акт щодо 36 людей, суд визнав винними 10 осіб, 9 – виправдані.

Водночас Генпрокуратура повідомила кільком особам про підозру у вбивстві та замаху на вбивство правоохоронців із застосуванням вогнепальної зброї під час Революції Гідності в 2014 році.

Якщо ж загалом говорити про придушення протестних акцій в Україні у період з 30 листопада по 21 лютого 2014 року, то підозри отримали 413 осіб: 28 високопосадовців і 208 силовиків.

До суду скеровано справи щодо 252 осіб, суди вже винесли 50 вироків (дві особи засуджені до реальних тюремних термінів), справи щодо 202 підсудних досі розглядаються в судах. Нещодавно тюремний термін отримав відомий учасник київського “Антимайдану” в Маріїнському парку Ігнат Кромський на прізвисько “Топаз”.

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *