Саміт G20: “позитивна хімія” між Трампом і Путіним, а на вулицях Гамбурга війна
У німецькому Гамбурзі триває другий і останній день саміту “Великої двадцятки” найрозвинутіших країн світу. На самому його початку господиня канцлер Ангела Меркель розповіла про доволі дивний символ G20 – морський вузол, який стає лише міцнішим, якщо його тягти у різні боки.
Це має символізувати сучасний світ, де кожна держава вирішує свої власні цілі, однак глобальні зв’язки стали такими всепроникаючими, що людство по волі чи по неволі має спільно працювати на благо планети.
“Зустріч століття”
Безперечно, ключовою темою першого дня саміту стала перша особиста зустріч Трампа й Путіна. Камери ловили кожний рух і слово лідерів США та Росії – двох найагресивніших наддержав світу. Поки політичні оглядачі шукали прихований зміст і нюанси у першому рукостисканні президентів, Трамп і Путін усамітнилися для переговорів.
Воно породило хвилю мемів, погодьтеся, Трамп і Путін – справді, ніби герої політичного трилера “Картковий будинок” Френк Андервуд і Віктор Петров.
Замість обіцяних півгодини розмова тривала понад двох годин. Першій леді США навіть довелося зазирати у нарадчу кімнату, щоб пришвидшити діалог. Безперечно, це мало порадувало президента України, який видавав за неабияке досягнення і “повноцінні насичені переговори” 15 хвилин у Білому домі. Порадувати Петра Порошенка може хіба те, що Путін не знає англійської і переговори йшли через перекладача.
Ані Трамп, ані Путін не зробили заяв для преси. Натомість російському президенту довелося вибачатися перед японським прем’єр-міністром Сіндзо Абе, якому довелося годину чекати запланованої зустрічі з Путіним.
Деталі розмови розкрив чомусь розлючений міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров. Він окреслив чотири ключові домовленості очільників двох держав – Сирія, Україна, КНДР і боротьба з кібертероризмом.
США та РФ починають окремі переговори щодо України
Лавров заперечив наявність у США “іншого плану” врегулювання конфлікту на сході України і підтвердив, що врегулювання триватиме у рамках мінського формату, а мінські домовленості – основна дорожня карта вирішення конфлікту. Судячи з усього, прориву в цьому питанні не сталося – статті документа сторони конфлікту і надалі трактуватимуть на свою користь. Україна наполягатиме на першочерговому виведенні російських окупаційних військ, Москва – на проведенні місцевих виборів в ОРДЛО для легітимізації сепаратистів при владі.
Штати не збираються долучатися до нормандського формату, натомість роблять цікавий крок – призначають спеціального представника по Україні – радника держсекратаря Роберта Хаммонда. Його завдання – координація зусиль Державного департаменту з вирішення конфлікту в Україні. Найвірогідніше, Москва й Вашингтон готові почати двосторонні переговори з приводу України. Для України важливим сигналом є те, що Вашингтон не прибирає українське питання з порядку денного, віддавши його європейським партнерам.
Тему Криму – буквально поховано. Приналежність анексованого Росією півострова не обговорювали. Найвірогідніше, США та РФ торкатимуться її лише в контексті продовження антиросійських санкцій. Цю тему учасники G20 безпосередньо не обговорювали.
США та Росія ділять Сирію
Головним проривом переговорів стало сирійське питання. США і Росія разом із Йорданією узгодили режим припинення вогню на південному заході країни вже з 9 липня. Росія і США візьмуть на себе гарантії дотримання цього режиму, якого мають дотримуватися всі угруповання, які не вважаються терористичними. Це має створити підґрунтя для політичних дискусій з ліквідації конфлікту.
Водночас Штати чітко дали зрозуміти, що не бачать чинного президента Сирії Башара Асада у подальшому політичному житті країни. Новій Сирії для визнання світовим співтовариством доведется “знайти нове керівництво”. США сподіваються, що Асад піде мирно, а політичний перехід влади стане безболісним для країни.
“Позитивна хімія”
Хоча двогодинні переговори Трампа й Путіна не можна назвати “перезавантаженням”, у відносинах двох країн безперечно почнеться потепління. Традиційно мало стриманий в емоціях Трамп назвав зустріч “грандіозною”.
Держсекретар США Рекс Тіллерсон взагалі заявив, що між Трампом і Путіним виникла “позитивна хімія”. У західній пресі вже заговорили про “броманс” – чоловічу дружбу між президентами.
За словами Тіллерсона, у США та РФ зараз більше спільного, ніж розбіжностей, Москва та Вашингтон шукають точки дотику.
“Скажу вам, здебільшого наші цілі збігаються. Як ми доб’ємося їх, тут у кожного своя думка. Але тут набагато більше спільного, ніж відмінностей між нами”, – зазначив американський дипломат.
Цікаво, що Путіну вдалося познайомитися і з першою леді США Меланією Трамп, вони привіталися за руку і обмінялися парою фраз. Холостяк Путін був на саміті сам.
Європейці та канадці не зраджують Україну
Другий день саміту почався з переговорів президента Франції Еммануеля Макрона з премєр-міністром Канади Джастіном Трюдо. У центрі обговорення стала ситуація в Україні, Сирія та боротьба з Ісламською державою.
Пізніше відбулася інша надважлива зустріч. Президент Росії Путін, канцлер Німеччини Ангела Меркель і президент Франції Еммануель Макрон за робочим сніданком обговорили шляхи вирішення конфлікту в Україні.
Вони відзначали важливість дотримання перемир’я на Донбасі і необхідність вжити дієвих заходів, які б привели до реального припинення вогню на лінії зіткнення і забезпечили передумови для повного відведення важкого озброєння. Політики визнали, що мінські домовленості пробуксовують.
Окрему зустріч Путін провів і з Макроном, повідомляється, що домінувала тема України.
Загалом другий і заключний день саміту G20 виглядає менш насиченим й інтригуючим, ніж перший. Головна зустріч саміту відбулася. Якою будуть її наслідки – покаже час. Незважаючи на “позитивну хімію” між Путіним і Трампом, не можна виключати, що досвідчений господар Кремля і надалі проводитиме необхідну йому політику як в Україні, так і Сирії. Водночас як поводитиметься імпульсивний американський президент, коли зрозуміє, що його водять за ніс, – вгадати важко.
“Ласкаво просимо в пекло”
Саміт G20 у Гамбурзі позначився справжньою війною на вулицях міста. Масові сутички протестувальників з поліцією почалися ще напередодні саміту, 6 липня. Свою акцію ліві радикали й антиглобалісти, які з’їхалися до Гамбурга з усього світу, назвали “Ласкаво просимо в пекло”. Вони традиційно виступають проти панування 1% багатіїв над рештою населення планети і несправедливого розподілу доходів у сучасному світі.
У Гамбурзі палають автомобілі й зводять вуличні барикади, поліцію закидають пляшками з запалювальною сумішшю й бруківкою, та відповідає водометами і сльозогінним газом. Кількість постраждалих постійно збільшується і вже перевищує 150 осіб. Учасники заворушень буквально взяли в облогу готель, де зупинилися світові лідери, була атакована охорона готелю.