Борсання у Сирійській пісочниці, або Хто кому союзник у війні проти “Ісламської держави”

Лідер терористичної “Ісламської держави” Абу Бакр аль-Багдаді вчора приголомшив світ сенсаційною заявою. Як повідомив телеканал Al Samaria, він визнав поразку ісламістів у Іраку і розповів про поразки, які угруповання зазнає у різних частинах цієї країни.

“Ісламська держава” програє в Іраку

Лідер терористів радить своїм послідовникам сховатися у гірських районах на території Іраку та Сирії. У випадку оточення військовими – радить підірвати себе. За різними даними, ключові члени “Ісламської держави” вже залишили Ірак і рушили до Сирії.

Поразницька заява аль-Багдаді свідчить про те, що терористичне угруповання дуже ослаблене і поступово втрачає свої позиції в Іраку та Сирії. Водночас є ризик того, що через втрату територіальних плацдармів у Іраку та Сирії терористи перенесуть свою діяльність за межі цих країн. Експерти попереджають про зростання загрози терористичних атак в Європі.

Битва за Ірак

Зараз іракські сили за підтримки міжнародної коаліції ведуть наступ на Мосул, який є найбільшим містом під контролем “Ісламської держави” в Іраку. Операція зі звільнення міста почалася у жовтні 2016 року. У ній беруть участь іракські військові, курдські сили пешмерга і шиїтське ополчення. Міжнародна коаліція на чолі з США надає їм підтримку з повітря.

1 березня іракська армія заявила, що повністю взяла під контроль останній великий шлях з західного Мосула, до якого мали доступ бойовики “ІД”. Він з’єднує оточене угруповання бойовиків із іракським містом Таль-Афар, яке теж контролюють бойовики, і веде до сирійського кордону. Повідомляється, що запеклі бої точаться у західних районах Мосула.

Битва за Сирію

Водночас непростою є війна з “Ісламською державою” в Сирії. Урядовій сирійській армії президента Башара Асада за підтримки російської авіації доводиться протистояти не лише ісламістам, а й різноманітним озброєним сирійським угрупованням. Деякі з них мало відрізняються від джихадистів і займаються звичайним розбоєм. Розібратися у розмаїтті сирійських “опозиціонерів” складно навіть досвідченому експерту-сходознавцю.

Російські пілоти не роблять різниці між бойовиками-ісламістами і опозиціонерами, які воюють з “Ісламською державою” і паралельно вимагають усунути Асада від влади.

Вчора Пентагон повідомив, що в останній день зими російські і сирійські літаки завдали удару по позиціях сирійських опозиціонерів у районі міста Ель-Баб, які підконтрольні США. У Москві це спростовують і не дуже переймаються долею різноманітних озброєних угруповань, яких підтримують Штати.

Розташований на півночі провінції Алеппо Ель-Баб є одним з останніх оплотів “ІД” в цьому регіоні. Наприкінці лютого турецький генштаб оголосив про повне звільнення міста. Туреччина штурмувала Ель-Баб разом із опозиційною режиму Асада “Вільною сирійською армією”.

Урядова армія Сирії разом з “Хезболлою» і воєнізованими загонами сирійських курдів (YPG) наступала на Ель-Баб з заходу і півдня. У середині січня 2017 року Міноборони Росії оголосило про початок у цьому районі спільної операції турецьких ВПС і російських Військово-космічних сил.

9 лютого Росія завдала помилкового удару по позиціях турецької армії в районі Ель-Баба. У результаті інциденту загинули троє турецьких вояків, 11 отримали поранення.

Знищення або звільнення Алеппо

Взяття турками Ель-Баба стало можливим завдяки операції зі звільнення Алеппо. Це друге за величиною місто Сирії, його штурм тривав чотири роки. За цей час жителі, які залишалися в місті, стали фактично живим щитом для джихадистів і сил поміркованої опозиції, які захищалися від урядової армії.

Внаслідок короткого перемир’я всі – і мирні жителі, і бойовики, мали змогу евакуюватися з Алеппо. Після цього урядові війська за підтиримки російської авіації взяли його штурмом. “Звільнення” Алеппо, яке багато хто називає гуманітарною катастрофою, завершилося 16 грудня. Взяття цього ключового міста під свій контроль значно зміцнило позиції президента Башара Асада і Росії в переговорному процесі з міжнародною коаліцією.

Повернення Пальміри

Вчора ж, 2 березня, проурядові сирійські війська зайшли на територію стародавньої Пальміри, захопленої ісламістами у грудні 2016 року. Підрозділи сирійської армії і союзних формувань зайшли у місто з заходу і встановили контроль над кількома кварталами.

Раніше сирійська армія Асада захопила давню цитадель Пальміри — на висоті, яка домінує над західними районами міста. Таким чином, урядова армія встановила над Пальмірою повний вогневий контроль. Перед цим урядові війська зайняли “Пальмірський трикутник” — важливу розв’язку на заході від міста. Бойовики “Ісламської держави” зазнали великих втрат і відходять з міста на схід. На вечір четверга у Кремлі повідомили, що Пальміра – під контролем військ Асада.

Фото Reuters, The New York Times

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *