Януковича знову судять за державну зраду. Захист допитує свідків (+відео)

В Оболонському райсуді Києва продовжується судове засідання у справі про державну зраду екс-президента України Віктора Януковича. Тепер свідчення проти втікача дають свідки з боку  захисту. Загалом суд дав згоду на допит 16 свідків.

Сьогодні, 6 лютого, першим допитали колишнього міністра закордонних справ Леоніда Кожару.

Про що розповідав екс-очільник МСЗ Кожара

Він стверджує, що представники країн Заходу тиснули на Віктора Януковича, нав’язуючи певні сценарії щодо врегулювання акцій протесту в Києві і недопущення владою силового варіанту їх придушення. Які саме політики та країни тиснули на Януковича Кожара погодився повідомити лише в закритому режимі, адже це впливатиме на стан національної безпеки і міжнародного статусу України.

Суд відмовив у закритому судовому засіданні, тож хто тиснув на втікача, залишилося невідомим.

Екс-очільник МЗС розповів, що міжнародні посередники – представники Німеччини, Франції, Польщі та Росії – брали участь у переговорах 20-21 лютого 2014 року між владою та опозицією і укладанні угоди про дострокові вибори президента та повернення Конституції 2004 року з парламентсько-президентською формою правління. Представник РФ відмовився підписувати цю угоду.

21 лютого до першої дня Янукович вів переговори щодо угоди, а після її підписання відбув до Харкова. До 18:00 Кожара тримав з ним контакт, а вже о 19:30 не зміг з’єднатися з ним за допомогою урядового зв’язку. Він дзвонив на першу приймальню, щоб його зв’язали з президентом, однак там уже не працювали, хоча вона мала б працювати цілодобово.

Водночас Леонід Кожара запевнив, що не знав про загрози для життя екс-президента.

Відповідаючи на питання про передумови появи Євромайдану та початку Революції Гідності, Леонід Кожара заявив, що станом на листопад 2013 року Україна не була економічно готова укласти угоду про Асоціацію з ЄС. Насамперед це загрожувало величезними збитками через втрату ринків збуту країн, з якими Київ уклав угоди про зони вільної торгівлі. Зокрема з Росією.

Пізніше адвокати долучили до справи звернення втікача до президента Росії Путіна від 1 березня 2014 року. У ньому Янукович посилається на договір про дружбу і взаємодопомогу між Україною і Росією, розповідає про “державний переворот” і просить розглянути питання про направлення в Україну військової або поліцейської миротворчої місії.

Міністерство закордонних справ РФ відмовило скинутому президенту. Утікач стверджує, що аналогічного листа 22 лютого він писав лідерам Німеччини, Франції та Польщі.

Екс-голова МЗС Кожара вважає, що глава держави має право направляти звернення до інших країн, бо є “головним дипломатом країни”. У тому числі вести переговори щодо запрошення іноземних військ до України, але остаточне рішення приймає Верховна Рада.

Зрештою Леонід Кожара констатував, що територію Криму Росія анексувала.

Також у суді мали заслухати колишнього начальника УСБУ в м. Києві та Київській області Олександра Щеголєва. Він перебуває в СІЗО і відмовився давати свідчення.

Свідчення штурмана “Украероруху” Черткова

Другим свідчення давав старший штурман Дніпропетровського регіонального підрозділу “Украероруху” Андрій Чертков. Він повідомив, що 22 лютого 2014 року диспетчери передали вказівку гелікоптерам з Віктором Януковичем на борту повернутися до Харкова.

Таку команду по телефону отримав старший диспетчер майор Віталій Мартиненко від штурмана Повітряного командування “Центр”. Той транслював вказівку голови Верховної Ради Олександра Турчинова. Необхідність виконання цієї вказівки підтвердив начальник зміни “Украероцентру”.

За словами Черткова, центр польотів у Харкові відмовився передавати цю інформацію пілотам. Диспетчери переключили вертольоти з Януковичем на військову частоту, переговори з пілотами вів майор Мартиненко. Він наказав їм повернутися до Харкова і пригрозив підняти бойову авіацію.

Один борт почав розвертатися і брати зворотний курс, але другий продовжив рух і доповів, що для повернення до Харкова забракне палива, тому сідатимуть в Донецьку. Там і приземлилися обидві машини.

Чертков заявив, що диспетчери “Украероруху” не знали, що на гелікоптерах подорожував Янукович. Чи знали про вказівку Турчинова Міноборони і Мінінфраструктури, яким підпорядковується “Украерорух”, він не знає.

Як Януковича судять за державну зраду

Засідання у справі про державну зраду Януковича мало відбутися 28 лютого, однак його перенесли у зв’язку з тим, що адвокати підзахисного поїхали до свого клієнта в Росію.

2 березня Віктор Янукович дав прес-конференцію в Москві, де знову повторив основні тези Кремля “про державний переворот” у Києві взимку 2014 року і “громадянську війну” на Донбасі.

Нагадаємо, в Оболонському райсуді Києва Януковича судять за звинуваченням у скоєнні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 27 (поплічник – одна з категорій співучасника злочину), ч. 3 ст. 110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України, що призвело до загибелі людей або інших тяжких наслідків), ч. 1 ст. 111 (державна зрада), ч. 2 ст. 437 (ведення агресивної війни або агресивних воєнних дій) Карного кодексу України.

Паралельно ще одну кримінальну справу проти Януковича розглядає Печерський райсуд Києва. Тут його судять за організацію вбивств учасників Революції Гідності. Справа нараховує 93 томи. Сьогодні там розглядають клопотання Генпрокуратури про дозвіл на спеціальне досудове розслідування стосовно Януковича у справі про розстріли на Майдані.

Раніше у суді про державну зраду Януковича з боку сторони обвинувачення допитали:

  • Президента України Петра Порошенка;
  • секретаря РНБО й колишнього в.о. президента Олександра Турчинова;
  • колишнього депутата Державної думи РФ Іллю Пономарьова;
  • екс-командувача Військово-Морських Сил ЗСУ Сергія Гайдука;
  • екс-головнокомандувача ЗСУ Володимира Замана;
  • екс-заступника голови Державної прикордонної служби Павла Шишоліна;
  • екс-голову СБУ Валентина Наливайченка;
  • колишнього в.о. міністра оборони Ігоря Тенюха;
  • лідера Меджлісу кримськотатарського народу, народного депутата Рефата Чубарова;
  • спікера Верховної Ради Андрія Парубія;
  • міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова;
  • екс-прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка;
  • екс-главу МВС і екс-главу Ради міністрів АРК Анатолія Могильова;
  • чинного посла України в Польщі і колишнього в.о. міністра закордонних справ Андрія Дещицю;
  • екс-нардепа від партії “Батьківщина”, колишнього тимчасового заступника в. о. голови Адміністрації президента Сергія Пашинського Андрія Сенченка;
  • командувача Військово-Морських Сил ЗСУ Ігоря Воронченка;
  • співробітника Управління держохорони Віктора Різниченка.
Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *