Допит Порошенка у справі Януковича зірвало запитання про Мальдіви (+відео)

В Оболонському районному суді Києва – особливий день. У справі про державну зраду екс-президента-втікача Віктора Януковича свідчив його наступник – чинний Президент України Петро Порошенко. 

Порошенко став останнім VIP-свідком, який дав свідчення проти екс-президента-втікача. Зранку розповідати, як Янукович зрадив Батьківщину, прийшов постійний представник України при ООН Володимир Єльченко.

Він, зокрема, повідомив, що отримав у Секретаріаті ООН копію звернення Віктора Януковича до президента Росії Володимира Путіна з проханням ввести війська в Україну. Цей документ має підпис екс-президента.

Копію листа Януковича Єльченко відправив заступнику міністра закордонних справ Сергію Кислиці і до Головної військової прокуратури.

Страх перед Femen і відсутність Порошенка

Чекаючи на приїзд Президента України, зранку Оболонський райсуд Києва перебував під посиленою охороною, його оточили Нацгвардійці, у дворі встановили рамки металошукачів, чергували кінологи.

В Адміністрації Президента побоювалися провокації з боку секстремісток Femen, тому жінок, які прямували до зали засідань, де слухається справа Януковича, в окремій кімнаті оглядали співробітниці поліції – шукали написи.

Водночас прокуратура подала клопотання про допит Порошенка у режимі відеоконференції з будівлі Адміністрації Президента. Суд дав на це дозвіл, однак відмовив адвокатам, які хотіли їхати на Банкову, щоб особисто ставити запитання Порошенку.

На запитання адвокатів Януковича Порошенко пізніше пояснив, що не зміг приїхати, бо вранці проводив нараду з керівництвом ЗСУ щодо імплементації підписаного вчора закону про реінтеграцію Донбасу. Деталі повідомляти відмовився. За словами президента, нарада завершилася о 13:40, а на 15:00 запланована міжнародна зустріч з керівництвом Данії.

Допит голови держави почався приблизно о 14:00.

Трансляція велася тут:

і на сайті Генпрокуратури:

Порошенко про ситуацію в Криму

Перед допитом президента сторона обвинувачення наполягала, щоб у суді переглянули відеосюжет про приїзд Петра Порошенка до Криму 28 лютого 2014 року. Тоді ще народний депутат Порошенко особисто прибув до Криму на доручення в.о. президента Олександра Турчинова, щоб ознайомитися з ситуацією та спробувати владнати конфлікт і розрив, який назрівав й підбурювався РФ.

На відео, яке знімав один із місцевих телеканалів, Порошенко російською мовою повідомляє, що приїхав поговорити з депутатами Верховної Ради АР Крим і запропонувати їм провести круглий стіл для вирішення проблем півострова.

Телеведучий за кадром зауважив, що поговорити з кримськими депутатами Порошенку так і не вдалося, і зрештою він поїхав.

Уже сам президент Порошенко через Skype заявив суду, що під час візиту до Криму 27 лютого 2014 року особисто бачив військовослужбовців у зеленій формі, й у нього не було сумнівів, що це регулярні російські війська. Оскільки їх перекинули до українського півострова без згоди офіційного Києва, це може кваліфікуватися як агресія і незаконна анексія.

Працівники аеропорту повідомили йому, що у повітряному просторі того дня перебували літаки без розпізнавальних знаків, які перекидали на півострів військових.

Порошенко заявив, що тоді в Криму існувала реальна загроза його життю.

Суддя не дозволив ставити президенту гострі запитання

Далі головуючий суддя зняв цілу серію питань адвокатів до Порошенка щодо процедури відсторонення президента від влади.

Зокрема, чи є конституційним рішення Верховної Ради про припинення повноважень Януковича як президента України. Президент уникав  відповіді, заявляючи, що це питання не в його компетенції.

А тим, хто має сумніви в законності усунення Януковича від влади, порадив звертатися до Конституційного суду.

Захист Януковича атакував Порошенка питаннями про визначення терміну “самоусунення від виконання обов’язків президента”, і як це може бути на практиці. Президент знову апелював до Конституційного суду, а частину питань “зрізав” суддя.

Зрештою адвокати наважилися запитати: чи є таємна подорож президента Порошенка на Мальдіви тривалістю  7 днів самоусуненням від влади, і чому ніхто не ухвалив рішення про його самоусунення. Після цього головуючий суддя Владислав Дев’ятко передчасно припинив допит Петра Порошенка.

Своїм провокаційним запитанням захист провів паралель із ситуацією, в яку потрапив Віктор Янукович у лютому 2014 року. Тоді після кривавої бійні на вулиці Інститутській у Києві, 21 лютого 2014 року, Янукович поїхав зі столиці, побоюючись народного самосуду.
Вже 22 лютого Верховна Рада ухвалила постанову про самоусунення Віктора Януковича з посади Президента України і призначила дострокові вибори президента. 23 лютого голова Верховної Ради Олександр Турчинов тимчасово поклав на себе обов’язки голови держави.

Кого вже допитали, і що буде далі

Раніше у суді про державну зраду Януковича з боку сторони обвинувачення допитали:

  • секретаря РНБО й колишнього в.о. президента Олександра Турчинова;
  • колишнього депутата Державної думи РФ Іллю Пономарьова;
  • екс-командувача Військово-Морських Сил ЗСУ Сергія Гайдука;
  • екс-головнокомандувача ЗСУ Володимира Замана;
  • екс-заступника голови Державної прикордонної служби Павла Шишоліна;
  • екс-голову СБУ Валентина Наливайченка;
  • колишнього в.о. міністра оборони Ігоря Тенюха;
  • лідера Меджлісу кримськотатарського народу, народного депутата Рефата Чубарова;
  • спікера Верховної Ради Андрія Парубія;
  • міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова;
  • екс-прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка;
  • екс-главу МВС і екс-главу Ради міністрів АРК Анатолія Могильова;
  • чинного посла України в Польщі і колишнього в.о. міністра закордонних справ Андрія Дещицю;
  • екс-нардепа від партії “Батьківщина”, колишнього тимчасового заступника в. о. голови Адміністрації президента Сергія Пашинського Андрія Сенченка;
  • командувача Військово-Морських сил ЗСУ Ігоря Воронченка;
  • співробітника Управління держохорони Віктора Різниченка.

Оболонський райсуд Києва дав згоду на допит 16 свідків з боку сторони захисту. Слухати їхні свідчення почнуть уже завтра.

Нагадаємо, в Оболонському райсуді Києва Януковича судять за звинуваченням у скоєнні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 27 (поплічник – одна з категорій співучасника злочину), ч. 3 ст. 110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України, що призвело до загибелі людей або інших тяжких наслідків), ч. 1 ст. 111 (державна зрада), ч. 2 ст. 437 (ведення агресивної війни або агресивних воєнних дій) Карного кодексу України.

Паралельно ще одну кримінальну справу проти Януковича розглядає Печерський райсуд Києва. Тут його судять за організацію вбивств учасників Революції Гідності. Справа нараховує 93 томи. Сьогодні там розглядають клопотання Генпрокуратури про дозвіл на спеціальне досудове розслідування стосовно Януковича у справі про розстріли на Майдані.

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *