Турчинов дав свідчення проти зрадника Януковича (+відео)

В Оболонському райсуді Києва відбулося чергове засідання у справі про державну зраду екс-президента України Віктора Януковича. 15 лютого свідчення проти втікача дав колишній в. о. президента України, а нині секретар РНБО Олександр Турчинов. 

Чому Турчинов брехав у 2014 році

На початку засідання захист заявив клопотання долучити до матеріалів суду “статтю-зізнання Турчинова, де він зізнається, що весь час казав неправду щодо подій у Криму”.

“Це дані, які характеризують особу свідка, і характеризують не з гарної сторони. Чому ми клопочемо? Бо нам треба буде з’ясовувати, яким словам даного свідка можна довіряти і чи можна довіряти взагалі”, – сказав адвокат Віталій Сердюк.

Секретар РНБО був змушений пояснити, чому раніше заявляв, що в України є бойові підрозділи, які можуть відстояти Крим і Донбас, а тепер говорить протилежне.

За його словами, був змушений збрехати, щоб не сіяти “хаос і паніку”.

“Після того, як в країні розпочалась російська агресія,  після того, як російські війська почали захоплювати військові частини, почались сепаратистські заколоти в різних регіонах, в країні була паніка. Я знав, що буде багато диванних героїв, які будуть розповідати, що можна було зробити якось інакше… Але я змушений був говорити, що є армія, яка захистить народ. Я ж не міг вийти і сказати перед всіма, що у нас нічого нема, а ви всі – беззахисні”, – розповів Турчинов.

Він зауважив, що повністю усвідомлював відповідальність за сказане і усвідомлено взяв на себе цю відповідальність.

Про “здачу” Криму і воєнний стан

Секретарю РНБО довелося відповісти на запитання захисту, чому нова українська влада, яка очолила країну після Революції Гідності, здала Крим Росії.

Турчинов заявив, що в лютому-березні 2014 року стан української армії був “плачевний”, а також існувала загроза повномасштабного вторгнення Росії.

Наказати СБУ провести операцію з очищення Криму від сепаратистів також не було можливим, оскільки 90% працівників спецслужби зрадили Україну, перейшовши на бік окупанта. У міліції зрадників було більше – 99%.

Турчинов пригадав, що голова Державної думи Росії Сергій Наришкін погрожував йому вторгненням російської армії, коли телефонував 28 лютого 2014 року.

За словами Турчинова, Наришкін повідомив, що Російська Федерація визнає його лише як голову Верховної Ради і принципово не визнає як в.о. президента. Спікер Держдуми РФ зазначив, що легітимним президентом Москва вважає Януковича.

“Наришкін почав погрожувати, що у випадку загибелі російськомовних громадян, вони мають потенціал, здатний знищити і нову українську владу, і фактично йшлося про вторгнення РФ в Україну”, – заявив Турчинов.

Олександр Турчинов заявляє, що коли був в.о. президента України в 2014 році, підготував указ про введення воєнного стану в країні, але його не підтримала Верховна Рада, щоб не блокувати вибори.

“27 лютого ввечері я дав наказ керівнику юридичного управління адміністрації підготувати указ про введення воєнного стану. 28-го я планував отримати підтримку цьому рішенню, бо указ не може працювати, коли його не схвалить Верховна Рада”, – розповів Турчинов.

Він пояснив, що введення воєнного стану зупиняє проведення будь-яких виборів, передбачає жорсткі обмеження конституційних прав громадян, дозволяє владі проводити конфіскацію незалежно від форми власності, але не дає права застосовувати зброю.

Турчинов звинуватив екс-голокомандувача ЗСУ Заману в брехні

Секретар РНБО Олександр Турчинов заявляє, що колишній начальник Генштабу ЗСУ Володимир Замана збрехав, коли давав свідчення у справі про держзраду Януковича 8 лютого.

Так він прокоментував питання, чому він, будучи в.о. Президента України в 2014 році, не підтримав пропозицію Замани щодо проведення наступальних дій для захисту Криму.

“Ніяких пропозицій до мене особисто не надходило. Ніяких доповідних, рапортів тощо – це можна легко перевірити по книгах реєстрації – від пана Замани не надходило. Щоб довести, що це брехня, я передивився – мені там стало цікаво, коли я  це прочитав – з мокрими штанами сидів Замана, як ви сидите зараз, і боявся рот розкрити. Як і багато інших “героїв”, які сьогодні розповідають про свій героїзм. Пан Замана розказав, що виступав у Верховній Раді. Я захопив засвідчену копію стенограми, де слова за Крим пан Замана не сказав. Так само, як він не висловлювався з цього питання в інших умовах і за інших обставин. А сьогодні вони розповідають в інтерв’ю і навіть суду брехню, яку не може підтвердити жодний документ”, – заявив Турчинов і передав копію стенограми засідання Верховної Ради від 28 лютого 2014 року.

Про помилки Наливайченка на посаді голови СБУ

Секретар РНБО Олександр Турчинов, заявив, що навесні 2014 року голова СБУ Валентин Наливайченко запропонував йому, як в.о. президента, дві невдалі кандидатури на посаду свого 1-го заступника – керівника антитерористичного центру.

На початку березня 2014 року Наливайченко вніс кандидатуру бізнесмена Сергія Бондарчука (екс-керівник ДП “Укрспецекспорт”), який зараз переховується від правосуддя за кордоном. Турчинов заявив, що відхилив цю кандидатуру, оскільки не міг поставити на таку відповідальну посаду бізнесмена, коли в Україні почалась війна.

Наприкінці березня голова СБУ запропонував на посаду керівника антитерористичного центру генерал-лейтенанта Віталія Циганка. Турчинов його затвердив, але пізніше пошкодував, оскільки Циганок не мав досвіду керування антитерористичними операціями.

“Коли почалася АТО під Слов’янськом, бійці спецпідрозділу “Альфа” на чолі з Циганком, намагаючись нейтралізувати російських бойовиків Гіркіна, потрапили під шквальний вогонь і розбіглись”, – пригадав секретар РНБО.

За це Наливайченко отримав догану і команду звільнити Циганка.

Турчинов про Януковича

У відповідь на запитання захисника колишній в.о. президента Олександр Турчинов заперечив, що в лютому 2014 року дав наказ збити гелікоптер з Віктором Януковичем на борту.

Турчинов переконує, що життю Януковича тоді ніщо не загрожувало, і якби втікач здався новій владі, йому б забезпечили чесний суд під контролем української та міжнародної громадськості.

За його словами, Україна зацікавлена в тому, щоб екс-президент Віктор Янукович повернувся і постав перед судом за свої злочини. Турчинов заперечив, що має неприязне ставлення до Януковича.

Секретар РНБО вважає, що Віктор Янукович не міг залишатися президентом не лише через утечу, а й через свої неконституційні дії.

Щодо угоди від 21 лютого 2014 року Турчинов сказав: “Після того, як Янукович порушив перший пункт – відновлення Конституції, він (документ) перестав бути правовим і зобов’язуючим… Він умотав і нічого не зробив. Ми чекали, що Янукович одумається і повернеться… Навіть я голосував за те, щоб повернути його – не тільки підписати закон, а й написати заяву про відставку. Але не змогли ми знайти Януковича і повернути його… Швидше за все, він сів би на лаву підсудних, але він сховався”, – сказав свідок.

“Я, до речі, ніколи не сідав у крісло президента – у мене для цього не було ні натхнення, ні часу. Я працював у кабінеті голови Верховної Ради. Але Адміністрація, коли Янукович втік, фактично припинила своє функціонування. Ми потім її відновлювали – але тільки технічні й юридичні служби”, – розповів Турчинов.

Захист наполягає, що свідки кажуть неправду щодо самоусунення Януковича, оскільки 22 лютого він перебував у Харкові та Донецьку.

“Ми не виключали, що президент може перебувати в Харкові, і все робили, щоб він повернувся до Києва. Щоб бути президентом України, треба діяти за Конституцією і за українськими законами.  Людина, яка вбиває свій народ, не може бути президентом країни. Людина, яка втекла з майном у невідомому напрямку, не може бути президентом України”, – заявив секретар РНБО.

На запитання, чи саме відмова про написання заяву про відставку стала підставою про відсторонення Януковича, Турчинов відповів: “Ні, його самоусунення. Невиконання своїх обов’язків за власною ініціативою”.

На запитання, чому наполягли на негайному усуненні Януковича, а не чекали дві доби, Турчинов відповів: “Тому що треба було рятувати країну. Це елементарні речі. Рахунок ішов на години і навіть хвилини. Тому Верховна Рада прийняла таке рішення. За нього проголосувала більшість парламентарів – навіть тих, які були членами партії Януковича, Партії регіонів”.

Хто вже давав свідчення у суді над Януковичем

Сьогодні зранку допитували колишнього в. о. міністра оборони Михайла Коваля.

Турчинов є чи не передостаннім VIP-свідком, який дає свідчення проти екс-президента-втікача. Наступного тижня розповідати, як Янукович зрадив Батьківщину, прийдуть постійний представник України при ООН Володимир Єльченко та президент Петро Порошенко.

Раніше у суді допитали:

 • колишнього депутата Державної думи РФ Іллю Пономарьова;
 • екс-командувача Військово-Морських Сил ЗСУ Сергія Гайдука;
 • екс-головнокомандувача ЗСУ Володимира Замана;
 • екс-заступника голови Державної прикордонної служби Павла Шишоліна;
 • екс-голову СБУ Валентина Наливайченка;
 • колишнього в.о. міністра оборони Ігоря Тенюха;
 • лідера Меджлісу кримськотатарського народу, народного депутата Рефата Чубарова;
 • спікера Верховної Ради Андрія Парубія;
 • міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова;
 • екс-прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка;
 • екс-главу МВС і екс-главу Ради міністрів АРК Анатолія Могильова;
 • чинного посла України в Польщі і колишнього в.о. міністра закордонних справ Андрія Дещицю;
 • екс-нардепа від партії “Батьківщина”, колишнього тимчасового заступника в. о. голови Адміністрації президента Сергія Пашинського Андрія Сенченка;
 • командувача Військово-Морських сил ЗСУ Ігоря Воронченка;
 • співробітника Управління держохорони Віктора Різниченка.

Пряму трансляцію судового засідання можна подивитися тут:

Раніше Оболонський райсуд Києва дав згоду на допит у справі про держзраду Віктора Януковича лише 16 зі 138 свідків, яких заявляла сторона захисту.

Нагадаємо, в Оболонському райсуді Києва Януковича судять за звинуваченням у скоєнні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 27 (поплічник – одна з категорій співучасника злочину), ч. 3 ст. 110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України, що призвело до загибелі людей або інших тяжких наслідків), ч. 1 ст. 111 (державна зрада), ч. 2 ст. 437 (ведення агресивної війни або агресивних воєнних дій) Карного кодексу України.

Паралельно ще одну кримінальну справу проти Януковича розглядає Печерський райсуд Києва. Тут його судять за організацію вбивств учасників Революції Гідності. Справа нараховує 93 томи. Сьогодні там розглядають клопотання Генпрокуратури про дозвіл на спеціальне досудове розслідування стосовно Януковича у справі про розстріли на Майдані.

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.