Майбутнє світу вирiшить протистояння США та Китаю. Погляд з Америки

Головне поле битви – наука і технології. Але й головна проблема в самих США. Jedem das seine: республіканці зробили остаточну ставку на Трампа, а демократи думають про перемогу в протистоянні з Китаєм і ставлять на технології та науку.

Цей рік як почався експресивно (згадайте хоча б штурм Капітолію 6 січня або пік третьої хвилі ковід, що припав на середину цього місяця), так і триває стаккато-крещендо. Але його гарячкова мелодія різновекторна: на кожен плюс знаходиться мінус – і навпаки, плюси криють мінуси.

Елізабет Чейні, остання з республіканських могікан

З травневого важливого треба відзначити зміщення Ліз Чейні з посади голови Конференції республіканців, а це посада третя за значимістю в ієрархії республіканців у Палаті представників. 12 травня GOP-конгресмени пішли на це у зв’язку з її критикою на адресу Дональда Трампа, що неприпустимо.

Вона була серед десяти членів Палати представників від Республіканської партії, які підтримали імпічмент за тиждень до закінчення його президентського терміну. Чейні заявляла, що помилкові твердження про фальсифікації виборів «отруюють демократичну систему» країни і що будь-який, хто робить подібні твердження, «поширює велику брехню».

Виступаючи 11 травня перед Палатою представників, вона рішуче засудила ці твердження. «Якщо мовчати і ігнорувати брехню, це додасть сміливості брехунам.

Я не стану в цьому брати участь. Я не буду сидіти склавши руки і мовчки дивитися, як інші ведуть нашу партію шляхом геть від верховенства закону і приєднуються до кампанії колишнього президента по підриву нашої демократії».

Після голосування Ліз Чейні заявила, що продовжить свою боротьбу, а потім дала інтерв’ю телеканалу NBC і знову сказала, що Трамп є небезпекою для американської демократії, і вона буде робити все можливе, щоб він не зміг навіть наблизитися знову до Овального Офісу. На питання про  ставлення щодо приятгнення Трампа до кримінальної відповідальності, Чейні відповіла: якщо розслідування доведе, що він винен, отже йому повинні бути пред’явлені звинувачення.

Чому це важливо? Тому що остаточно визначає шлях, обраний республіканцями. Вони лягли під Трампа, відкинувши заради боротьби за владу будь-які моральні принципи. Втім, Трамп аж ніяк не причина деградації і очевидною фашизації цієї партії, він лише найбільш яскравий симптом хвороби, яку колись славна партія Лінкольна підхопила ще тридцять років тому, на початку 90-х, з появою серед її лідерів Ньюта Гінгріча.

Партійні стратеги вважають, що усунення Чейні допоможе в короткостроковій перспективі, забезпечивши підтримку прихильників Трампа напередодні проміжних виборів 2022 року, за підсумками яких республіканці сподіваються повернути собі більшість в Палаті представників і Сенаті.

Однак вони можуть прорахуватися, оскільки цей крок може відштовхнути виборців, які ще не визначилися, підтримка яких потрібна республіканцям для перемоги. Я теж на це сподіваюся: нехай їх небагато, нехай всього 10% прихильників GOP згідно з опитуваннями, але перестануть підтримувати республіканських кандидатів – з паршивої політичної вівці хоч вовни жмут.

До речі, не так уже й монолітні ряди GOP-ників: Палата представників не має наміру спускати справу капітолійських «туристів» (про це далі) на гальмах і підтримала законопроект про створення незалежної двопартійної комісії, яка займеться розслідуванням обставин безладів, влаштованих прихильниками Трампа в будівлі Капітолія. За її створення проголосували 252 законодавця, проти – 175. Це означає, що проект підтримала частина республіканців. Комісія в складі 10 осіб повинна не пізніше 31 грудня представити публічний звіт (можуть спливти цікаві деталі, що обтяжують долю Трампа), включаючи рекомендації щодо запобігання подібних атак в майбутньому.

Наука і технології – відповідь на виклики Китаю

18 травня президент Байден побував в американській автомобільній столиці Детройті і проїхався на красені F150, автомобілі, що є популярним у  США. Ну і що? – запитаєте ви – Байден у відмінній формі, а великий пікап Форда – відмінна машина. А те, що це F150 Lightning – перша повністю електрична фордiвська машина цього класу! Велика надiя Америки.

При цьому Байден сказав, що даремно багато хто змирився з першістю Китаю в багатьох галузях: Америка не має наміру поступатися лідерством Китаю ні в цьому сегменті, ні в яких інших. Байден, на відміну від неосвіченого Трампа, який в кожному своєму проєкті бюджету вимагав урізати асигнування на науку та інновації, людина розумна і освічена.

Він йшов в президенти, підкреслюючи значення, яке надає науці і розвитку нових технологій, а в своїх недавніх масштабних законопроектах приділив їм найпильнішу увагу. І це характерно для демократів в цілому, що не дивно: вони представляють інтереси найбільш освічених і просунутих верств населення. Найбільш успішних саме тому.

Тому демократ Чак Шумер (Нью-Йорк), лідер сенатської більшості, 17 травня нарешті домігся обговорення свого законопроєкту «Безмежні перспективи» (Endless Frontier Act) про технологічну протидію економічним і геополітичним амбіціям Китаю. Він зареєстрував його рік тому, 21 травня 2020 року, але тоді, як ви пам’ятаєте, було не до того – ковід. Посилений трампізмом, який теж є хворобою, причому дуже небезпечною…

Але зараз дихати стало легше і Сенат прийняв рішення переважною більшістю голосів – 86 проти 11! У разі прийняття цього проєкту в найближчі п’ять років на інвестиції в базові та перспективні дослідження буде виділено 100 мільярдів доларів, а також це дозволить проводити освітні і навчальні програми за ключовими технологічними напрямками.

Шумер заявив, що законопроєкт буде обговорено протягом найближчих двох тижнів, і назвав це «унікальною інвестицією в американську науку і американські технології». І це дійсно вірний підхід, справжній архимедiв важіль, яким можна подолати негативні тенденції.

Торговельні війни Трампа (у нього примітивне базарне розуміння ринку) привели лише до зростання торговельного дефіциту, в тому разі і в торгівлі з Китаєм, і до зниження доходів бюджету, але ніяк не допомогли ні повернути робочі місця, що сплили за океан, ні прискорити власний розвиток технологій. (Читайте статтю “На фронтах тарифної війни. Погляд з Америки”.

Тепер Америка отримує шанс змінити ситуацію. А вона дуже гостра і доленосна! «У нас може бути або світ, в якому Комуністична партія Китаю визначає правила користування 5G, штучним інтелектом і квантовими обчисленнями, або ми можемо зробити це першими», ― сказав Шумер. І він має рацію, іншого не дано. Майбутнє світу залежить від результату змагання Америки і Китаю.

Президент Джо Байден підтримав законопроєкт, про що того ж дня повідомила прес-служба Білого Дому, назвавши його важливим кроком в забезпеченні того, щоб США залишалися конкурентоспроможними на світовому ринку в 21-ому столітті. Судячи з усього, білль має всі шанси стати законом і, ймовірно, буде включати положення, спрямовані на стимулювання виробництва напівпровідників, на протидію китайським крадіжкам інтелектуальної власності США і на протидію загрозам національній безпеці США.

Звичайно, республіканці і тут намагаються встромити палиці в колеса американського прогресу. Серед їхніх сенаторів чимало ангажованих не тільки Москвою, як отой горезвісний Москоу Мітч, колишній лідер сенатської більшості, але й Китаєм, як ось Джим Ріш з Айдахо або наш флоридский Марко Рубіо, відвертий китайський яструб. Путінська практика останніх років показала, що політиків не так вже важко й недорого купити, будь яких, аж до президентів. Включаючи США…

Тотальна брехня як базис тоталитаризму

До речі, про брехню республіканців, якусь вони зробили базисом своєї політики: на недавніх слуханнях в Конгресі щодо штурму Капітолію 6 січня (дивись вище) республіканські члени Палати представників говорили: не доведено, що серед тих, хто захопив Капітолій були прихильники Трампа, навпаки, вони найбільше постраждали від цих подій. Як то кажуть: божа роса.

Далі всіх пішов конгресмен Ендрю Клайд з Джорджії. Він заявив: відео 6 січня свідчить, що в Капітолій прийшли звичайні туристи, що це був звичайний туристичний тур для ознайомлення з визначними пам’ятками столиці. Утім, на його біду  того дня зняли і його самого: можете помилуватися його страхом в момент, коли ці «туристи» ламали двері в Палату, а співробітники служби безпеки готові були застосувати зброю.

Між іншим, це той самий Клайд, якого на початку лютого оштрафували на п’ять тисяч доларів за відмову пройти через рамку металодетектора на вході до зали засідання. Він мав з собою пістолет, що заборонено… Ось такi вони смiливi й так поважають закони.

 

Юрій КІРПІЧОВ, США

 

 

 

 

 

 

 

Like

Юрiй КІРПІЧОВ

Спеціальний кореспондент "Українського репортера" в США


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *