Крах економіки Трампа. Погляд із США

Темні часи Трампа, слава Богу, закінчуються і час підбити попередні економічні підсумки його правління. Вони невтішні, якщо не сказати – катастрофічні.

Країні довго доведеться вибиратися з багна, в яке завів її американський Сусанін. Причому на пандемію провал не спишеш, відмінна економіка Обами, що дісталася в спадок цьому горе-президенту, почала гальмувати і розвалюватися ще до коронавірусу.

Після кризи, влаштованої республіканцями, економіка впевнено розвивалася з літа 2009 року. Сім років поспіль зменшувалося безробіття, збільшувалася кількість нових робочих місць. Важелем порятунку став прийнятий American Recovery and Reinvestment Act, в розробці якого і в забезпеченні його прийняття Конгресом відіграв велику роль віце-президент Байден.

При Трампi зростання економіки сповільнилося. Було створено на 1.5 мільйона менше робочих місць, ніж в останні три роки Обами, хоча безробіття і дійшло до рекордно низької точки. У президенти нестримний демагог Трамп йшов під звабливими гаслами ліквідації зовнішньоторговельного дефіциту, бюджетного дефіциту і навіть гігантського державного боргу. Правда, на останній він відводив вісім років, завбачливо маючи на увазі свій другий термін. Коли його запитували, як він цього досягне, як створить такі чудеса, якщо провідні економісти заперечують їх можливість, наш економічний Геракл секретів не розкривав і відповідав лаконічно: я знаю як.

Які ж результати великого економіста-практика?

Торговельний дефіцит

Будучи господарем шоу боїв без правил та розуміючи капіталізм дуже просто, він бачив рецепт боротьби з дефіцитом в торговельних війнах, які й оголосив Китаю, Канаді, Мексиці та ЄС, головним партнерам Америки. Підсумок виявився абсолютно несподіваним: дефіцит зріс до рекордної за останні 14 років величини. У серпні 2020 року він склав $67.1 млрд. – найвищий показник з 2008 року! – у вересні лише небагато менше – $63.9 млрд. Порівняно з періодом січень-вересень 2019 року він виріс на $38.5 млрд. Або на 8.6%.

І аж ніяк не пандемія стала головним фактором сумної тенденції, яка проявилася набагато раніше. Річ у тому, що шапка Мономаха Трампу явно завелика, він давно перевищив рівень своєї компетенції. Ситуацію могла врятувати його команда, якби там були професіонали і патріоти (світ досі пам’ятає маршалів Наполеона, катерининських орлів і блискучу команду Обами), але, як виявилося, Трамп позбавлений цього головного дару успішного лідера – вміння добирати талановитих соратників. Недарма багато хто з його оточення опинився під слідством і був засуджений.

До того ж керівництво країною значно відрізняється від керівництва компанією, тут звичайні бізнес-підходи не працюють, та й чи вмілий Трамп бізнесмен? Шість банкрутств і величезні борги (понад $420 млн.) змушують сумніватися в цьому.

Американський експорт стійко зростав аж до травня 2018 року (в тому році наш Партобон Храбруватий вийшов на стежку торговельних воєн), але в грудні вже пішов в мінус порівняно з 2017-м, з того часу коливався близько нуля, поки з фатального березня 2020-го не покотився вниз, впавши в травні на 36%! Це вже позначилася криза, викликана пандемією, але що стало причиною попереднього гальмування? Торговельні війни. У відповідь на різке зростання тарифів партнери відплатили тією ж монетою і виявилося, що їх аргументи вагоміші.

Особливо постраждали американські фермери. Зростання китайських тарифів (Китай був головним споживачем нашої сої, свинини та іншого) зробило їхню продукцію неконкурентоспроможною, збут впав, ферми почали банкрутувати, а 28 млрд. державної допомоги (з податків американців), виділені на їх порятунок, пішли в основному латифундистам, які стали скуповувати дрібні ферми, що розорилися. Тим самим підривається середній клас Америки, базис її процвітання і демократії.

Або взяти підвищення мит на канадську деревину, що спричинило зростання цін на нові будинки по всій країні. Річ у тому, що 80% їх в США будуються з дерева, а ціна на thousand board feet (приблизно 2,3 кубометра) підвищилася з 584 до 990 доларів. Отож комплект деревини на звичайний середньомедіанний будинок подорожчав з $17400 до $30450. Та й темпи будівництва впали, чому провиною не тільки пандемія, але і стиснення ринку робочої сили в результаті боротьби з нелегальними іммігрантами і жорсткого скорочення допуску в країну легальних.

А ось iмпорт не вдалося скоротити, щоб компенсувати падіння експорту, i з цього червня він росте особливо швидко. Найбільший дисбаланс, як і раніше, в торгівлі з Китаєм, який Трамп обіцяв швидко поставити на коліна. Мовляв, торговельні війни легко виграються. Він склав c січня по серпень 2020 року $346 млрд. (Для порівняння – за весь 2019 рік $345.6 млрд.) І вже можна з повною упевненістю зробити висновок, що Трамп програв цю війну. Насправді програла її Америка, чиї виробники втратили покупців, а споживачі отримали зростання внутрішніх цін. Програли всі ми.

Дефіцит бюджету і державний борг

Країну Трамп прийняв з бюджетним дефіцитом в $585 млрд. А залишає з діркою в $1.083 трлн. (без урахування $3.7 трлн. виділених Конгресом на пом’якшення наслідків пандемії). Тобто за 4 роки збільшив дефіцит вдвічі. Ні, панове, не можна обирати президентом демагога і неосвіченого непрофесіонала!

До речі, як не дивно, все ще існує думка, що республіканці, ці фіскальні консерватори, мовляв, скупі на бюджетні витрати, тоді як соціально стурбовані демократи тринькають гроші. Це прикра помилка, що не відповідає фактам.

Обама отримав від Буша дефіцит бюджету в $1.413 трлн. і зумів скоротити його в 2.4 рази. Трампу вистачило менше чотирьох років, щоб знову збільшити дефіцит удвічі.

Далі. Суверенний борг США – ситуація з ним ще більш показова і вже стає катастрофічною: 1 жовтня 2020 року він перевищив $27 трлн. Тоді як в 2016-му, останньому в каденції Обами, становив $19.6 трлн. За останні 4 роки Обами борг зріс на $3.8 трлн. За неповні 4 роки правління Трампа – на $7.4 трлн. Ось вам і «знаю як».

Економічна криза

Останні 40 років республіканці раз по раз заводять економіку в найважчі кризи, з яких її доводиться витягати демократам. Так, пандемія стала тригером нинішньої кризи, але назрівала вона ще з 2018 року і в будь-якому разі накотилася б у наступному році – занадто багато Трамп наламав дров. Кризу посилило небажання і невміння уряду попередити і амортизувати спад, неминучий в такій ситуації, допомогти економіці і громадянам, щоб мінімізувати збиток. Так, це складне, але реальне завдання, що вимагає залучення справжніх фахівців, наукового підходу.

На жаль, адміністрація Трампа і наука абсолютно несумісні, погляньте хоча б на вимоги президента до бюджетів 2018-2021 років: він постійно наполягав на різкому скороченні витрат на науку, на нові технології і охорону навколишнього середовища, і лише Конгрес не дозволяв нашому городничому скасувати науки!

Однак найбільш явно і болісно криза проявляється не в дисбалансах торгівлі і фінансових дефіцитах, а в дефіциті робочих місць. При вступі Трампа на посаду безробіття становило 4.8%. Зараз воно за явно заниженими даними федералів 6.9% або 11.1 млн. осіб (Берні Сандерс оперує цифрою 30 млн., що набагато ймовірніше). Сюди не входять мільйони, що отримують знижену зарплатню, а ще ж мільйони зайняті частково, отримуючи неповну платню. Трамп став першим в новітній історії президентом, при якому втрачено було більше робочих місць, ніж створено.

Напаскудити наостанок

Але мало того, що його адміністрація відповідальна за економічну кризу, вона посилює її! Міністр фінансів США Стів Мнучін має намір припинити повноваження Федерального резерву на екстрене кредитування, щоб утруднити роботу нового міністра фінансів і запобігти допомозi демократів штатам. Він зажадав повернути невикористані 455 млрд., які до 31 грудня треба було спрямувати на пільгове кредитування.

Ніл Бредлі, віце-президент Торговельної палати США, розкритикував його, зазначивши, що зараз бізнесу потрібна повна підтримка уряду. Несподіване припинення екстрених програм кредитування буде передчасним і непотрібним кроком, вважає він. У ФРС заявили, що хотіли б продовжувати спрямовувати фінанси на підтримку економіки. Демократи і експерти впевнені, що кроки Мнучіна політично мотивовані, звинуватили його в «економічному саботажі» і бажанні «завдати шкоди обраному президенту».

«Найбільш очевидне тлумачення полягає в тому, що, йдучи з посад, адміністрація Трампа прагне максимально послабити відновлення економіки, — сказав Девід Вілкокс, колишній головний економіст ФРС. «Положення дуже хитке і при подальшому погіршенні це може виявитися руйнівним кроком. Мнучін увійде в історію як людина, яка забрала страхувальну сітку, коли вона дійсно була необхідна», — сказав він.

Навесні ФРС запустила програму пільгового кредитування для бізнесу обсягом $2.3 трлн. Близько 600 млрд. виділені на підтримку середнього бізнесу, до 850 млрд. – на допомогу по кредитах великому бізнесу, та 500 млрд. – на купiвлю муніципальних облігацій. ФРС попередила, що «повний набір засобів екстреної допомоги» необхідний у якості опори для «нашої все ще слабкої і вразливої економіки».

Трамп і його оточення багато просторікують про патріотизм, але справи і оборудки цієї GOP-компанії показують, що доля країни їх абсолютно не хвилює.

 

Юрій КІРПІЧОВ, США

 

Малюнок Андрія Петренка

Читайте також:

Занулення Трампа. Дональда можуть силоміць вивести з Білого Дому

Like

Юрiй КІРПІЧОВ

Спеціальний кореспондент "Українського репортера" в США


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *