Представник Польщі в ООН порівняв злочини російських агресорів в Україні з Катинню

Польська делегація в ООН пов’язала воєнні злочини, скоєні російськими військами в Бучі та Ірпені, зі своєю великою національною трагедією, коли за наказом сталіна НКВС розстріляв більше 20 тисяч кращих представників Польщі в Катині.

З такою заявою виступив у понеділок під час засідання Ради безпеки ООН постійний представник Польщі посол Кшиштоф Щерський, передає Укрінформ.

«У 1940 році за секретним наказом йосипа сталіна НКВС провів низку масових страт (у районі Катині – ред.) приблизно 22 тисяч польських офіцерів і полонених з числа інтелігенції», – зазначив Щерський.

Він підкреслив, що це сталося через кілька місяців після того, як червона армія приєдналася до гітлерівського Вермахту у вторгненні в Польщу, що поклало початок Другій світовій війні.

«Польським полоненим зв’язали руки та вбили пострілами в потилицю, після чого звалили у викопані ями, які стали безіменними братськими могилами», – нагадав польський дипломат.

Фото того, що відбувалося у 2022 році в Бучі та Ірпені, за його словами, нагадали полякам «про жахливі події з нашого власного минулого». Дипломат зауважив, що події в Катині є однією з найбільш трагічних сторінок у сучасній історії Польщі.

У цьому ж контексті він нагадав про загибель польської урядової делегації на чолі з президентом Лєхом Качинським під час авіакатастрофи біля Катині за незрозумілих обставин. Щерський зазначив, що розслідування досі не завершене та звернувся із закликом до росії нарешті передати польській стороні важливі докази, в тому числі уламки президентського літака та записи самописців, щоб встановити реальну причину трагедії.

“Український репортер” нагадує: 21 вересня 2019 року Європейський парламент прийняв резолюцію, в якій наголосив:

«Друга світова війна, сама руйнівна в історії Європи, стала безпосереднім наслідком трагічно відомого нацистського і радянського Договору про ненапад від 23 серпня 1939 року, також відомого як пакт Молотова – Ріббентропа, і його таємних протоколів, згідно з якими два тоталітарні режими, маючи на меті завоювати світ, ділили Європу на дві зони впливу».

На світлині: Брест. 22 вересня 1939 року. Спільний парад радянських і німецьких військ після захоплення і розподілу Польщі між СРСР і Німеччиною. На трибуні — німецький генерал Хайнц Гудеріан і радянський комбриг Семен Кривошеїн, які приймали парад військ країн агресорів-загарбників.

Через три місяці після спільного параду в Бресті Гітлер і Сталін обмінялися дружніми поздоровленнями, які були надруковані в центральній газеті Радянського Союзу «Правда» за 23 і 25 грудня 1939 року (див. фото):

“Український репортер” розповідав: 5 березня 1940 року народний комісар внутрішніх справ СРСР Берія звернувся до Сталіна з доповідною запискою (на 4-х аркушах, №794/б під грифом цілком таємно), у якій було зазначено, що в таборах для військовополонених знаходиться 14 736 польських військових і 10 685 поляків утримуються у в’язницях (див. фото):

«Виходячи з того, що всі поляки є закоренілими, невиправними ворогами радянської влади» (саме так зазначено в доповідній), Берія подав пропозицію Сталіну ЗАПРОПОНУВАТИ НКВС СРСР справи польських військовополонених і арештованих поляків «розглянути в особливому порядку, без пред’явлення звинувачення, без виклику і допиту, без складання обвинувального висновку і постанови про закінчення слідства, з застосуванням до них вищої міри покарання – РОЗСТРІЛУ».

Того ж дня Політбюро ЦК ВКП (б) у складі Ворошилова, Молотова, Мікояна, Калініна і Кагановича на чолі з секретарем ЦК Сталіним своїм рішенням (протокол №13, питання НКВС СРСР №144) повністю задовольнило ПРОПОЗИЦІЇ Берії і ЗАПРОПОНУВАЛО НКВС СРСР (лист тов. Берії за №1118/144 від 5 березня 1940 року) РОЗСТРІЛЯТИ польських військовополонених, які утримувалися у таборах і поляків, які знаходилися у в’язницях (див. фото).

Символом і сакральним місцем страшної трагедії для польської нації стало маленьке село Катинь на Смоленщині, де вперше у квітні 1943 року німці разом із представниками Міжнародного Комітету Червоного Хреста виявили масове поховання польських офіцерів, розстріляних кривавими катами НКВС СРСР.

НКВС і ГЕСТАПО – «БРАТИ ПО КРОВІ»

Працівники НКВС розстрілювали польських полонених за нацистською технологією — «один постріл у потилицю». Поляків, як правило, розстрілювали німецькими пістолетами «Вальтер», оскільки радянські «ТТ» не витримували занадто підвищеного навантаження, перегрівались і виходили з ладу. Пістолети були доставлені в Москву з Німеччини в 1939-1940 роках, на підставі Генеральної угоди про співробітництво, взаємодопомогу, спільну діяльність між НКВС СРСР і ГЕСТАПО нацистської Німеччини, підписаної в Москві 11 листопада 1938 року Л. Берією і Г. Мюллером (див. фото):

П’ята сторінка Генеральної угоди з підписами Берії і Мюллера.

Угода була затверджена Політбюро ЦК ВКП (б) і підписана секретарем ЦК Сталіним 20 грудня того ж року. Цією Угодою сталінське НКВС і гітлерівське ГЕСТАПО, скріпивши своє «співробітництво, взаємодопомогу і спільну діяльність» людською кров’ю, стали «БРАТАМИ ПО КРОВІ».

Читайте також:

Світлина на головній сторінці: у 2017 році вулицями польського міста Білостока пройшла ІІІ Катинська хода тіней. Таким чином потомки вбитих у Катині поляків вшанували їхню пам’ять.

Фото: Joanna Żemojda / Polskie Radio Białystok

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”