Шнобелівська премія-2018. Найбезглуздіші відкриття року
У Гарвардському університеті відбулася чергова, 28-а церемонія вручення гумористичної Шнобелівської премії (англ. Ig Nobel Prize) – пародії на престижну міжнародну нагороду – Нобелівську премію.
Назва премії походить від англійського слова «ignoble», тобто негідний. На українському її також називають «Антинобелівська премія». Її присуджують за найдивніші і забавні, що часто не мають очевидного практичного застосування, наукові дослідження, які, як записано в статуті нагороди, «змушують вас спочатку посміхнутися, а потім – задуматися».
Насправді, Шнобелівська премія – своєрідний американський аналог КВН. Вчені сміються над собою і своїми колегами, перетворюючи церемонію в комедійну театралізовану виставу з елементами абсурду, – пише zik.
В цьому році, наприклад, її одночасно перекладали на п’ять мов – російську, німецьку, португальську, китайську та… сирну (все вірно, «перекладач» просто називав випадкові сорти сиру).
Говорили всі «перекладачі» одночасно і в один мікрофон – спеціально, щоб неможливо було щось розібрати.
Вручення нагород переможцям перемежовувалося виконанням фрагментів написаної спеціально для церемонії жартівливої опери «Розбите серце», а сам приз мав вигляд нерівно розрізаного навпіл картонного серця, з якого стирчали дроти.
Оскільки премія жартівлива і може образити когось із авторів серйозних наукових робіт, організатори церемонії не публікують список номінантів заздалегідь, а для початку повідомляють переможців особисто – надавши тим повне право відмовитися від участі.
Втім, як зазначають самі організатори, більшість переможців не проти посміятися над собою і нагороду з радістю приймають.
При цьому Шнобелівські премії вручають справжнім, серйозним ученим. Наприклад, лауреат Нобелівської премії з фізики 2010 року Андре Гейм став володарем Шнобеля десятьма роками раніше – за свій досвід з «літаючою жабою».
А французькі фізики, які отримали у 2006 році Шнобеля за дослідження «загадки спагетті», надихнули американців на подальші дослідження, які дали свої плоди лише кілька тижнів тому.
Переможці
Приз в номінації «Антропологія» отримав швед Томас Перссон і його колеги за дослідження поведінки тварин в зоопарку, яке довело, що шимпанзе пародиюють людей нітрохи не гірше, – ніж люди їх.
Нагорода в області «Біологія» дісталася команді вчених під керівництвом Пауля Бехера, які експериментально підтвердили: справжні цінителі вина можуть по одному запаху точно визначити наявність в келиху хоча б однією-єдиною фруктової мушки.
Паола Ромао і її співавтори з Бразилії отримали приз в номінації «Хімія» за дослідження очищуючих властивостей людської слини і можливості використання її для брудних поверхонь. Тобто, теоретично, слиною вельми корисно мити підлогу.
У номінації «Медична освіта» приз отримав японець Акіра Хоріукі. Назва його наукової роботи звучить так: «Колоноскопія в позиції сидячи: уроки самостійної колоноскопії». Також відзначили лікарів, які з’ясовували, чи допомагає катання на американських гірках позбутися від каменів у нирках? Ними були надруковані на 3D-принтері моделі нирок, яких покатали на атракціоні в парку розваг Діснейуорлд в Орландо. Виявилося, що у тих, хто сидить позаду, шанси, що камінь вийде назовні, збільшуються на 64%. А у тих, хто сидить попереду – тільки на 17%.
Премії з літератури удостоїлася команда вчених з Оксфорда, яка експериментально довела, що люди, які купують складну техніку, практично ніколи не читають прикладену до неї інструкцію.
Приз в області харчування отримав британський вчений, який довів, що бути людожером не вигідно. Згідно з його висновком людська плоть менш калорійна в порівнянні з іншими видами м’яса.
Премія миру дісталася команді вчених з Іспанії і Колумбії – за роботу «Крик і лайка за кермом автомобіля: частота, причини, ризики та покарання».
Особливу реакцію залу викликало вручення нагороди в номінації «Послуги репродуктивної медицини» – вона дісталася команді вчених з США і Японії, які навчилися застосовувати поштові марки для визначення частоти нічних ерекцій у чоловіків.
І, нарешті, премію з економіки отримали дослідники з Китаю, США і Сінгапуру, які довели, що знущання над лялькою вуду, що зображає ненависного боса, дійсно знижують рівень стресу співробітників і йдуть на користь їх психічному здоров’ю.
Переможці в якості призу традиційно отримують символічну купюру в 10 трильйонів зімбабвійських доларів ». Лауреатам для їх вдячних промов відводиться рівно 60 секунд, після чого на сцену виходить 8-річна дівчинка, що заглушає лауреатів криками «Досить, мені нудно!» – до тих пір, поки ті не замовкнуть. Участь в церемонії глядачів активно заохочується: їм пропонується робити зі своїх програмок літачки і запускати їх на сцену.
Після закінчення церемонії вручення Шнобеля всіх переможців за традицією особисто привітав справжній нобелівський лауреат – в цьому році ним став професор Гарварда Олівер Харт, який в 2016 році отримав Нобелівську премію з економіки.
«Якщо в цьому році ви не виграли Шнобелівську премію – і особливо якщо ви її виграли! – я бажаю, щоб в наступному році вам пощастило більше », – підвів підсумок жартівливій церемонії її ведучий Марк Абрамс.