Як російські диверсанти Шапошникови підривали Європу. Чеський слід (+відео)

Колишній російський військовий Микола Шапошников і його дружина Олена, родом з Києва, допомагали Головному розвідувальному управлінню Росії організовувати диверсії в Європі.

Про це розповідає видання The Insider

Шапошникови – громадяни Чехії, які переїхали туди на початку 1990-х років. За інформацією видання, Олена Шапошникова має паспорт із номером із діапазону, зарезервованого для співробітників російської розвідки. Влада Чехії підозрює Шапошникових у причетності до вибухів на складах боєприпасів у Врбетіце 2014 року.

Микола Шапошников – випускник інженерного факультету Бакинського військового командного училища. Протягом трьох років воював в Афганістані. У 1987 році Шапошникова направили до Чехословаччини, де він служив командиром мотострілецької роти. У лютому 1989 року його виключили з КПРС через “неодноразові розкрадання бензину та акумуляторів з армії”, а потім звільнили зі служби. Незабаром після того, як радянські війська залишили Чехословаччину, Шапошников повернувся в країну і попросив там політичного притулку, пред’явивши своє виключення з партії. У серпні 1991 року він отримав політичний притулок, а за кілька місяців такий самий статус отримала його дружина Олена, яка мешкала в Києві, і двоє їхніх маленьких дітей.

У 1999 році після кількох відмов Микола отримав громадянство Чехії, Олена отримала чеський паспорт у 2004 році.

На початку 2000-х років Шапошников влаштувався працювати в компанію Imex, що займається торгівлею зброєю. Її керівник – Петр Бернатик, колишній “таємний інформатор” Служби державної безпеки Чехословаччини. У публікації йдеться, що Шапошников шукав для компанії нових клієнтів. Компанія Imex була орендарем складів у Врбетіце, де в жовтні 2014 року сталися вибухи.

Як пише газета Lidové noviny з посиланням на джерела, що Шапошников незадовго до вибуху передавав інформацію про боєприпаси, які зберігалися у селі Врбетиці, генерал-майору Андрію Авер’янову – начальнику агентів російської військової розвідки ГРУ Анатолія Чепіги та Олександра Мішкіна, які, отримавши інформацію, під чужими іменами прибули до Чехії та, як вважає чеське слідство, підірвали склад.

Саме Шапошников надсилав власнику складу електронного листа із зазначенням днів, коли агенти ГРУ, які видавали себе за збройових інспекторів з Таджикистану та Молдови, прибудуть у Врбетиці.

4 жовтня 2014 року, як пише видання, Авер’янов у Португалії зустрівся з Шапошниковим, після чого повернувся до Москви. 7 жовтня були куплені квитки для Чепіги та Мішкіна, які прибули до Праги 11 жовтня. 16 жовтня прогримів вибух у селі Врбетиці, того ж дня обидва агенти та Авер’янов, який на той момент був у Відні, вилетіли до Москви.

Читайте тккож: Як викрили контрабандиста зброєю. Про унікальну спецоперацію української і британської контррозвідки (+відео)

У 2009 році Шапошникови купили придбали гігантську віллу на мальовничому півострові Халкідікі у Греції. Ціна покупки, як записано в нотаріальному акті купівлі-продажу, отриманому The Insider, становила 275 290 євро. Олена Шапошнікова пізніше розповіла слідчим, що вона профінансувала інвестицію «грошима своїх батьків», що було б складно для сімдесятирічної пари, яка мешкає у Києві на пенсії менше $300 на місяць. Шапошникови переїхали на віллу «Олена» у 2010 році і відтоді відвідували Чехію лише зрідка.

Видання The Insider зазначає, що Микола Шапошников помер у лютому 2024 року, а його дружина сьогодні в Греції, тамтешня влада визначається, чи підлягає вона екстрадиції до Чехії.

Фото з видання  The Insider

Дивіться відеорозслідування про торгівлю зброєю:

 

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *