Автомобілі на єврономерах. Що буде у законопроекті про розмитнення (+відео)

Народні депутати підготували законопроект про розмитнення автомобілів з іноземною реєстрацією. Про це повідомила голова Комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна. Втім документ буде зовсім не таким, як того вимагають активісти за легалізацію авто з єврономерами.

Нагадаємо, активісти вимагають скасувати митні збори на ввезення в Україну автомобілів на іноземних номерах. Аргументують тим, що Україна – найбідніша країна у Європі, однак її населення платить найвищі мита за ввезення транспортних засобів.

У Верховній Раді вже зареєстрований законопроект №5567, який передбачає, що власники зможуть один рік їздити на таких автомобілях. Аби не виїжджати потім за кордон, можна буде зробити невеликий платіж за користування автомобілем (2,5% від вартості розмитнення). Щоправда, запропоновані нововведення стосуються лише автомобілів, яким понад 7 років.

“Ми не можемо зараз проводити акцію для тих людей, які скористалися прогалинами в митному законодавстві, порушили законодавство існуюче, і використали цю систему незаконного ввезення в режимі тимчасового ввезення або режимі транзиту.

Не в акцизному податку причина, чому автовласники не хочуть розмитнювати автомобілі. Адже є ще  сплата ввізного мита – 8,5%, ПДВ – 20% від вартості автомобіля. Тому ми повинні підійти зважено і на якийсь період часу прийняти таку шкалу акцизного податку, щоб кожен громадянин, який захоче, зможе привезти вживаний автомобіль.

Лібералізація має застосовуватися з підвищуючим коефіцієнтом залежно від віку автомобіля”, – сказала Южаніна в ефірі “5 каналу”. Про це на відео з 17:45.

Трохи більше голова Комітету ВР з питань податкової та митної політики розповіла у своїй статті для проекту “Наші податки“.

“Купити вживаний автомобіль у деяких країнах ЄС дешевше, але потрібно враховувати: в ЄС є дуже різні ставки та підходи до плати за реєстрацію авто. Так, між країнами ЄС скасовані імпортні мита та ПДВ, але кожна країна має право самостійно встановлювати плату за реєстрацію авто та щорічний податок на нього. Одні країни роблять акцент на значному зборі при реєстрації авто, інші — збирають основні податки під час їх використання. Деякі країни не застосовують ні те, ні інше”, – пише Южаніна і повідомляє, що фахівці її комітету проаналізували всі форми оподатування і зборів у Євросоюзі.

Плата за реєстрацію автомобілів та щорічний податок при їх експлуатації виглядає так.

Розмитнення автомобілів з іноземною реєстрацією

Розмитнення автомобілів з іноземною реєстрацією

В Україні існує аналог податку за реєстрацію авто — акциз, але відсутній щорічний податок на авто. Крім того, при імпорті з ЄС доведеться заплатити ПДВ та імпортне мито, оскільки Україна не є членом ЄС.

В Україні є два критерії для розміру акцизів: об’єм двигуна та вік авто.

Розмитнення автомобілів з іноземною реєстрацією
Ставки акцизного збору в Україні залежно від об’єму двигуна та віку авто

Южаніна розбирає гіпотетичну купівлю імпортного авто на прикладі KIA Sportage 2.0 EURO 4 2009 року з Німеччини. Приклад цієї країни показовий, бо саме там податки при реєстрації авто мінімальні, а при використанні — високі. У зв’язку з цим авто справді дешеві.

А стільки коштуватиме цей автомобіль після розмитнення в Україні, стрибок від 4 000 євро до 11 509.

Розмитнення автомобілів з іноземною реєстрацією

За Законом “Про деякі питання ввезення на митну територію України та реєстрації транспортних засобів” з 1 січня 2016 року заборонено ввозити на територію України автомобілі нижчі за стандарт євро-5, тобто не старіші 2010 року.

Після викладки стану справ, “як у них і у нас”, Южаніна окреслює дві основні схеми ввезення до України вживаних іномарок.

1. Громадяни України, використовуючи прогалини Митного кодексу, ввозить авто на транзитних умовах. Для жителів прикордонних територій це вихід, і вони кожні 5-10 днів перетинають кордон для виконання вимог законодавства.

Якщо ж термін перебування такого авто на території України значно довший, можна скористатися довідками про хворобу водія чи несправність автомобіля.

2. Знайти резидента європейської країни або юрособу, оформити автомобіль на нього, і за певну плату він пережене його на територію України. Ця схема складніша, але зручніша, адже термін довший, незважаючи на загрозу штрафу за нецільове використання авто.

Щоправда, дуже легко втратити право на автомобіль. Є “легенда” про чоловіка з Польщі, який є власником майже десяти тисяч авто. Коли він помер, його родичі відмовилися від спадщини, і всі ці авто, що є на території України, перейшли у власність Польщі.

Так що ж буде у новому законопроекті

А далі починається сухе і неконкретне окреслення завдань перед законотворцями. Чому б просто не скопіювати аналогічний законопроект у будь-кого з наших західних сусідів, звичайно, не пояснюється.

“Необхідно реформувати систему ставок акцизного податку на авто. Така система повинна бути більш збалансованою, мати менші перепади у ставках та зробити авто більш доступними.

Доцільно запровадити систему, при якій базові ставки акцизів будуть встановлюватися залежно від виду транспортного засобу та типу двигуна. До них можна застосовувати підвищені коефіцієнти залежно від об’єму двигуна та віку транспортного засобу. Така система повинна привести до зниження ставок акцизного податку.

Вимоги щодо заборони реєстрації транспортних засобів, які не відповідають екологічним стандартам, також можна лібералізувати, зберігши їх лише для нових авто”, – пише голова комітету ВР з питань податкової та митної політики.

Жодної конкретики чи цифр, які є в законопроекті, що напрацьовує її комітет, Ніна Южаніна не назвала.

Вочевидь українців і, зокрема, власників автомобілів на іноземних номерах готують до закручування гайок. Лобісти з ЗАЗу відстоюють збереження високих податків на ввезення дешевих автомобілів з-за кордону, які збережуть цінову конкурентоспроможність їхньої продукції, а держава – наповнення бюджету за рахунок автомобілістів.

Доступність автомобілів для простих українців, які мають найменші зарплати в Європі, знову відходить на другий план.

Фото NewsONE

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *