Сьогодні Святвечір. Христос народився! Славімо його!
Святвечір – один з найбільш шанованих днів для всіх християн як східного, так і західного обрядів, а також одне з найважливіших родинних свят, магічний день, коли кожна сім’я створює в оселі атмосферу затишку, достатку та злагоди.
Всі члени родини теж повинні бути вдома. Кажуть, якщо цієї ночі десь заночувати, то рік будеш блукати світом. Не можна і сваритися цього дня.
Коли вечоріє, починається готування домашнього вівтаря. Господар вносить сніп жита — «дідуха». Переступаючи поріг, він знімає шапку і вітається з господинею, ніби вперше входить до хати:
— Дай, Боже, здоров’я!
— Помагай Біг, — відповідає господиня, — а що несеш?
— Злато, щоб увесь рік ми жили багато! — говорить господар, зупиняючись посеред хати. Тут він хреститься і, звертаючись до родини, віншує:
— Віншую вас із щастям, здоров’ям, з цим Святим Вечором, щоб ви в щасті і здоров’ї ці свята провели та других дочекались — від ста літ до ста літ, поки нам Пан Біг назначить вік!
Повіншувавши, господар підносить «дідуха» високо над столом і ставить на покутті під образами.
На святковому столі має бути 12 страв.
Спочатку їдять кутю, а потім — голубці, вареники, смажену рибу, капусту — все, що готувалось, а запивають узваром. Страви обов’язково мають бути пісними, оскільки Святвечір припадає на останній день пилипівського посту.
Народні прикмети 6 січня.
- Небо безхмарне та рясно всіяне зорями, чекайте багатого врожаю.
- У Святвечір запалюють свічки або розпалюють камін, щоб залучити в оселю удачу та добробут.
- На стіл господиня повинна поставити парну кількість тарілок, незалежно від кількості гостей.
- Якщо на Святвечір побачите як падає зірка, загадайте бажання і воно здійсниться.