Щедрий вечір, добрий вечір! Добрим людям на здоров’я! Традиції свята
Вже другий рік поспіль українці святкують Маланку та Щедрий вечір за новоюліанським календарем – 31 грудня, а не 13 січня – як раніше. Цього дня одягають гарні костюми, співають щедрівки, водять “козу Маланку” та увечері сідають за святковий стіл.
Зазвичай цього дня українці йдуть до церкви на богослужіння. Потім – вирушають додому та збираються за великим святковим столом. На Щедрий вечір знову готують обрядову кутю – це називається Друга кутя. Оскільки Різдвяний піст закінчився, то обмежень в їжі немає – як на Святвечір. Тому на стіл, окрім куті, ставлять м’ясні страви, холодець, вареники та пироги з різними начинками. Загалом вважалося, що ця вечеря має символізувати достаток.
Трапезу розпочинають з молитви, а ввечері чи наступного дня спалюють дідуха, якого заносили в хату на Святвечір – так очищали оселю від нечистої сили.
З вечора молодь йде щедрувати, бажаючи в обрядових піснях щедрого урожаю та добробуту в наступному році. Крім цього, ніч вважалася магічною, тому дівчата ворожили на майбутнє.
Найбільшою традицією Щедрого вечора було ходіння з вертепом та водіння Кози. Достеменно невідомо, що символізував обряд. Припускають, що водіння кози було пов’язано з грецькими обрядами для закінчення року і народженням нового Місяця. Козу Маланку одягають у вінок зі стрічками, намисто та інші прикраси. Її хлопець Василь одягає жупан, шаровари та чоботи. У костюмах люди ходять від будинку до будинку, співають щедрівки, розважають господарів танцями та різноманітними жартами.
За сюжетом сценки, коза “помирала”, за нею тужили та намагалася “оживити”. Здебільшого це вдавалося, що, ймовірно, означало настання нового року.
Що не можна робити в Щедрий вечір
Щедрий вечір мав свої заборони, яких дотримувались для залучення щастя в наступному році. Наприклад, на Маланку не можна:
готувати до столу страви з риби – щастя може “уплисти”
зустрічати свята в темному чи брудному одязі
лихословити та сваритися
позичати комусь гроші та рахувати монети
відмовляти в допомозі
викидати сміття – можна раптово винести щастя з дому
За народними повір’ями, ворожіння вночі проти 1 січня вважається достовірним. Наприклад, незаміжні дівчата клали під подушку чотирьох королів з колоди карт, аби побачити уві сні майбутнього нареченого. Крім того, клали під подушку гребінця і, лягаючи спати, нашіптували: “Суджений-ряжений, розчеши мені голову!”. Хто присниться, з тим випаде йти під вінець.
Також дівчата виходили на вулицю, і яка першою з тварин зустрінеться, таким на вдачу наділить доля судженого: якщо пес, то лихим, а життя буде собачим, вівця — тихим і сумирним тощо.біля воріт насипають три купки зерна, а вранці перевіряють: якщо їх ніхто не чіпав, то сімейне життя буде щасливим, і навпаки.
Уже на світанку 1 січня, на свято Василя, в Україні хлопці починали посівати зерном. В народі вважалося, що посівання приносять добробут, щастя та великий урожай на весь рік.