Нобелівську премію з економіки присудили за дослідження економічної поведінки

Нобелівську премію з економіки за 2017 рік присудили американському економісту, професору Чиказького університету й раднику екс-президента Обами Річарду Талеру “за внесок у дослідження поведінкової економіки”. Про це оголосила Королівська Шведська Академія наук. Поведінкова економіка вивчає вплив соціальних, когнітивних і емоційних чинників на прийняття економічних рішень і наслідки цього впливу на ринки.

“Річард Талер застосував психологічні реалістичні припущення в аналізі ухвалення економічних рішень. Вивчаючи наслідки обмеженої раціональності, соціальних переваг і відсутності самоконтролю, він показав, як ці людські риси систематично впливають на індивідуальні рішення”, – йдеться в прес-релізі.

Зокрема Талер ввів поняття “ментального обліку”, за яким споживачі розподіляють свої витрати за різними “ментальними рахунками”. Залежно від виду “ментального рахунки” кошти витрачаються з тією або іншою часткою обережності.

Серед іншого Талер звернув увагу на брак самоконтролю у споживачів, через що виникають протиріччя між довгостроковими і короткостроковими планами.

Талер відомий як теоретик у сфері фінансової та економічної поведінки і автор так званої теорії підштовхування, або ж “керованого вибору”. Він сформулював поняття “лібертаріанський патерналізм” – стратегію, орієнтовану на те, щоб спонукати людину до оптимального вибору, продиктованого розумом, а не почуттями або миттєвими бажаннями.

Лауреат Нобелівської премії з економіки за 2017 рік Річард Талер
Лауреат Нобелівської премії з економіки за 2017 рік Річард Талер

Нагадаємо, що з 2 по 9 жовтня оголошують лауреатів Нобелівської премії за 2017 рік. Премію з економіки Альфред Нобель не засновував, вона з’явилася в 1969 році на честь 300-річчя Шведського державного банку і в пам’ять про Нобеля.

Церемонія нагородження лауреатів за традицією відбудеться 10 грудня – в день смерті Альфреда Нобеля. Сума кожної з Нобелівських премій в 2017 році становить 9 мільйонів шведських крон ($1,12 млн).

Про лауреатів Нобелівської премії в галузі медицини та їхнє відкриття читайте тут

“Нобеля” з медицини отримали вчені, які вивчили механізм “біологічного годинника”

Про лауреатів Нобелівської премії з фізики – тут

Нобелівську премію з фізики присудили за відкриття гравітаційних хвиль

Про лауреатів Нобелівської премії з хімії – тут

Нобелівську премію з хімії присудили за кріоелектронну мікроскопію

Про лауреата Нобелівської премії з літератури – тут

Нобелівську премію з літератури отримає Кадзуо Ісіґуро

І про лауреата Нобелівської премії миру – тут

Нобелівську премію миру отримає “Міжнародна кампанія за заборону ядерної зброї”

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *