Нобелівську премію з фізики присудили за відкриття гравітаційних хвиль
Нобелівську премію з фізики за 2017 рік отримають вчені Райнер Вайсс, Баррі Бариш і Стос Торн, які першими спіймали гравітаційні хвилі детектором LIGO. Про це оголосили у Шведській королівській академії наук.
Гравітаційні хвилі – це зміни гравітаційного поля, що поширюються як хвиля. Їх існування припускали багато вчених, у тому числі Альберт Ейнштейн, але вперше вони були виявлені 14 вересня 2015 року на приладах LIGO – Лазерно-інтерферометричної гравітаційно-хвильової обсерваторії.
LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory) a collaborative project with over 1,000 researchers from more than 20 countries. pic.twitter.com/dOjyKx2qUd
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 3, 2017
У ній за допомогою лазера вимірювали довжину чотирикілометрових тунелів, які зменшувалися і збільшувалися під впливом гравітаційних хвиль.
The 2017 #NobelPrize in Physics is awarded “for decisive contributions to the LIGO detector and the observation of gravitational waves” pic.twitter.com/qjO5MmxmlZ
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 3, 2017
Сигнал йшов від злиття двох чорних дір масами 36 і 29 сонячних мас на відстані близько 1,3 млрд світлових років від Землі.
The waves came from a collision between two black holes. It took 1.3 billion years for the waves to arrive at the LIGO detector in the USA. pic.twitter.com/kg6vQbIm7t
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 3, 2017
Ось так вони звучать.
Нагадаємо, що з 2 по 9 жовтня в Стокгольмі й Осло оголошують лауреатів Нобелівських премій за 2017 рік. У середу, 4 жовтня, Нобелівський комітет Королівської шведської академії наук назве імена найкращих у галузі хімії. Дата оголошення імені Нобелівського лауреата з літератури – 5 жовтня, миру – 6 жовтня, з економіки – 9 жовтня.
Церемонія нагородження лауреатів за традицією відбудеться 10 грудня – в день смерті Альфреда Нобеля. Сума кожної з Нобелівських премій в 2017 році становить 9 мільйонів шведських крон ($1,12 млн).
Про лауреатів Нобелівської премії в галузі медицини та їхнє відкриття читайте тут.
“Нобеля” з медицини отримали вчені, які вивчили механізм “біологічного годинника”