Музей туалету в психоневрологічному інтернаті. У спецустановах з’явилися “новації”

Україна давно ратифікувала Конвенцію ООН про права осіб з інвалідністю. Чи дотримуються сьогодні вимог цього документу в психоневрологічних інтернатах?

Під час моніторингового візиту до Снятинського психоневрологічного інтернату (Прикарпаття) співробітники офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини виявили у приміщенні для персоналу багато привласнених продуктів харчування (19 банок консервів, до 20 кг пельменів та вареників, 10 кг сала, 2 кг солі, 800 г рису, 2 кг соди, печиво, кавовий напій). У відділенні № 2 відповідно до меню мало готуватися тушковане м’ясо, натомість варилася свиняча голова та сало, а у кімнаті персоналу у тумбочці виявлено заморожений м’ясний фарш.

Про це повідомляє офіс Омбудсмана.

Це лише деякі з кричущих фактів порушення прав людини. Що ще вразило моніторингову групу? Підопічним відділення №2 не дозволено користуватися санітарними вузлами на першому поверсі, які облаштовані для осіб з обмеженими фізичними можливостями. Фактично ці санвузли з новим ремонтом  функціонують як музей – їх показують відвідувачам.

Це ж  треба: музей туалету в психоневрологічному інтернаті! Креативно?

Певно, у цій установі про Конвенцію ООН навіть не чули. ” У відділенні № 2 перебувало 4 підопічних у замкненій кімнаті № 33, для справляння фізіологічних потреб їм залишено пластмасове відро, випорожнення не виносилися. Один з підопічних ходив без взуття і шкарпеток по мокрій підлозі, викладеною кахельною плиткою. При цьому у відділенні ще не включено опалення і було прохолодно”.

Під час візиту до Волинської обласної психіатричної лікарні № 2 селища Олика монітори перевірили дотримання прав пацієнтів у відділенні №3 для чоловіків і відділенні №2  для застосування примусових заходів медичного характеру з посиленим наглядом.

Виявлено низку порушень, серед яких протиправне застосування фізичного обмеження. Пацієнти розповіли, що їх прив’язують до ліжок. При цьому у лікарні відсутні журнали і протоколи щодо застосування фізичної фіксації. Моніторинговою групою були виявлені пацієнти, які роками живуть у лікарні. В палатах відсутні двері, не дотримано нормативів площі на одне ліжко, хоча частина відділень закриті. Ліжка і матраци старі, а постільна білизна зношена.

Під час візиту була сонячна погода, але пацієнти відділення № 3 не гуляли і тижнями не виходять на прогулянки.

У лікарні не вистачає лікарів-психіатрів. Працює фактично 7 лікарів на 260 пацієнтів, хоча має бути один лікар на 20 пацієнтів. Також немає ніяких реабілітаційних заходів.

У медичних картках пацієнтів, які шпиталізовані у добровільному порядку до 2018 року, відсутня згода на лікування.

А ось яку картину побачили фахівці моніторинової групи у Волинській обласній психіатричній лікарні №1. Раціон харчування складається лише з каші, супу, чаю з хлібом, оскільки видатки на харчування на день на одну особу становлять 12 гривень. Не у всіх пацієнтів є одяг та взуття для прогулянок восени.

Співробітники офісу Омбудсмана приїхали з перевіркою також до Червоненського психоневрологічного інтернату на Чернігівщині. Наприклад, окрім мешканців відділення №1 для лежачих, іншим  не  дозволяється лежати вдень на ліжках, тому ті, хто не хоче гуляти, вимушені сидіти на стільцях або лежати у кімнаті на підлозі.

Моніторингова група встановила, що п’ятеро працівників харчоблоку щоденно харчуються приготованими для підопічних стравами.  Під час перевірки відділення №1 у гороховому супі не було м’яса, тоді як в супі, який зберігався для працівників, м’яса було достатньо. При цьому страви не відповідали меню.

Зовнішній вигляд підопічних справляє неприємне враження – люди одягнені в однаковий сірій одяг, камуфляжні куртки і гумове взуття. Під час спілкування скаржилися на погане харчування та просили цигарки.

До речі. У квітні цього року, в Святошинському психоневрологічному інтернаті Києва побувала з моніторинговою місією група незалежних вітчизняних та іноземних експертів. Разом з ними установу відвідали також представники Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Висновки – невтішні: дуже багато порушень прав людини. В інтернаті – майже тоталітарне суспільство, в якому керівництво установи має повну владу над свободою та життям підопічних. Протягом останніх 20 років лише двом підопічним вдалося залишити заклад живими – інші залишалися в ньому до кінця свого життя. Майже довічне ув’язнення.

Матеріал про Святошинський психоневрологічний інтернат:

На цю тему: 

 

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *