Культурні цінності з «Межигір’я» та «Сухолуччя» передадуть музеям, які пограбували рашисти

В межах застосування санкцій до Віктора Януковича Вищий антикорупційний суд своїм рішенням передав історико-культурні та матеріальні цінності з резиденції «Межигір’я» та мисливського будинку «Сухолуччя» у власність держави.

в резиденції "Межигір'я" уряд хоче створити парк

Уряд визначив Міністерство культури та інформаційної політики)МКІП) органом, який відповідатиме за вилучені культурні цінності. Це 537 предметів. Значна їх частина представляє високу культурну та мистецьку цінність.

«Вилучені культурні цінності мають належати усім українцям. Збереження цих предметів для суспільства, їх вивчення й публічне представлення – абсолютний пріоритет нашої національної музейної політики. Ми плануємо передати предмети профільним музеям, зокрема тим, які зазнали руйнувань внаслідок російської агресії та тих, які пограбували росіяни», – сказав міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко.

Сьогодні стягнуті за рішенням суду активи зберігаються в Національному художньому музеї України. Далі МКІП має прийняти рішення про передачу цінностей для постійного зберігання до конкретних закладів. Рішенню МКІП передує рішення Експертно-фондової ради з питань безоплатної передачі вилучених або конфіскованих культурних цінностей, обернених відповідно до закону в дохід держави.

Серед вилучених цінностей:

картини відомих художників. Зокрема, «Вид Феодосії в місячну ніч» І. К. Айвазовського, «Вид на долину Аніо біля Тіволі» К. Моргенштерна та інші;

книги – Апостол (Діяння і послання святих апостолів), видана друкарем І. Федоровим в 1574 році в м. Львів та інші,

ікони – «Богоматір Скоропослушниця», виконана на початку ХІХ сторіччя в м. Афон, «Воскресіння Христове зі святами», виконана наприкінці ХІХ сторіччя, «Богородиця Казанська», виконана в XIХ сторіччі в росії, «Христос Вседержитель», виконана наприкінці ХІХ – початку ХХ сторіччя, «Трійця Старозаповітна», виконана наприкінці ХVІІІ – початку ХІХ сторіччя в майстерні Києво-Печерської Лаври;

вази, дерев’яні скульптури, годинник підлоговий у стилі Людовіка ХV, виготовлений в 1765 році у Франції, монета з зображенням Хреста Єфросинії Полоцької та вставками з штучного каміння, пам’ятна медаль «Образ Казанської Богоматері», набір пам’ятних медалей «В пам’ять 200 річчя перемоги у війні 1812 року», мощевик з мощами Святого Віктора, 61 лист «Спеціальної карти Європейської Росії» (нинішні території сучасних Донецької, Луганської, Харківської областей), автора І.А. Стрельбицького, виконаний в 1921 році в Росії, горщик періоду Трипільської культури.

Як розповідав “Український репортер” 16 лютого 2022 року, під час засідання Кабінету Міністрів України 16 лютого Уряд розглянув питання резиденції «Межигір’я».

Низка відомств отримали протокольне доручення провести нараду щодо створення парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва на території урядової резиденції. Їх зобов’язано підготувати інформацію щодо правового статусу земельних ділянок, які знаходяться на території резиденції, та пропозиції врегулювання питань із землевласниками та землекористувачами щодо створення парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва. А ще підготувати інформацію щодо можливості створення парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва враховуючи відкриті кримінальні провадження.

Урядовці мають подати Кабінету Міністрів України узгоджений план дій.

Резиденція «Межигір’я» була державною урядовою резиденцією, яка використовувалась для офіційних зустрічей. Вона належала до сфери відання Державного управління справами.

«Межигір’я» було передано в управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА).

Збитки, завдані державі від комбінації з Межигір’ям, перевищують півмільярда гривень.

Нагадаємо, урядова резиденція “Межигір’я” площею 136 га колись була частиною державного комплексу відпочинку “Пуща-Водиця”. На сайті ГПУ пояснюється, що в 2007 році “Межигір’я” було відчужено з державної власності на підставі договору міни, укладеного між державною компанією ПАТ “НАК “Надра України” та приватним товариством. Відчуження урядової резиденції відбулося з перевищенням повноважень державної компанії, поза процедурою приватизації та, взагалі, попри законодавчо встановлену заборону на укладання такої угоди.

У подальшому резиденцію незаконно перепродали іншій юридичній особі – ТОВ “Танталіт” (спочатку власником був екс-нардеп від Партії регіонів Ігор Гуменюк, а потім Сергій Клюєв), яка була його власником до теперішнього часу. Згодом суд визнав недійсними договір міни урядової резиденції “Межигір’я” та договори купівлі-продажу вказаного майна.

Після Революції Гідності, у вересні 2014 року, землі резиденції “Межигір’я” повернула державі Виконавча служба. Того ж року суд наклав арешт на нерухомість у Межигір’ї до вироку суду про конфіскацію.

У березні 2014 року ГПУ відкрила кримінальне провадження за фактом заволодіння держмайном у особливо великих розмірах – комплексом будівель будинку відпочинку “Межигір’я” у селі Нові Петрівці Вишгородського району Київської області.

Багато громадян висловлювали побажання, щоб у резиденції створили Музей корупції.
Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”