Коаліція почала наступ на НАБУ. І швидко відступила. Чому?

7 листопада у Верховній Раді зареєстрували законопроект №7362 про зниження незалежності НАБУ під назвою “Про внесення змін до законів щодо забезпечення парламентського контролю”. Його авторами виступили лідери двох найбільших фракцій у парламенті – Артур Герасимов (“Блок Петра Порошенка”) і Максим Бурбак (“Народний фронт”).

Цей документ передбачає, що Верховна Рада отримає право простою більшістю голосів звільняти директора НАБУ, керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, членів НАЗК і директора новоствореного Державного бюро розслідувань. Для того, щоб ініціювати відсторонення одного з керівників вищеназваних інституцій, не потрібно жодних підстав, аудит відомства чи судових висновків – лише звернення не менше як третини народних депутатів.

Написання цього законопроекту не зупинила навіть публічна і недвозначна підтримка світовим співтоваристовм НАБУ в конфлікті з Генпрокуратурою.

Наступ коаліції на НАБУ не зупинили заяви США і ЄС

Євросоюз офіційно звинуватив ГПУ в підриві діяльності НАБУ, про це “Український репортер” уже писав.

Водночас у США, де зараз із візитом перебувають очільник НАБУ Артем Ситник і голова Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький, заявили, що сумніваються у прихильності України до  боротьби з корупцією.

Зрив розслідувань фактів корупції на високому рівні, арешт співробітників НАБУ і захоплення таємних матеріалів НАБУ  викликають  сумніви у прихильності України до боротьби з корупцією. Ці дії можуть бути частиною зусиль із підриву незалежних антикорупційних органів, яким допомагають Сполучені Штати. Це підриває публічну довіру і ставить під ризик міжнародну допомогу Україні.

Держсекретар США Тіллерсон заявив: “Немає сенсу боротися за тіло України на Донбасі, якщо її душа буде втрачена в корупції. Антикорупційні інституції потребують підтримки, фінансування і захисту”.

Відображаючи волю народу України, США закликають усі гілки української влади діяти разом для того, щоб знищити корупцію. Знищення корупції – це ключ до досягнення стабільності, безпеки, процвітання для українців – йдеться в заяві Держдепу.

Атаку на НАБУ відбив МВФ

Незважаючи на те, що Євросоюз може позбавити Україну найбільшої перемоги на світовій арені після “Революції Гідності” – безвізового режиму й остаточно заморозити макрофіансову допомогу, а США у своїй заяві щодо війни на Донбасі натякнули на припинення військової та іншої допомоги, законпроект про “кастрацію” НАБУ, НАЗК і ДБР все одно зареєстрували в парламенті.

Він так і не щез із сайту парламенту, його статус зараз – “опрацьовується в комітеті”. Скоріше за все там його і поховають. Адже його прийняття означає припинення співпраці з МВФ. У цьому прямо попередила в окремій заяві директор-розпорядник Міжнародного валютного фонду Крістін Лагард:

“Ми глибоко занепокоєні останніми подіями в Україні, які здатні розвернути прогрес, досягнутий у створенні незалежних органів з протидій корупції високого рівня, в тому числі Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Боротьба з корупцією лишається ключовою вимогою українського суспільства і є частиною зобов’язань уряду в рамках програми співпраці з МВФ.

Окрім того, антикорупційні індикатори є ключовими зобов’язаннями уряду України за програмою співпраці з МВФ і є критичними умовами зростання економіки.

“Ми закликаємо українську владу та парламент захистити незалежність НАБУ та САП. Ми також закликаємо владу якнайшвидше ухвалити законодавство щодо запуску роботи незалежного Антикорупційного суду,  відповідно до рекомендацій Венеціанської комісії Ради Європи, що є важливою умовою для винесення чесних судових рішень щодо випадків корупції на найвищому рівні”.

На заяву найбільшого донора України миттєво відреагував президент України. Формально він не причетний до написання законопроекту про “кастрацію” антикорупційних органів і ДБР, тому про нього і не згадувалося. Натомість гарант заявив, що самостійно внесе законопроект про Вищий антикорупційний суд, якщо до початку наступного тижня законопроект, який відповідає всім вимогам, не підготують народні депутати.

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *