Трамп визнав Єрусалим столицею Ізраїлю. Що це означає

Президент США Дональд Трамп 6 грудня оголосив про визнання Єрусалима столицею Ізраїлю і наказав упродовж кількох наступних років перенести посольство до цього міста з Тель-Авіва. Рішення Трампа означає, що США визнають юрисдикцію Ізраїлю над всім Єрусалимом, тоді ж як більшість світових держав вважають, що східна частина міста має стати столицею незалежної Палестинської держави.

Рішення про перенесення столиці Ізраїлю до Єрусалима Конгрес США ухвалив ще в 1995 році, однак кожен президент США ветував це рішення.

В Єрусалимі держави не розміщують посольства через те, що статус цього міста залишається спірним, і його вважають окупованим. В Єрусалимі є кілька дипломатичних представництв, у тому числі американське, але це консульства чи місії в Єрусалимі та Палестинській автономії.

Історія питання

Варто сказати, що світова спільнота не визнає Єрусалим столицею Ізраїлю. У 1947 році ООН визначила його статус як “міжнародне місто”.

У 1967 році за підсумками “Шестиденної війни” Ізраїль захопив Східний Єрусалим, який палестинці вважають столицею своєї держави. Більшість світових держав вважає Східний Єрусалим окупованою територією. Водночас Ізраїль стверджує, що Єрусалим входить до складу Ізраїльської держави і є його столицею.

США є давнім і надійним союзником Ізраїлю. І демократи, і республіканці підтримують Ізраїль, хоча перші визнають за палестинцями право на самоврядування і створення власної держави, а республіканці вважають, що жодних переговорів з палестинцями вести не потрібно.

Реакція світу

Рішення Трампа вітають лише в Ізраїлі, натомість воно викликало спротив у всьому мусульманському світі. У Палестинській автономії вже палять американські прапори та портрети Трампа, а угруповання ХАМАС пообіцяло влаштувати 8 грудня “день гніву”.

Є серйозні побоювання, що рішення Трампа “віддати” Єрусалим Ізраїлю може викликати нову “Інтифаду” – палестинське повстання проти Ізраїлю.

Рішуче протестують мусульманські країни, у тому числі такі регіональні лідери, як Іран, Туреччина і Саудівська Аравія. Туреччина взагалі пригрозила розірвати дипломатичні відносини з єврейською державою. Саудівська Аравія закликала адміністрацію США переглянути свою позицію, Ірак назвав рішення Трампа “образливим”.

Невдоволені Трампом і світові лідери. Прем’єр-міністр Великої Британії Тереза ​​Мей пообіцяла “поговорити” з Трампом про статус Єрусалима, оскільки його рішення загрожує миру в регіоні. Канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила, що не підтримує Трампа, а статус Єрусалима має обговорюватися Ізраїлем і Палестиною.

Така ж позиція і Франції, оскільки рішення Трампа протирічить міжнародному праву. Євросоюз офіційно заявив про “глибоке занепокоєння наслідками для мирного процесу”. Україна поки відмовчується.

Вісім країн – учасниць Ради Безпеки ООН (Болівія, Єгипет, Франція, Італія, Сенегал, Швеція, Велика Британія та Уругвай) скликають екстрену зустріч у зв’язку з рішенням президента США. Члени Радбезу зберуться 8 грудня.

Фото REUTERS

США й Ізраїль залишають ЮНЕСКО

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *