США й Ізраїль залишають ЮНЕСКО
США, а слідом за ними й Ізраїль оголосили, що залишають спеціалізовану установу Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО). Офіційно вихід Штатів відбудеться 31 грудня 2018 року, а до того часу вони залишатимуться членом організації. ЮНЕСКО, штаб-квартира якої розташувалася в Парижі, – одна з найстаріших міжнародних організацій у світі. Вона підтримує ініціативи в галузях науки і культури, а також захищає матеріальні та духовні об’єкти світової спадщини.
Вихід із ЮНЕСКО – попередження для ООН
Вихід США з найстарішої міжнародної організації відбувається на тлі критики президентом Трампом діяльності ООН, яку він кілька разів називав “слабкою організацією”. До того ж Дональд Трамп давав передвиборні обіцянки скоротити витрати на ООН.
За його словами, США поки “не бачать віддачі” від ООН, хоча є найбільшим платником до її бюджету – $3 млрд на рік. На Генасамблеї ООН президент США виступив з декларацією про реформування організації, яку підписали 128 з 193 держав – членів ООН.
Трамп вимагає прибрати з ООН зайву бюрократію, скоротити витрати на проекти, які не окуповуються, а також поліпшити планування її бюджету.
У бюджет ЮНЕСКО США платять 22% (майже $70 млн на рік), при цьому на території США немає культурних старожитностей, які потрібно захищати з її допомогою.
Загалом у списку об’єктів світової культурної спадщини 1073 об’єкти, з них на території США розташовані лише 23, тобто 2,1% від загальної кількості. 10 визнані шедеврами людського генія, 13 належать до природних феноменів виняткової краси. Зокрема, це Статуя Свободи у Нью-Йорку і Великий каньйон у штаті Аризона.
США й Ізраїль спільним фронтом проти Палестини
Раніше повідомлялося, що неофіційною причиною виходу США є нібито “антиізраїльські” й “антиамериканські” настрої в ООН, а також упередженість щодо Ізраїлю. Заява Вашингтона про вихід з ЮНЕСКО і так наробила багато галасу, а потім до неї приєднався Ізраїль. Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху пояснив своє рішення “антиізраїльською політикою організації”.
Позиція ЮНЕСКО з питання Палестини, дійсно, не подобається США. У 2011 році Палестина, незважаючи на протести США та Ізраїлю, стала членом ЮНЕСКО. Варто відзначити, що перші повідомлення про можливий вихід США з ЮНЕСКО з’явилися після того, як Рада Безпеки ООН прийняла резолюцію з вимогою до Ізраїлю припинити будівництво поселень на палестинських територіях.
Підштовхнути Тель-Авів до виходу з організації могло нещодавнє рішення включити Старе місто Хеврона до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. Це так звана могила патріархів – святиня одночасно і для іудеїв, і для мусульман. Включили її як пам’ятник, що перебуває на території Палестинської держави, що неабияк обурило Ізраїль.
Рік тому Ізраїль призупинив співпрацю з ЮНЕСКО через те, що організація схвалила єгипетсько-палестинську резолюцію про загрозу, яку Ізраїль становить для збереження мечетей на Храмовій горі – Аль-Акса і “Купол скелі” (Куббат ас-Сахра).
Як стверджується в документі, Ізраїль, який названий “окупаційною владою”, всіляко заважає реставрації ісламських культових споруд, аби прискорити їхнє руйнування. Ізраїльська влада тоді відповіла, що цей документ фактично підтримує ісламський тероризм.