США й Ізраїль залишають ЮНЕСКО

США, а слідом за ними й Ізраїль оголосили, що залишають спеціалізовану установу Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО). Офіційно вихід Штатів відбудеться 31 грудня 2018 року, а до того часу вони залишатимуться членом організації. ЮНЕСКО, штаб-квартира якої розташувалася в Парижі, – одна з найстаріших міжнародних організацій у світі. Вона підтримує ініціативи в галузях науки і культури, а також захищає матеріальні та духовні об’єкти світової спадщини.

Вихід із ЮНЕСКО – попередження для ООН

Вихід США з найстарішої міжнародної організації відбувається на тлі критики президентом Трампом діяльності ООН, яку він кілька разів називав “слабкою організацією”. До того ж Дональд Трамп давав передвиборні обіцянки скоротити витрати на ООН.

За його словами, США поки “не бачать віддачі” від ООН, хоча є найбільшим платником до її бюджету – $3 млрд на рік. На Генасамблеї ООН президент США виступив з декларацією про реформування організації, яку підписали 128 з 193 держав – членів ООН.

Трамп вимагає прибрати з ООН зайву бюрократію, скоротити витрати на проекти, які не окуповуються, а також поліпшити планування її бюджету.

У бюджет ЮНЕСКО США платять 22% (майже $70 млн на рік), при цьому на території США немає культурних старожитностей, які потрібно захищати з її допомогою.

Загалом у списку об’єктів світової культурної спадщини 1073 об’єкти, з них на території США розташовані лише 23, тобто 2,1% від загальної кількості. 10 визнані шедеврами людського генія, 13 належать до природних феноменів виняткової краси. Зокрема, це Статуя Свободи у Нью-Йорку і Великий каньйон у штаті Аризона.

США й Ізраїль спільним фронтом проти Палестини

Раніше повідомлялося, що неофіційною причиною виходу США є нібито “антиізраїльські” й “антиамериканські” настрої в ООН, а також упередженість щодо Ізраїлю. Заява Вашингтона про вихід з ЮНЕСКО і так наробила багато галасу, а потім до неї приєднався Ізраїль. Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху пояснив своє рішення “антиізраїльською політикою організації”.

Позиція ЮНЕСКО з питання Палестини, дійсно, не подобається США. У 2011 році Палестина, незважаючи на протести США та Ізраїлю, стала членом ЮНЕСКО. Варто відзначити, що перші повідомлення про можливий вихід США з ЮНЕСКО з’явилися після того, як Рада Безпеки ООН прийняла резолюцію з вимогою до Ізраїлю припинити будівництво поселень на палестинських територіях.

Підштовхнути Тель-Авів до виходу з організації могло нещодавнє рішення включити Старе місто Хеврона до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. Це так звана могила патріархів – святиня одночасно і для іудеїв, і для мусульман. Включили її  як пам’ятник, що перебуває на території Палестинської держави, що неабияк обурило Ізраїль.

Рік тому Ізраїль призупинив співпрацю з ЮНЕСКО через те, що організація схвалила єгипетсько-палестинську резолюцію про загрозу, яку Ізраїль становить для збереження мечетей на Храмовій горі – Аль-Акса і “Купол скелі” (Куббат ас-Сахра).

Як стверджується в документі, Ізраїль, який названий “окупаційною владою”, всіляко заважає реставрації ісламських культових споруд, аби прискорити їхнє руйнування. Ізраїльська влада тоді відповіла, що цей документ фактично підтримує ісламський тероризм.

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *