Справа Насірова: деталі і подробиці із зали суду

Десята ранку. Біля входу в суд натовп людей. Плакати, гасла. Під парканом — пляшки з водою, хліб, ковбаса, чай, на невеличкій лавці — матрац. Тут цілу ніч під відкритим небом чергували люди — громадські активісти з “Автомайдану”, “Національного корпусу”, “Демальянсу” і просто небайдужі громадяни, які хочуть жити в правовій державі, де відповідали б за злочин не лише прості люди, а й сильні світу цього, незалежно від їхнього соціального становища і статків.

Нагадаємо, що Роману Насірову інкримінують зловживання службовим становищем, що спричинило збитки державі в сумі понад 2 мільярди гривень. Слідчі Національного антикорупційного бюро довели, що пан Насіров сприяв трьом компаніям, підконтрольним нардепу-втікачу Олександру Онищенку, безпідставно продовжити податковий борг за користування надрами.

Судове засідання ще не почалося, проте в коридорі четвертого поверху, біля зали засідань зібралося багато журналістів з відеокамерами і фотоапаратами.Обстановка дуже напружена, очікувальна.

Попереду помітне якесь сум`яття, репортерів просять розступитися. І ось у супроводі медиків, адвокатів чи охоронців повз натовп представників медіа проходить (у вбиральню) сам винуватець події. Неголений, із забинтованими руками… Він твердо стоїть на ногах, медик тримає пана Насірова за руку, проте видно, що те тримання зовсім символічне і йому не потрібне.

Через деякий час і підсудний, і учасники справи, і журналісти заходять до зали. Адвокат Насірова зачитує клопотання про відведення судді Олександра Бобровника, який начебто не зважав на обгрунтовані заяви захисту. Проте суддя Олена Букіна не задовольняє клопотання захисту. Таким чином справу про запобіжний захід Роману Насірову розглядатиме той же суддя.

У перерві між судовими засіданнями кореспонденту “Українського репортера” вдалося поспілкуватися із представниками обвинувачення, захисту, громадськими активістами та народними депутатами Мустафою Найємом і Юрієм Дерев`янком.

Прокурор Андрій Перов нагадав, у чому звинувачують Насірова, висловив сподівання, що суддя Бобровник не затягуватиме процес, але разом з тим наголосив: якщо не буде найближчим часом обрано запобіжного заходу Роману Насірову, він може встати і піти, затримувати поки що головного фіскала країни ніхто не має права.

Якщо ж він утече, то відповідальність за це нестиме суд, а не прокуратура, бо з вини суду було не дотримано 72-годинного тримання підозрюваного під вартою без оголошення йому запобіжного заходу.

Проте громадські активісти — представник Національного корпусу Олександр Алфьоров та лідер Руху нових сил Іван Слободяник – запевнили журналістів, що вони зроблять усе можливе, аби Насіров не уник покарання, скличуть людей з усіх регіонів України і не дозволять йому утекти.

Водночас активісти розповіли, що підозрюваний дуже непогано почував себе вночі і не виглядав хворим. Він ходив по приміщенню суду і навіть сідав у крісло судді. Пан Алфьоров вбачає в цьому натяк на те, що чиновник упевнений – йому вдасться вийти сухим із води.

Адвокат Насірова Ігор Черезов запевнив, що його підзахисний нікуди не збирається утікати. Він упевнений у невинуватості і буде відстоювати її в суді. Пан Ігор також відхилив звинувачення у затягуванні процесу, зазначивши, що захист, хоч і знав, що клопотання про відведення судді не задовольнять, все ж цим кроком привернули увагу, бо, мовляв, суддя зовсім ігнорує аргументовані клопотання адвокатів.

Натомість нардеп Мустафа Найєм, який стояв поряд і чув пояснення адвоката Насірова, дуже засумнівався в тому, що підозрюваний — законослухняний громадянин. Натомість висловив припущення: якби задовольнили прохання захисту щодо розгляду справи не в тісному залі Солом`янського суду, а в більшому приміщенні Апеляційного суду, свита Насірова допомогла б йому втекти від правосуддя.

…Засідання суду, на якому розглядали який запобіжний захід обрати Насірову розпочалося того ж дня о 12 годині 20 хвилин. Вів його суддя Олександр Бобровник.

Захисники проявили неймовірну винахідливість, щоб процес тривав якомога довше. Спочатку вони заявили клопотання про допит медика, який знаходиться поруч із підсудним. Коли ж це клопотання відхилили, оскільки цей спеціаліст не уповноважений робити висновки про стан здоров`я Насірова, а може лише надавати йому первинну медичну допомогу, то адвокати головного фіскала раптом попросили провести судово-медичну експертизу стану здоров`я.

Виступали з цього питання не один і не два адвокати, а майже всі захисники підсудного, а їх дев`ять. І мотивація проведення такої експертизи була, м`яко кажучи, дивною. Так, один з адвокатів наполягав на тому, що експертиза має довести, чи може пан Насіров, будучи дуже хворим, усвідомлювати, що відбувається в суді.

Інший захисник згадав Конвенцію з прав людини, зокрема, де йдеться про катування підозрюваних. Виявляється, пан Насіров погано харчувався, погано спав у суді, що є рівноцінним катуванню його.

Прокурори всі ці докази і звинувачення заперечили, суддя Бобровник клопотання адвокатів Насірова не задовольнив.

Алла ТОПЧІЙ
Фото Олексія ІВАНОВА

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *