Розстріли на Інститутській: суд зняв арешт з майна всіх обвинувачених “беркутівців”

У Святошинському районному суді Києва 18 жовтня 2023 року суддя Сергій Дячук оголосив вирок у справі про розстріли протестувальників у лютому 2014 року на Інститутській.

Про це розповідав “Український репортер”.

Вирок стосується п’ятьох обвинувачених із колишнього міліцейського полку спецпризначення “Беркут”: Павла Аброськіна, Сергія Зінченка, Олександра Маринченка, Сергія Тамтури і заступника командира полку Олега Янішевського. Двох із них суд виправдав, троє інших уже перебувають у росії.

Олегу Янішевському суд призначив довічне ув’язнення, Павлу Аброськіну, Сергію Зінченку – 15 років в’язниці. Однак ці троє “беркутівців” були звільненні з-під варти в грудні 2019 в рамках обміну полоненими з Росією.

Двоє інших “беркутівців”, які залишились в Україні, а саме Сергій Тамтура й Олександр Марінченко, були виправдані судом.

Сьогодні Адвокатська дорадча група, яка постійно відслідковувала цю тему, пише у Фейсбуку:

“20 лютого 2014 року в центральній частині міста Києва було поранено понад 200 протестувальників, 48 із них загинули. Слідством встановлено, що стріляли беркутівці так званої “чорної роти” – спецроти київського полку «Беркут» під командуванням Дмитра Садовника.

Щодо 4 беркутівців цієї роти – (Павло Аброськін, Сергій Зінченко, Сергій Тамтура та Олександр Маринченко) та заступника командира київського полку “Беркуту” Олега Янішевського сьогодні оголосили вирок.

Але фізично на лаві підсудних залишилось двоє обвинувачених – Тамтура та Маринченко. Інші (Янішевський, Аброськін, Зінченко) не повернулись після того, як 29 грудня 2019 році, в рамках обміну полоненими, Україна передала в самопроголошені «л/днр» п’ятьох обвинувачених у цій справі.
Детальніше про розгляд справи можна подивитися тут – https://cutt.ly/DwQJP2Hj

Яке покарання Суд призначив 5 беркутівцям і за які злочини? (Спойлер: виправдав, 5 років, 15 років, 15 років, довічне позбавлення волі)
Нагадаємо, прокуратура та потерпілі для всіх обвинувачених просили довічне позбавлення волі.

Якщо зовсім коротко, то суд призначив реальні терміни покарання беркутівцям, які не повернулись після обміну.
Янішевському (заступник командира полку) — у вигляді довічного позбавлення волі, позбавлення звання та права обіймати посади в правоохоронних органах. Його, зокрема визнали винуватим у вбивствах протестувальників та перевищенні влади.

І хоча прокуратура наполягала, що Янішевський діяв на виконання явно злочинного наказу керівництва, у статтях в яких його визнали винуватим, такой кваліфікації (ч. 4 ст. 41 ККУ) немає.

Підлеглим Садовника – Аброськіну та Зінченку – суд призначив 15 років позбавлення волі по таких самих звинуваченнях. Але в їх діях суд вже побачив виконання злочинного наказу.

Суд звільнив беркутівців, які повернулись після обміну.

Тамтуру суд виправдав по всіх статтях.

А Маринченко визнали винуватим лише у перевищенні влади ( ч. 2 ст. 365 ККУ). Покарання — 5 років позбавлення волі з позбавленням звання та права обіймати посади в правоохоронних органах на 2 роки. Але оскільки він перебував під вартою з 23.02.15 до 28.12.19 (один день попереднього ув’язнення за два дні відбування покарання) Суд вважає Маринченка таким, що відбув основне покарання.

Читайте також: Двадцять убивць з “Беркута” воюють проти України

До речі, тим хто втік, суд також порахував відбуте покарання.

Рахуючи один день попереднього ув’язнення за два дні відбування покарання:

Аброськіну та Зінченку зарахували строк з 3.04.14 – 28.12.19 як 11 років 5 місяців 22 дні відбутого покарання.
А Янішевському — з 26.06.15 – 28.12.19 як 9 років та 4 дні відбутого покарання.

При цьому суд виправдав всіх обвинувачених у:
вчиненні терористичного акту (ч. 4, ст. 41, ч.3 ст. 258 КК України)
незаконному перешкоджанні мирним зібранням (ч.4 ст.41, ч.1 ст. 340 КК України)
у незаконному заволодінні або незаконному поводженню зі зброєю (ч. 2 ст. 262 КК України чи ч. 1 ст. 263 КК)є

Читайте також: Шевченківський суд Києва виправдав суддю Волкову, яка відпустила командира “Беркута” Садовника

Також суд, перебуваючи в нарадчій, перекваліфікував деякі обвинувачення.

Зокрема вбивства іншими беркутівцями 4 потерпілих за наказом Янішевського Суд перекваліфікував з “вбивства, вчиненого на виконання явно злочинного наказу” (з ч. 4 ст. 41, п. п. 1, 5, 12 ч. 2 ст. 115 ККУ) на “вбивство, вчинене через необережність” (ч. 1 ст. 119 КК).

А в іншому випадку (щодо 5 потерпілих) – “замах на вбивство” (з ч. 4 ст. 41, ч. 2 ст. 15, п. п. 1, 5, 12 ч. 2 ст. 115 ККУ) на “заподіяння необережних тяжких та середньої тяжкості тілесних ушкоджень” (ст. 128 ККУ).

Це не єдиний випадок перекваліфікації обвинувачення в цій справі.

Про відшкодування моральної шкоди потерпілим

Суд задовольнив повністю або частково цивільні позови до МВС України як до особи, яка несе цивільно-правову відповідальність за дії обвинувачених Янішевського, Зінченка та Аброськіна. Суми компенсації, в залежності від заявлених позовів, від 20 тис. грн до 1 млн. грн. (Виключення – п’ятеро потерпілих в епізодах, де вина обвинувачених, на думку суду, не була доведена)

Суд залишив без розгляду цивільні позови до МВС України, як до особи, яка несе цивільно-правову відповідальність за дії Маринченка та Тамтури.
Також суд не задовольнив позови до ГУ МВС та ГУ Нацполіції в місті Києві і позови, заявленні прокурором про відшкодування в солідарному порядку обвинуваченими матеріальної шкоди.

А ще зняв арешт з майна всіх обвинувачених.

Але вирок суду це не тільки про покарання винних. Що само по собі вкрай важливо. Але і про встановлення (фіксацію) фактів. Того, що насправді відбувалося 20 лютого 2014 року.

Повний текст вироку займає понад 1700 аркушів. Та і сам вирок неоднозначний”.

На цю тему:

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *