Медики Київщини усе ще змушені жебракувати

Медичні заклади Київської області перебувають у великій фінансовій скруті, у містах у селищах бракує багатьох медпрацівників.

24 квітня відправлено у відставку керівника Департаменту охорони здоров’я Київської облдержадміністрації. Причиною стала низка його не доопрацювань, повідомляє КОДА. Це і затягування із закупівлями для медичних потреб, а також засобів індивідуального захисту за кошти обласного бюджету, і відсутність системної роботи із профільними обласними закладами та комісіями облради, і зволікання з підготовкою розподілу субвенції для медзакладів, враховуючи доплату медикам, і відсутність ефективної організаційно-координаційної ролі департаменту щодо протидії поширенню коронавірусу.

Тимчасово виконуючий обов’язки голови Київської облдержадміністрації Василь Володін переконує, що відтепер «позитив від зміни керівника обласного департаменту медичні працівники Київщини відчують вже найближчим часом». І що «обласна влада зі свого боку зараз робить все необхідне для підтримки медиків, які зараз працюють в надскладних умовах пандемії коронавірусу. У нас вже є певні напрацювання з координації зусиль держави, обласного бюджету, соціально відповідального бізнесу для забезпечення лікарень всім необхідним обладнанням і засобами особистої безпеки».

Повіримо?

Нагадаємо, що 25 квітня в трьох медзакладах Київщини побував міністр охорони здоров’я Максим Степанов. Він ознайомився, як люди працюють в умовах другого етапу медичної реформи (стартувала з 1 квітня). Як з’ясувалося, усі вони відчувають дефіцит фінансування через старт медичної реформи.

Тому Степанов говорив про те, що зміни в медицині не повинні призводити до закриття лікарень, скорочення кількості медичних працівників та зменшення фінансування закладів охорони здоров’я. Він навів конкретний приклад «піклування» чиновників про зарплати медпрацівників:

“Минулого року завідувачка відділенням «чутливих форм туберкульозу», пані Вікторія, з надбавками отримувала 14000 гривень. Після старту другого етапу реформи — за розрахунками, які затвердили попередні керівники МОЗ — вона отримуватиме 4000 гривень. При цьому, з 278 медпрацівників цього закладу лише 190 залишилися працювати. Через дефіцит фінансування. Так не має бути”, – зазначив Максим Степанов.

Добре, що не чуємо переможних реляцій. А ще ж недавно на Київщині дуже гучно били в тулумбаси, сповіщаючи, яка чудова медицина у столичній області.

Зокрема у березні 2019-го керівник Київщини Терещук заявив, що медреформа йде “впевненими кроками”, що є колосальні успіхи.

Під час колегії КОДА він з пафосом і гордістю говорив про те, як все чудово в регіоні:

«Сьогодні медична реформа на Київщині йде впевненими кроками. Особливо приємно, що якісні медичні послуги реально почали відчувати мешканці села”.

Ніби Швейцарія чи Ізраїль. Як тут добре людям! Як піклуються про їхнє здоров’я!

Отож послухаймо керівника області: “Київщина успішно пройшла перший етап медичної реформи та має 7-й результат серед регіонів України по відсотку укладених декларацій і 6-й – по кількості. На сьогодні декларації з сімейними лікарями підписали 73% жителів області. Усі медичні заклади, які надають первинну медичну допомогу автономізовані. З 1 січня 2019 року 39 медичних закладів первинної медичної допомоги області уклали договори з Національною службою здоров’я України про фінансування медичних послуг за програмою медичних гарантій пацієнтам. За січень-березень вони отримали виплату на фінансування медичних послуг у розмірі 195 608 705 грн.”

Це вже згодом, коли булаву керівника КОДА було вручено Михайлові Бно-Айріяну, обласна влада визнала: з медреформою не все так гладенько. Є жахливий дефіцит медпрацівників. Зарплати медиків – копійчані. Плюс традиційна корупція. Плюс – обідрані, допотопні будівлі лікарень.

Тодішній голова облдержадміністрації Михайло Бно-Айріян був змушений навіть публічно звернутися до людей допомогти вирішити кадрову медичну проблему :

«Побачив сьогодні амбулаторію, але без лікарів. Тому розшукуємо лікаря!»
Він звернувся до мешканців області з ініціативою допомогти у пошуку персоналу: «Розумію, дуже важливо мати лікаря поруч, особливо коли до районної лікарні далеко і не кожен може туди швидко доїхати. Кажуть, всі відмовляються, не хочуть працювати у селі. Давайте допоможемо. Умови праці непогані – житло, зарплата 15 000 гривень, ще й земля як бонус (цілих два гектари)».

Невідомо, чи хтось з медиків відгукнувся на цей запит. Ми ж акцентуємо увагу на іншому – на кадрових призначеннях в Київській обладміністрації.

Здебільшого на керівні посади влаштовувалися за протекцією, «свої». Начальники постійно прикрашали стан справ на місцях, видавали бажане за дійсне, турбуючись про власне благополуччя, про сите і заможне життя на державній службі. Вони «годували» жителів області переможними реляціями, «дутими» цифрами, в моді були рапортоманія, показуха, різні комбінації… Натомість лікарні та поліклініки старцювали, на низькі зарплати медперсоналу начальники не звертали уваги.

Два роки тому подібну жахливу картину мусила визнати й сама облдержадміністрація:

“На жаль, забезпечення медобладнанням служби первинної медико-санітарної допомоги торік було виконано лише на 40%, а автоматизованими робочими місцями – на 13-14%. Уже цього року автоматизованими робочими місцями забезпечені повністю 5 центрів ПМСД. Але низька забезпеченість медобладнанням, нестача автомобілів, маленька зарплатня та багато інших факторів жодним чином не мотивують забезпеченість кадрами. Тенденція, що спостерігається впродовж багатьох років, свідчить про збільшення вакантних ставок лікарів і середнього персоналу, особливо в закладах охорони здоров’я сільської місцевості. Так, нині – 343 вакантні ставки лікарів і 375,5 вакантної ставки середнього медперсоналу в мережі центрів ПМСД. Без лікарів функціонує 21 амбулаторія та без середніх медичних працівників – 78 ФАПів і ФП”.

Сьогодні тимчасово виконуючий обов’язки голови Київської облдержадміністрації Василь Володін переконує, що відтепер «позитив від зміни керівника обласного департаменту медичні працівники Київщини відчують вже найближчим часом». Нам же хочеться запитати пана Володіна: яким же чином люди відчують “позитив”, якщо навіть офіційний сайт Департаменту охорони здоров’я Київської облдержадміністрації не оновлюється, пропонуючи ознайомитися з інформацією за 2014 рік?

На фото: міністр Степанов під час візиту до медзакладів Київщини.

Фото МОЗ.

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *