Смоленська катастрофа: 11 років національній трагедії Польщі

У Києві та Львові вшанували пам’ять жертв смоленської катастрофи. У столиці України квіти поклали до пам’ятника Анні Валентинович. Легендарна діячка «Солідарності» та антикомуністичної опозиції була однією із 96 жертв авіакатастрофи літака Ту-154М, у якій 11 років тому загинув також президент Лєх Качинський із дружиною.

Про це розповідає “Польське радіо”.

“Поляки у Києві не забувають про президента Лєха Качинського та усіх тих, хто загинув в авіакатастрофі поблизу Смоленська. Як підкреслив посол Польщі в Україні Бартош Ціхоцький, це були лідери польської держави, котрі загинули на державній службі.

Пам’ятник Анні Валентинович, перед яким поклали квіти, знаходиться на терені посольства Польщі у Києві. Його відкрив торік президент Анджей Дуда під час офіційного візиту до столиці України. Посол Бартош Ціхоцький нагадав, що героїня «Солідарності», героїня Польщі та всього світу, народилася у Рівному і була українкою за походженням.

У неділю у католицькому соборі святого Олександра в Києві відправили святу месу за жертв смоленської катастрофи та Катинського розстрілу.
Також у суботу перед польським консульством у Львові вранці розпочалися меморіальні заходи до 11 роковин смоленської катастрофи. Там польські дипломати поклали біло-червоний вінок та запалили свічки перед плакатом зі світлинами 96 жертв.

Генеральна консул Польщі у Львові Еліза Дзвонкєвич сказала, що ми зобов’язані пам’ятати про людей, котрі 11 років тому загинули на службі батьківщині. «Усі ті люди любили Польщу, служили Батьківщині та полетіли туди не тільки зі службового обов’язку, але й тому, що відчували, що мають такий обов’язок. І сьогодні ми повинні пам’ятати про них, незалежно від того, чи пройшло два, три чи одинадцять років», – сказала консул Еліза Дзвонкєвич.

Ввечері в кафедральному соборі у Львові відправлять месу за жертв смоленської катастрофи та Катинського злочину.

У суботу, 10 квітня, прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравєцький написав у Facebook, що «смоленська катастрофа – це найбільша національна трагедія у післявоєнній історії Польщі». Сьогодні припадають 11 роковини авіакатастрофи літака Ту-154М, що 10 квітня 2010 року розбився поблизу Смоленська.

Матеуш Моравєцький написав, що «смоленська катастрофа зранила багато родин», але, як додав, «зранила також нашу Батьківщину, бо відібрала у неї найвидатніших і найбільш їй потрібних людей». «Президента Республіки Польща Лєха Качинського та його дружину Марію, президента Ришарда Качоровського, міністрів, парламентаріїв, генералів, очільників найважливіших установ та багатьох чудових посадовців», – перечислив він.
Прем’єр Польщі написав, що «спроба заміни людей із таким етосом та таким великим досвідом є майже неможливим завданням». У той же час він зазначив, що їхнім бажанням було би продовження розпочатої ними роботи. «Щодня ми намагаємося впоратися з цим великим завданням – це наш найважливіший обов’язок», – додав прем’єр-міністр.

Раніше у церкві Успіння Богоматері та Святого Йосифа у Варшаві відправили святу месу за жертв смоленської катастрофи. У ній взяли участь представники державної влади Польщі.

Після богослужіння прем’єр Матеуш Моравєцький, голова партії Право і справедливість, віцепрем’єр Ярослав Качинський, представники уряду і парламенту у військовому супроводі поклали квіти до пам’ятників Жертвам смоленської катастрофи та президенту Лєху Качинському на площі Пілсудського у Варшаві. Там зачитали також прізвища всіх жертв катастрофи.

У Смоленську вшанували жертв катастрофи 10 квітня 2010 року. На місці трагедії квіти поклали польські дипломати, духовенство та польські журналісти, котрі працюють в Росії. Пізніше вже у Катині відправлено месу за упокій польських офіцерів, убитих навесні 1940 року вбивцями з НКВД.
Делегацію очолив посол Польщі в Москві Кшиштоф Краєвський. Під час короткого виступу на аеродромі «Сєвєрний» він нагадав, що особи, котрі 11 років тому загинули в авіакатастрофі, прибули на цю землю, аби віддати шану жертвам сталінських репресій, які були поховані у Катинському лісі.
«Ми всі, хто сьогодні тут, засвідчуємо своєю присутністю, що пам’ятаємо кожну людину, яка загинула в катастрофі 10 квітня 2010 року. Ми також хочемо пам’ятати про кожну людину, яка стала жертвою Катинського злочину та сталінських репресій», – сказав дипломат.

Посол Кшиштоф Краєвський підкреслив, що представники Польщі, приїжджаючи на це місце, підтверджують, що смерть співвітчизників «не буде забута, а кожне з імен дочекається гідного вшанування».

Пам’ять жертв авіакатастрофи вшанували також працівники Польського інституту в Москві, представники Війська польського, польської Поліції та російської Полонії.

Зі Смоленська польська делегація поїхала до Катині, де пробощ місцевої парафії францисканець Птолемеуш Кучмік відправив святу месу та виступив із проповіддю. «Коли ми приїжджаємо на це кладовише, виникає запитання – чому Катинь, Осташків, Мєдноє, чому ці місця?» – запитав польський священик у Катинському лісі. Він відповів словами святого Фоми Аквінського: «Це таємниця людського беззаконня. Людина, людині підготувала таку долю».

За словами ексміністра оборони Польщі, звіт про причини авіакатастрофи оприлюднять у квітні.

Як зазначив голова підкомісії Сейму з питань повторного вивчення причин та обставин аварії Ту-154М під Смоленськом Антоні Мацєревич, змістовна частина звіту про роботу підкомітету готова, тривають останні редакційні виправлення.

Як зазначив Антоні Мацєревич, перший найважливіший висновок, що випливає із документу, стосується участі російської сторони в подіях одинадцять років тому:

«Перешкоджання у підготуванні безпеки цього візиту, фальшиве направлення літака і, врешті, підрив літака. Потім створення механізму смоленської брехні, приховування правди, фальсифікація доказів, знищення цих доказів та їх утримування. Отже, весь процес контролювався росіянами».

Робота комісії показує, що безпосередньою причиною катастрофи Туполєва став вибух, який стався до того, як літак досяг висоти т.зв. берези Бодіна, – додав Мацєревич:

«Так звана береза ​​Бодіна, яку називали причиною трагедії, стояла за 100 метрів від місця вибуху та втрати кінця лівого крила. Вибух, що супроводжував це, є прямим свідченням того, що насправді сталося і хто до цього призвів».

Він зазначив, що наявність вибухівки на уламках літака підтвердили польські, італійські, американські та британські лабораторії.

Наразі звіт, що готується, становить близько 700 сторінок, але коли його опублікують, він буде коротшим. Додаток до звіту – це майже півторагодинний фільм, який був представлений у липні під час засідання парламентського комітету з питань оборони”.

На фото: Пам’ятники 96 жертвам Смоленської катастрофи та президенту Лєху Качинському на площі Пілсудського у Варшаві.
PAP/Paweł Supernak

На цю тему:

Частина 1.

Частина 2.

Частина 3.

Частина 4 (ця публікація).

Частина 5.

Частина 6.

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *