Розстріл на Інститутській: оголошено вирок “беркутівцям”. Але у в’язницю поки що ніхто не сяде

У Святошинському районному суді Києва 18 жовтня суддя Сергій Дячук оголосив вирок у справі про розстріли протестувальників у лютому 2014 року на вулиці Інститутській

Як повідомляє “Суспільне”, вирок стосується п’ятьох обвинувачених із колишнього міліцейського полку спецпризначення “Беркут”: Павла Аброськіна, Сергія Зінченка, Олександра Маринченка, Сергія Тамтури і заступника командира полку Олега Янішевського. Двох із них суд виправдав, троє інших уже перебувають у росії.

Олегу Янішевському суд призначив довічне ув’язнення, Павлу Аброськіну, Сергію Зінченку – 15 років в’язниці. Однак ці троє “беркутівців” були звільненні з-під варти в грудні 2019 в рамках обміну полоненими з Росією.

Двоє інших “беркутівців”, які залишились в Україні, а саме Сергій Тамтура й Олександр Марінченко, були виправдані судом.

Нагадаємо, трагічні події сталися 20 лютого 2014-го. Тоді на столичній Інститутській було вбито 48 осіб. Вогнепальні поранення отримали щонайменше 80 людей.

Починаючи з травня 2016 року до листопада 2022-го Святошинський суд розглядав справу п’ятьох беркутівців. Обвинувачені — заступник командира київського полку «Беркут» Олег Янішевський та чотири беркутівців київської спецроти: Павло Аброськін, Сергій Зінченко, Сергій Тамтура та Олександр Маринченко.

Майже рік суд присяжних перебував у нарадчій кімнаті і 18 жовтня 2023 року має оголосити вирок по справі. З п’ятьох обвинувачених трьох судять «заочно».

Вирок у справі очікувався раніше. Але 29 грудня 2019 році в рамках обміну полоненими Україна передала в самопроголошені «лнр/днр» п’ятьох обвинувачених у цій справі.

Через деякий час Маринченко і Тамтура повернулися до Києва. Решта – ні. Процес у справі розстрілів на Інститутській майже рік був на паузі. Після поновлення розгляду на лаві підсудних фактично залишилось двоє обвинувачених (Маринченко і Тамтура). Розгляд справи щодо Аброськіна, Зінченка та Янішевського з того часу відбувався заочно.

Читайте також: Тетяна Бондарчук: “Коли чоловік загинув на Майдані, то у мене ніби серце вирвали” (+відео)

Судовий розгляд цієї справи Святошинським судом є безпрецедентним для України і за рівнем складності, і за рівнем якості, зазначає Адвокатська дорадча група. Слухали справу колегія суддів і присяжні. Засідання проводилися щотижня (за винятком річної перерви після обміну), інформує Адвокатська дорадча група.

Справа про 20 лютого надійшла до суду ще в 2015 році з матеріалами про двох обвинувачених – Аброськіна і Зінченка. В 2016-му цей обвинувальний акт об’єднали з обвинуваченням Маринченка, Тамтури і Янішевського і почали слухати спочатку.

До грудня 2019 року у справі допитали потерпілих, свідків обвинувачення. На 2020 рік очікувався вирок. Але 28 грудня 2019-го суд залишився без підсудних.

Після цього майже рік Святошинський суд не міг продовжити розгляд справи по суті. Усе через відсутність підсудних і відсутність будь-якої офіційної інформації про долю обміняних беркутівців.

Читайте також: Двадцять убивць з “Беркута” воюють проти України

20 жовтня 2020 року суд присяжних виніс ухвалу про оголошення в міжнародний розшук обвинувачених Павла Аброськіна, Сергія Зінченка, Олега Янішевського. Обвинувачені Сергій Тамтура та Олександр Маринченко повернулися в Київ та продовжили брати участь у засіданнях.

Наприкінці 2020 року суд поновив розгляд справи та перейшов до стадії допиту свідків захисту.

Читайте також: Шевченківський суд Києва виправдав суддю Волкову, яка відпустила командира “Беркута” Садовника

У травні 2022 року, коли після початку повномасштабного вторгнення суди поновили свою роботу, суд допитав обвинувачених Маринченка та Тамтуру. З липня 2022 року в справі тривали дебати. В листопаді 2022 року суд пішов до нарадчої кімнати для винесення вироку.

Окрім цієї справи, в судах та на стадії досудового розслідування є ще декілька проваджень щодо високопосадовців та інших бійців спецроти «Беркут», яких слідство вважає причетними до розстрілів на Інститутській у лютому 2014 року.

Як розповідав “Український репортер”, Подільський суд нещодавно розпочав розгляд справи Садовника щодо розстрілів на Інститутській 20 лютого 2014-го.

На цю тему:

Знову “Беркут” проти Майдану

Майдан довів, що воля для українців – це святе, що дух боротьби за Правду – в генах незламного народу

Like

Леонід Фросевич

Головний редактор “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *