Російський мільярдер Усманов викрав арештовану яхту з-під носа усіх служб безпеки Хорватії

Розкішна яхта Irina VU компанії родини російського олігарха Алішера Усманова та його дружини Ірини, яка була в списку «заморожених» активів через санкції ЄС, США та Великої Британії, без перешкод залишила сухий причал марини Бетіна на острові Муртер (Хорватія).

Про це пише “Балканський оглядач”.

Інцидент стався три місяці тому, але компетентні органи Хорватії дізналися про “крадіжку” лише кілька днів тому.

35-ти метрова яхта Irina VU, вартістю близько 5 мільйонів євро, зареєстрована в 2012 році в Спліті. За даними з відкритих джерел, яхта відійшла з порту Бетіна 6 жовтня 2022 року, а через три дні, 9 жовтня, близько полудня вона прибула до турецького порту Дідім. Це останнє відоме місцезнаходження яхти.

Цими днями до Бетіни зайшла майже ідентична яхта, яка, за словами анонімного джерела, наближеного до влади, мала вдавати перед громадськістю та офіційними структурами, що Irina VU все ще знаходиться в хорватському порту. Втім, офіційно чиновники кажуть, що йдеться про співпадіння.
Хорватські служби безпеки разом з міжнародними структурами вже почали розслідування скандального випадку

За інформацією ЗМІ, інцидент стався через те, що хорватська прикордонна поліція не мала жодної офіційної інформації про заборону яхті Усманових перетинати кордон.

Державний секретар Міністерства моря, транспорту та інфраструктури Ален Госпочич розповів: щойно яхта потрапила під санкції, її опечатали, власників повідомили, що вони не можуть розпоряджатися своїм майном, а капітан порту заборонив будь-який доступ до неї. Відповідаючи на питання, як же викрали судно – 35-метрову яхту вартістю п’ять мільйонів євро, яка перебуває під санкціями, держсекретар морського відомства зауважив, що вони не можуть мати охорону в портах і що порт Бетіна – марина відкритого типу, куди кожен може прийти без проблем.

“У порту Бетіна все відкрито для всіх. Ми з вами можемо прийти туди, прогулятися по набережній і застрибнути на будь-яку яхту, яка там пришвартована. Міністерство повідомило керівництву порту, що яхта заблокована, капітан порту дав вказівку владі, що доступ до яхти заборонено. Міністерство не наймає служби безпеки для цілодобової охорони чужого майна, і не планує це зробити, оскільки така система є нежиттєздатною”, – каже Госпочич.

На запитання журналістів, як так сталося, що хтось вкрав яхту, а про це дізналися лише через три місяці, чиновник відповів, що перевіряти, чи хтось викрав заморожене майно, не входить у його обов’язки.

“У порту стоять сотні суден, і капітан порту не може перевірити, яке судно причалило, а яке ні. Але зараз триває детальне розслідування, в ході якого все буде встановлено”, – наголосив Госпочич.

Окрім яхти Irina VU, у Хорватії знайшли й інше майно членів родини Усманових – літній будинок із земельною ділянкою на Пелешаці, які належать сестрі Алішера Усманова, і нерухомість його дружини Ірини в Оребічі.

Нагадаємо: як розповідав “Український репортер”, у жовтні 2022 року в Німеччині поліція під час обшуку на віллі в російського олігарха Алішера Усманова виявили дуже коштовні ювелірні вироби – підозрюють, що це оригінали часів царської Росії вартістю до 50 мільйонів євро. Йдеться про знамениті великодні яйця Фаберже.

“Український репортер” також раніше розповідав, що мільярдер Алішер Усманов стає біднішим. В Італії податкова поліція конфіскувала його броньований Mercedes Maybach вартістю 600 тисяч євро.

Усманов – під санкціями США, Британії та ЄС, він придбав свій п’ятитонний броньований Maybach Mercedes S650 Guard VR10 на Сардинії в 2018 році за понад 600 тисяч євро.

Російський олігарх, якого колись називали найбагатшою людиною у Великобританії, вже втратив віллу вартістю 17 млн євро на Сардинії та шість компаній з активами на суму 66 мільйонів євро.

Автомобіль, який конфіскувала італійська влада, є надзахищеним від різних сценаріїв нападу. Наприклад, у Mercedes пояснюють, що цей автомобіль має одну суцільну панель підлоги в поєднанні з броньованим покриттям і може протистояти одночасному вибуху двох ручних гранат.

Алішер Усманов був №6 у Росії за статками, є власником компаній Металоінвест та МегаФон. Статки впали з 21,6 млрд доларів до 18,9 млрд доларів після запровадження санкцій.

Раніше влада Німеччини заарештувала в Гамбурзі 156-метрову яхту Усманова. Вартість яхти “Ділбар” оцінюється в 600 мільйонів доларів.

Від “Українського репортера” також зазначимо, що одним із ключових ділових партнерів Усманова є росіянин (колишній киянин) Іван Стрешинський, доларовий мільйонер.

 Що відомо з преси про біографію Івана Стрешинського та його зв’язки з Усмановим?

Іван Стрешинський — не лише генеральний директор холдингу USM Алішера Усманова, а й найнезвичайніший мільярдер у Росії. Незважаючи на те, що Іван Якович є одним із найзаможніших людей у країні ($1,3 млрд, Forbes), він ніколи не мав власного бізнесу. Як же вихідцю зі звичайної радянської родини, який ніколи не мав власної справи, вдалося досягти такого успіху?

Іван Стрешинський народився у Києві 1969 року. Його мати – Лариса Стрешинська – викладала дітям музику, а батько – Яків Стрешинський – працював спеціалістом з аеродинаміки та працював у легендарному «КБ Антонова». (Сьогодні вони – у Москві).

У цій простій київській багатоповерхівці, у квартирі на першому поверсі народився майбутній мільярдер Іван Стрешинський. Фото “Українського репортера”.

Батьки Івана Стрешинського Яків та Лариса Стрешинські.

Мільярдер Іван Стрешинський завітав до батьків, щоб привітати їх зі святом.

Найважливішими угодами в кар’єрі молодого Івана Стрешинського стали продаж частки в компанії «РУСАЛ», а також купівля у 2006 році Алішером Усмановим та Василем Анісімовим групи «Металоінвест» у Бідзини Іванішвілі. Саме під час останньої відбулося доленосне знайомство Стрешинського з Усмановим, холдинг якого він згодом і очолив.

Стрешинський довго займався спільними справами двох бізнесменів, але згодом остаточно перейшов до структур Усманова.

Незабаром Стрешинський став директором «Газметалу», компанії, яка контролювала металургійні активи Алішера Усманова та його партнерів.

Стрешинський завжди хотів керувати бізнесами, пов’язаними з технологіями, а Усманов на той момент активно вкладав гроші в технологічні компанії: наприклад, придбав акції Facebook, контрольний пакет акцій Mail.ru (нині VK) та Мегафону. 2008 року мрія Стрешинського здійснилася: він став головою «Телекомінвесту» — структури Усманова, відповідальної за інвестиції у сфері технологій.

2012 року, коли мільярдер об’єднав свої компанії в єдиний холдинг USM, він довірив очолити його саме Івану Стрешинському. Досі Стрешинський є генеральним директором USM, який об’єднує під своїм крилом компанії з різних галузей: металургії та гірничого видобутку, телекомунікацій та технологій.

Статки, які Стрешинський заробив на керівництві «чужим» бізнесом, — понад 1,3 мільярда доларів за оцінкою Forbes. Щоправда, цей бізнес тепер для нього зовсім не чужий: протягом кількох років Алішер Усманов передав своєму довіреному менеджеру 5% акцій USM, щедро оцінивши його внесок у розвиток компанії.

Крім того, Іван Стрешинський — беззмінний член ради директорів більшої частини структур холдингу, наприклад «Металоінвесту», «Мегафону» та інших.

Іван Стрешинський досі не під санкціями.

В Івана є брат – Дмитро Стрешинський, одіозний міжнародний торговець зброєю, якого було засуджено в Італії за контрабанду білоруської зброї. Він чомусь також не під санкціями.

Іван і Дмитро Стрешинський народилися в Україні, проживали у Києві, а потім переїхали до Москви. Про кримінальний бізнес у сфері торгівлі зброєю, який вів Дмитро Стрешинський, читайте у цьому матерілі:

Як викрили контрабандиста зброєю. Про унікальну спецоперацію української і британської контррозвідки (+відео)

Відеорозслідування про Дмитра Стрешинського:

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”