Співпраця у космосі може стати моделлю міжнародних відносин

Нобелівську премію миру 2017 року присудили Міжнародній кампанії за скасування ядерної зброї (ICAN). 10 грудня, перш ніж офіційно отримати приз, виконавчий директор ICAN Беатріс Фін разом із колегами встановила 1000 паперових журавликів перед норвезьким парламентом як символ миру та заклик до дій.

“Сьогодні маємо чіткий вибір: покласти кінець ядерній зброї або вона покладе кінець нам”, – сказала вона. “Поки існують атомні бомби, катастрофа неминуча”.
Сетсуко Турлоу, що пережила вибух атомної бомби, отримала нагороду разом із Беатріс Фін. Після церемонії вручення тисячі людей взяли участь у факельній процесії, організованій Норвезьким Нобелівським комітетом в Осло на підтримку ядерного роззброєння.

Голова Норвезького Нобелівського комітету Беріт Рейсс-Андерсен оголосила переможця 6 жовтня 2017 року. Вона заявила, що “деякі держави модернізують свої ядерні арсенали, й існує реальна загроза того, що більше країн спробують придбати ядерну зброю, як це зробила Північна Корея”.

Нобелівську премію миру було присуджено ICAN за десятирічну кампанію із заборони ядерної зброї.

Україна була найбільшою з чотирьох ядерних держав, які добровільно відмовилися від своєї ядерної зброї. На момент отримання незалежності Україна була третьою за величиною ядерною державою у світі. UkraineIS підкреслює, що єдиним реальним стимулом для будь-якої іншої країни реалізувати ідеї ICAN буде повернення повної територіальної цілісності України та дотримання гарантій її безпеки, зазначених в Будапештському меморандумі ядерними державами.

UkraineIS також нагадує, що нерозповсюдження та можлива заборона ядерної зброї є особливо важливою у зв’язку з проблемами цифрової безпеки. Одним з перших кроків для того, щоб зробити світ без ядерної зброї можливим, буде ратифікація Договору про цілковиту заборону ядерних випробувань усіма країнами.

Голова правління UkraineIS Сергій Вакарін зазначає важливість ядерних досліджень #CERN, у тому числі для проектів UkraineIS, як приклад використання ядерних технологій виключно для мирних цілей. Однією зі сфер, в яких людству вдалося заборонити ядерну зброю, є космос. Багато спікерів форуму “Космос і Майбутнє” 2017 року, співорганізатором якого була UkraineIS, зазначили, що постійна співпраця в космосі у багатьох випадках є більш успішною, ніж на Землі. Ця співпраця може бути моделлю для міжнародних відносин, в яких ядерна зброя більше не потрібна . Зокрема, спікер форуму, всесвітньо відомий дослідник Гаррі Джейкобс запропонував повне звільнення космосу від озброєнь.

Під час візиту до Норвегії Сергій Вакарін обговорив з норвезькими посадовими особами, бізнесменами та колишніми членами парламенту важливість ролі України та її ІТ, а також аерокосмічного секторів.

У 1994 році Україна взяла на себе зобов’язання щодо повного ядерного роззброєння й приєдналася до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Лідери України, Росії, Великої Британії та США підписали меморандум, який надавав Україні гарантії безпеки (Будапештський меморандум). З моменту анексії Криму в 2014 році Росія не дотримувалася меморандуму, й багато країн посилюють або розглядають можливість створення ядерних озброєнь та дедалі частіше використовують ядерні загрози як політичний інструмент.

Сергій Вакарін вважає, що ця тенденція може лише зростати, якщо територіальну цілісність України не буде відновлено.

На тему “Україна і космос” читайте тут

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *