Українські солдати спатимуть на матрацах без радянської вати

Військові дизайнери намагаються створити якомога зручніші однострої, а експерименти в системі армійського харчування поволі наближають його до стандартів НАТО.

До розвитку інфраструктури, системи логістики і забезпечення війська залучені закордонні партнери України. Вони суттєвим чином сприяють розвитку військової інфраструктури. Зокрема, це стосується створення навчальних центрів: підготовки підрозділів Міжнародного центру миротворчості та безпеки, Сил спеціальних операцій, Центру морських операцій ВМС, розбудови Логістичної інформаційної системи.

За чотири роки наші Збройні Сили в межах міжнародної технічної і гуманітарної допомоги отримали матеріальних ресурсів на суму майже $247 мільйонів. Передовсім, це радіолокаційні станції контрбатарейної боротьби різних типів, безпілотні літальні апарати, автомобілі на базах HMMWV і Toyota Land Cruiser різних типів, радіостанції Harris Falcon-III, прилади нічного бачення, польовий шпиталь EMEDS, речове, продовольче, медичне майно й обладнання.

Практично безцінною є міжнародна консультативно-дорадча допомога. Стратегічні іноземні радники брали активну участь у розробці проектів важливих документів оборонного планування. Таких, як Стратегічний оборонний бюлетень України і Воєнна доктрина України.

А от на продовольче забезпечення війська у 2018-му передбачено 3,5 мільярда гривень. З них на забезпечення їдальнь сучасним обладнанням передбачено 41,3 мільйона, що становить 48,7% від потреби.

Тобто, стандартів НАТО з якості, об’єму, калорійності, безпеки продуктів військо вже досягає, але відкритим питанням є відповідність технічних засобів та обладнання, залученого у процес харчування армії, таким нормам. Їх потрібно або модернізувати, або закуповувати нові зразки.

Новинкою є розроблені на основі досвіду АТО сучасні добові польові набори продуктів. Такі раціони з готовими стравами в зручному пакуванні з безполуменевим розігрівачем дозволяють забезпечити харчуванням на більш ніж три доби на відміну від наборів, які постачали раніше. Уже закуплено та поставлено до військових частин 189 тисяч таких комплектів.

До речі, стандарт НАТО AMedP-4.6 (безпеки харчових продуктів, захисту і виробництва під час розгорнутих операцій) визначає загальні вимоги до безпеки продуктів харчування, їхнього приготування, пакування, маркування, зберігання й транспортування. За умови дотримання вимог законодавства України, війська можна забезпечити якісним харчуванням, яке б відповідало цим стандартам НАТО. Тому основна робота Міноборони надалі фокусуватиметься на забезпеченні дотримання цих вимог і норм виробниками й постачальниками.

Тимчасово виконуючий обов’язки директора Департаменту державних закупівель та постачання матеріальних ресурсів Міністерства оборони України полковник Олег Лутченко днями повідомив, що торік уперше для військових частин закуплено сучасне технологічне та холодильне обладнання на суму 83 млн гривень. Це, зокрема, пароконвекційні печі, сучасні лінії роздачі і посудомийні машини, термоконтейнери для перевезення готових страв, інше сучасне обладнання.

У 2018 році понад 50 військових частин мають перевести на систему харчування із застосуванням каталогу продуктів харчування. Для цього в лютому МОУ розпочне закупівлю сучасного технологічного обладнання.

Тим часом військові дизайнери розробляють нові зразки одностроїв. Найкоротший термін від розробки до готової продукції становить півроку, а середній – рік. У 2017-му розроблено нові зразки вогнетривких костюмів для льотно-підйомного та спеціальних – для інженерного складу авіації Збройних Сил. Уже є сучасні вогнетривкі бойові і спецкостюми для екіпажів бронетехніки, а для снайперів – нові маскувальні комплекти.

Завершується створення окремого комплекту для Сил спеціальних операцій. Створено спеціальні знаки на кшталт нарукавного знаку для новоствореного 205-го навчального центру тактичної медицини.

Скоро у війська надійдуть сучасні табірні модульні намети. Українські підприємства за участю Міноборони налагодили виробництво тканин: важких (вітчизняні аналоги «Оксфорда» і «Кордури»), вогнетривких (аналоги «Номексу» і «Дефендеру-М»), трикотажного полотна для виготовлення термобілизни та утеплювачів (аналоги «Полартек Пауер Грід», «Класік-200», «Класік-300»), тканин для виготовлення наметів на заміну брезентів, нових синтетичних нетканих утеплювачів високого коефіцієнту теплозбереження.

Також торік Міноборони уперше закупило такі новинки, як захисні балістичні окуляри, літні черевики з високими берцями, повсякденну форму нового зразка, наколінники і налокітники. Словом, звитяжців є чим порадувати, і цю роботу Міноборони активізує у 2018 році.

Не всі усвідомлюють, наскільки це колосальна робота. Вона є частиною докорінних змін у Збройних Силах! Ще недавно наш солдат одержував старий матрац радянського взірця, набитий ватою, і спав на подушці з відходів швейного виробництва. Нині ці військові «анахронізми» замінили пінополіуретанові матраци й подушки із синтетичним наповнювачем. Саме на таких нині сплять більшість сучасних людей.

Геннадій КАРПЮК

Фото Кирила ХМІЛЬОВА

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *