Шість років полону – і нарешті вдома. З Лівії повернулися четверо українців

До України повернулися четверо громадян нашої держави, які останні шість років провели у полоні в Лівії. Про це повідомляє Міністерство закордонних справ. 

 “2 лютого 2018 року українським дипломатам спільними зусиллями зі Службою зовнішньої розвідки вдалося забезпечити повернення на Батьківщину 4 громадян України, які більше шести років утримувалися в Лівії. МЗС України вкотре закликає громадян України утриматися від відвідання Лівії у зв’язку зі складною безпековою ситуацією в країні та неможливістю забезпечення на її території належної консульсько-правової допомоги, а тих, хто продовжує там перебувати, залишити територію країни”, – інформує МЗС.

Речниця відомства Мар’яна Беца додала, що до полону українці працювали у нафтогазовій сфері. Імена звільнених не повідомляються.

Водночас МЗС Білорусі сьогодні повідомило, що на батьківщину прибув В’ячеслав Качура – останній із числа білоруських громадян, які насильно утримувалися в Лівії з серпня 2011 року однією з так званих «Революційних бригад».

За повернення українців з полону дипломатам і розвідникам подякував Президент України Петро Порошенко.

Більше двох десятків українців лівійські повстанці захопили в серпні 2011 року. Наших співвітчизників звинуватили в тому, що вони брали участь у бойових діях на боці Муаммара Каддафі під час громадянської війни. Водночас українці стверджували, що лише працювали в  Лівії за цивільними контрактами.

Зрештою військовий трибунал в Лівії постановив, що українці були найманцями старого режиму, і засудив 19 з них до 10 років виправних робіт. Росіянина, який ніби-то керував “найманцями”, засудили до довічного ув’язнення. У тюрмі один з українців помер.

У серпні 2014 року 18 засуджених українців помилували і відправили додому. У полоні залишились четверо громадян України, які сьогодні, 2 лютого, нарешті ступили на рідну землю.

Лівійські хроніки українців

Варто сказати, що численні збройні угруповання в Лівії постійно і з різних причин затримують громадян України.

Так, у листопаді 2014 року звільнили подружжя лікарів з України, яких повстанці викрали у вересні того ж року.

У грудні посольство України в Лівії домоглося звільнення двох громадян України, членів екіпажу літака Airbus A-300, який перевозив гуманітарний вантаж і був затриманий 13 листопада в місті Гадамес.

У грудні 2016 року Лівія також звільнила двох українських моряків – членів екіпажу судна Captain Khayyam, затриманого в лютому того ж року за підозрою в контрабанді нафтопродуктів. Тоді повідомлялося, що в полон потрапили п’ятеро громадян України. Одну українку звільнили майже одразу.

У січні 2017-го дипломатам вдалося звільнити двох українських моряків, які були членами екіпажу судна Sun Oil I,  затриманого за звинуваченням у контрабанді нафтопродуктів.

2 березня 2017 року лівійська влада звільнила чотирьох громадян України – членів екіпажу затриманого в червні 2016 року танкера TEMETERON.

Водночас незрозумілою лишається доля 14 українців, які були в команді танкера “Рута”, затриманого у квітні 2017 року за звинуваченням у контрабанді нафти.

І нарешті 13 січня 2018 року в Лівії звільнили українського лікаря, який працював за контрактом у місті Себха і був викрадений на початку місяця одним зі збройних угруповань.

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *